19.05.2024, meniny má
27. apríla 2023

Deň Zeme v Galante bol tento rok mimoriadne vydarený. Aktivity trvali dva dni a zapojili sa aj deti z miestnych škôl

Deň Zeme v Galante bol tento rok mimoriadne vydarený. Aktivity trvali dva dni a zapojili sa aj deti z miestnych škôl
Zdroje: galanta.sk/canva.com
reklama

Aj v Galante sa dni pomaly predlžujú, slnko nás zdraví čoraz častejšie svojimi prvými teplými lúčmi a dlhoočakávaná jar sa konečne prebúdza do krásy. Celá Zem si uvedomuje, že nadišlo jarné obdobie a na mnohých miestach tak rozkvitá zeleň, ktorá poteší pohľady mnohých.

Blíži sa koniec mesiaca aprí, ktorý sa do veľkej miery spája s oslavami Dňa Zeme, koré boli tento rok v Galante naozaj špeciálne a bohaté. Behom uplynulého víkendu (22. – 23. 4.) sa na území nášho mesta organizovali mnohé podujatia, do ktorých sa zapojili aj deti z materských a základných škôl. Ako uvádza v reportáži aj RTV Krea, nechýbali ani špeciálni hostia. Pozrime sa spolu na to, čo všetko sa dialo v meste Galanta počas Dňa Zeme 2023.

Deň Zeme vo svete

Deň Zeme sa každoročne oslavuje 22. apríla, no viete, odkedy? Prvýkrát sa o dni Zeme začalo hovoriť už v roku 1970 v USA. Ekológovia boli vo veľkom ovplyvnení úžasnými fotografickými a telegrafickými snímkami Zeme z kozmu. Zdokumentovali tak jej krehkosť a zraniteľnosť a demonštračne vyzvali k celosvetovému úsiliu za ochranu Zeme.

Pozornosť však tomuto vnímanému javu venovali celých 20 rokov iba v Amerike. A v roku 1990 sa Deň Zeme stal skutočne svetovým. Iniciatívu v tom čase prevzalo Medzinárodné ústredie Dňa Zeme, ktoré sídlilo v Americkom Stanforde. V tomto roku sa v dobrej veci zaktivizovalo viac ako 200 miliónov ľudí zo 140 štátov sveta vrátane vtedajšieho ČSFR a dodnes k hnutiu pribúdajú ľudia s rovnakým záujmom – chrániť planétu.

reklama

Deň Zeme v Galante – výsadba stromu

Napriek tomu, že Galanta je len malou bodkou na mape celého sveta, environmentálny program v rámci Dňa Zeme sme mali naozaj bohatý. Ani sa nezmestil do jedného dňa, a preto sa „oslavovalo“ počas celého víkendu.

Vďaka iniciatíve OZ Templars Slovakia, ktorých môžeme poznať z mnohých galantských aj mimogalantských podujatí, sa začali pripravovať galantské oslavy Dňa Zeme. Prišli totiž s ideou o vysadení stromu, ktorý mal byť venovaný práve tomuto dôležitému sviatku oslavy našej planéty.

Počas pracovného stretnutia k programu a plánu na Deň Zeme sa organizátori zhodli, že by chceli zapojiť aj miestne škôlky a školy. Okrem nich však pozvali na vysádzanie stromu aj čestného hosťa, nedávno zvolenú osobnosť mesta Galanta, významného pedagóga Lóranta Takácsa.

Výsadba sa teda konala na dvore Materskej školy SNP a obľúbený telocvikár z nášho mesta spoločne s deťmi takto slávnostne vysadil unikátny strom platan javorolistý. Vysadený bol dokonca podľa arboristického štandardu tak, že v jeho okolí bola osadená zálievková misa z kompostu, vďaka ktorej bude môcť lepšie absorbovať vodu.

Počas celej akcie s brigádnym a pracovným charakterom si deti z materskej školy pripravili pre účastníkov aj veľmi milý kultúrny program v podobe spoločnej recitácie. Na dvore škôlky tak už teraz stojí strom, ktorý bude pekne reprezentovať a pripomínať Deň Zeme aj počas všedných dní.

Veľká vďaka patrí, samozrejme, aj Technickým službám mesta Galanta, ktoré spoločne s riaditeľom, pánom Popluhárom, výrazne pomohli aj napriek krátkej dobe prípravy akcie. Zabezpečili okrem pomoci aj samotný použitý kompost a vysadený strom.

Zdroj: tsmg.sk

Zdroj: tsmg.sk

Deň Zeme v Galante – upratovanie detského ihriska Zornička a natieranie plotu na ZŠ G. Dusíka

Aktivity ku dňu Zeme však vysadením krásneho stromu nekončili. V plnom prúde a motivácii sa pracovalo aj na detskom ihrisku Zornička, kde sa k iniciatíve TSMG pridalo naše bilingválne gymnázium. Spoločne sa tak aj za účasti OZ Templars Slovakia pustili do práce pri upratovaní aj ošetrovaní stromov.

Do tejto fyzickej aktivity sa zapojili štyri triedy, čo predstavovalo spoločne okolo 100 žiakov. Na starosť mali vyčistenie ihriska a jeho okolia od neporiadku, ktorý bol tvorený najmä listami a odpadkami. Zároveň však dostali aj hodnotnú inštruktáž od pracovníkov TSMG o tom, ako je možné okolo stromov vytvoriť zálievkové misy pre ich lepšiu absorbčnú schopnosť.

Aby toho nebolo málo, tak deň po týchto skvelých a uvedomelých aktivitách sa konalo spoločné natieranie už starších, zanedbaných plotov okolo ZŠ G. Dusíka. Udialo sa tak v spolupráci s OZ Templars Slovakia a poslancami za volebný obvod Sever. Všade panovala dobrá nálada prameniaca z dobrej veci, ktorej sa všetci práve účastnili.

V priebehu dvoch dní sa za rovnakým účelom len v našej Galante dokázalo stretnúť mnoho ľudí a dobrovoľníkov rôznych vekových kategórií, ktorí vzájomnou pomocou v konečnom dôsledku pracovali na rovnakom cieli – na tvorbe lepšieho miesta pre život v našom meste, na našej planéte.

Zdroj: tsmg.sk

Zdroj: tsmg.sk

Zdroj: tsmg.sk

Zdroj: tsmg.sk

Zdroj: tsmg.sk

Zdroj: tsmg.sk

Zdroje: enviroportal.sk, earthday.org, rtvkrea.sk, FB OZ Templars Galanta, tsmg.sk
Zdieľať na Facebooku