19.05.2024, meniny má
26. marca 2024

Bezplatná dlhová poradňa v Galante funguje už druhý rok. Počas pôsobenia pomohli z finančných problémov mnohým občanom z Galanty a okolia

Bezplatná dlhová poradňa v Galante funguje už druhý rok. Počas pôsobenia pomohli z finančných problémov mnohým občanom z Galanty a okolia
Zdroje: galantasity.sk/canva.com
reklama

Napriek tomu, že žijeme v technologicky mimoriadne pokročilej dobe, existujú ľudia, projekty a informácie, o ktorých sa dozvedáme len náhodne. Kladieme si potom otázku, ako je možné, že sme o tom doteraz nevedeli?

Jednou z takýchto informácií je národný projekt s názvom Bezplatné dlhové poradenstvo. Jednu z nich nájdeme aj u nás v Galante, kde funguje už druhý rok.

Pre koho je poradenstvo určené?

V rámci projektu sú po celom Slovensku otvorené poradne, ktoré spájajú odborníkov z oblasti ekonómie, práva a psychológie. V tomto zložení pomáhajú od leta 2022 mnohým občanom z Galanty a okolia aj priamo u nás, na Mierovom námestí.

Pomáhajú najmä ľuďom v ťažkej životnej situácii ovplyvnenej financiami. Ľudia sa často dostanú do začarovaného kruhu dlhov, z ktorého už sami ani nevidia cestu von.

reklama

Poradenstvo s odborníkmi však často môže konať zázraky a potrebnú zmenu v živote človeka. Pre klientov je totižto pripravený tím 3 poradcov – právnik, ekonóm aj psychológ.

V čom všetkom môžu pomôcť?

Sťažená životná situácia spojená s finančnými problémami väčšinou nekončí iba pri financiách. Dlhy zvyknú ísť ruka v ruke s upomienkami, výzvami na zaplatenie dlhov, ale aj exekúciami. Tie potom vytvárajú na človeka mimoriadne silný psychický nátlak a stres.

V poradni sa preto venujú všetkým problémom komplexne, a to spojením ekonomického, právneho a psychologického poradenstva. Po prvom stretnutí už budete vedieť, služby ktorých poradcov využijete.

  • Ekonomické poradenstvo – analýza dlhov spolu s analýzou príjmov a výdavkov klienta, odporúčania na optimalizáciu rozpočtu
  • Právne poradenstvo – analýza dlhov aj zmlúv, vysvetlenie výhod a nevýhod rôznych právnych riešení – osobný bankrot, splátkové kalendáre, problémy s dedičstvom a majetkom
  • Psychologické poradenstvo – dopad dlhov na psychické zdravie jednotlivca, podpora a práca s motiváciou a postojmi, rozvoj sebapoznania, odporúčania

Ako sa pripraviť na prvé stretnutie?

Na prvé stretnutie stačí hlavne prísť. Poradcovia sa vám budú určite radi venovať a spoločne s klientom prídu na kĺb problému, s ktorým prišiel.

V prípade potreby doloženia dokumentov bude klientovi odporučená informácia, aké dokumenty sú potrebné spolu s postupom, ako sa k nim dostane. Na ďalšom stretnutí potom možno pracovať už priamo na riešení.

Ak však viete, s čím potrebujete poradiť, je ideálne priniesť si všetky dokumenty, ktoré sa akýmkoľvek  spôsobom danej situácie dotýkajú a ktoré považujete za dôležité.

Poradcovia sa na prvom stretnutí budú snažiť do najväčšej možnej miery pochopiť zložitú situáciu, v ktorej sa klient ocitol. Zaručene sa vždy nájde najlepšie riešenie a cesta z inak často bezvýchodiskovej situácie – a to vždy bezplatne.

Ako sa dostanete do poradne?

Do poradne môžete zavítať osobne počas pracovného týždňa v čase otváracích hodín:

  • Pondelok: 8.00 – 12.00; 13.00 – 15.00 hod.
  • Utorok: 8.00 – 12.00; 13.00 – 15.00 hod.
  • Streda: 8.00 – 12.00; 13.00 – 17.00 hod.
  • Štvrtok: 8.00 – 12.00; 13.00 – 14.00 hod.
  • Piatok: 8.00 – 12.00 hod.

Poradňu nájdete na Mierovom námestí 2 v Galante, a to na prvom poschodí budovy VÚB banky. Ideálne je však dopredu zavolať a dohodnúť si konkrétny termín, aby si poradcovia na konkrétneho klienta mohli vyčleniť čas a venovať sa jeho problému do hĺbky.

Kontaktovať poradňu možno aj telefonicky na telefónnom čísle 0918 651 690, e-mailom na adresu bdp.ga@upsvr.gov.sk alebo aj priamo cez správu na Facebooku. Zaručene sa niekto ozve a s klientom si dohodne termín návštevy, prípadne ho navedie k príprave potrebných dokumentov.

Z toho, že aj v našom meste máme prístup k dlhovej poradni sa naozaj tešíme. Môže bezplatne pomôcť mnohým ľuďom v problémoch. Aj keď nemusíme byť klientmi my, môžeme minimálne využiť vedomosť o existencii poradne a odporučiť ju ľuďom vo svojom okolí.

Možno tak aj jednoduchým odporúčaním dokážeme pomôcť ľuďom, ktorí už nevedia, ako zo situácie von.

Zdroj: galantasity.sk

Zdroj: galantasity.sk

Zdroj: galantasity.sk

Zdroj: galantasity.sk

 

Zdroj: pomahamedlznikom.sk

Zdroj: pomahamedlznikom.sk

Zdroje: pomahamedlznikom.sk
Zdieľať na Facebooku