25.04.2024, meniny má
25. júla 2022

V Galante a jej okolí je mnoho zaujímavých miest, ktoré sa oplatí navštíviť. Poďte sa pozrieť, kam môžete ísť na výlet

V Galante a jej okolí je mnoho zaujímavých miest, ktoré sa oplatí navštíviť. Poďte sa pozrieť, kam môžete ísť na výlet
Zdroje: OZ NA ZÁCHRANU NEOGOTICKÉHO KAŠTIEĽA V GALANTE/turisticky.sk
reklama

V Galante a jej okolí nájdete veľké množstvo pamiatok a zaujímavých miest. Priamo v meste je napríklad neogotický kaštieľ so zrekonštruovaným severným krídlom a obnovenou severnou aj južnou vežou.

Okrem toho môžete navštíviť rôzne kúpaliská, múzeá, mlyny, domy ľudového bývania a podobne. Užite si preto cestovanie po Galante a jej okolí, ako aj pamiatky a mnoho ďalších zaujímavých miest.

Mlyny, múzeá a domy ľudového bývania

Dom ľudového bývania Matúškovo bol postavený v roku 1847 a národnopisná expozícia bola sprístupnená v roku 1984. Dom v správe Vlastivedného múzea v Galante je pamiatkovo chránený. V expozícii je zobrazený spôsob ľudového bývania pôvodného obyvateľstva obce na prelome 19. a 20. storočia a Slovákov prichádzajúcich z Dolnej zeme v roku 1947.

Na čelnej strane domu z pohľadu ulice si je možné všimnúť nápis: „PANYIK FERENCNÉ ÉPÍTETTE ANNO 1847. 27. MÁR“ (Dala postaviť manželka Františka Panyika P.P 27. marca 1847).

reklama

Dom ľudového bývania vo Veľkých Úľanoch bol postavený v roku 1910 na brehu potôčika Ereč. Expozícia je zameraná na spôsob ľudového bývania na juhozápadnom Slovensku začiatkom 20. storočia. Verejnosti bola sprístupnená v roku 1992 a rovnako je v správe Vlastivedného múzea v Galante. Dom je postavený z nepálených tehál a strecha má trstinovú krytinu.

Vodný kolový mlyn Jelka bol prestavaný z pôvodného lodného mlyna v roku 1905. Prvá písomná zmienka o ňom pochádza z roku 1894 a kedysi patril Jozefovi Némethovi. V súčasnosti ho spravuje Vlastivedné múzeum v Galante a je sprístupnený verejnosti.

Obecné múzeum Veľká Mača patrí medzi vysunuté expozície Vlastivedného múzea v Galante s výstavou rozdelenou na tri časti. Najpočetnejšie sú exponáty reprezentujúce vývoj osídlenia Veľkej Mače a širšieho okolia. Vstupné je zdarma.

Ako je uvedené na webstránke múzea: „Sú vystavené predovšetkým archeologické artefakty. Nálezy pochádzajú hlavne zo známej archeologickej lokality mačianske vŕšky, odkiaľ pochádzajú najstaršie nálezy od strednej doby kamennej až po stredovek. Druhá časť expozície je venovaná novodobým dejinám obce, ktorá je zameraná na 19. a 20. storočie.“

Múzeum holokaustu v Seredi vzniklo v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora v Seredi. Pobočka SNM – Múzea židovskej kultúry predstavuje autentické miesto viažuce sa k obdobiu riešenia židovskej otázky na Slovensku počas druhej svetovej vojny. Vystavené sú tu dobové dokumenty, fotografie a predmety z obdobia prenasledovania Židov na území Slovenska. Jedným z vystavených exponátov je aj dobytčí vagón, v akom deportovali Židov do koncentračného tábora Auschwitz.

Stále expozície Mestského múzea – Fándlyho fary v Seredi sú zamerané na dejiny mesta a regiónu. Zdokumentované sú archeologickými exponátmi z výskumu stredovekého hradu Šintava, prebiehajúceho v rokoch 1984 – 1992. Vystavené exponáty patria do zbierkového fondu Vlastivedného múzea v Galante.

Termálne kúpaliská a vodné plochy

Počas leta je možnosť schladiť sa na rôznych miestach. Medzi vodné plochy môžeme zaradiť vodnú nádrž Kráľová (známu aj ako Kaskády). Nachádza sa na rieke Váh asi 6 km od Galanty.

Určite nesmieme zabudnúť na Vincovo jazero vzdialené asi 7 km od Galanty a 1 km od Sládkovičova. Jeho zaujímavosťou je, že takmer nikdy nezamŕza. Je vyhrievané geotermálnym vrtom, z ktorého je zásobované aj neďaleké termálne kúpalisko Vincov les.

Známe a obľúbené sú taktiež termálne kúpalisko Horné SalibyAVA Thermalpark v Diakovciach. V ponuke majú relax v bazénoch, športové vyžitie a ubytovanie priamo v areáloch kúpaliska v podobe chatiek, turistickej ubytovne alebo autokempingu.

Kúpalisko Vincov les. Zdroj: sdetmi.sk

Kúpalisko Vincov les. Zdroj: sdetmi.sk

Ďalší priestor na kúpanie, ktorý sa oplatí navštíviť, je Aquarea Čierna Voda. Areál zameraný na šport a relax sa nachádza medzi obcami Veľké Úľany, Nové Osady a Čierna Voda.

Návštevníci tu môžu nájsť napríklad volejbalové ihrisko, štrkové pláže, petangové ihrisko, certifikované detské ihrisko, bistro s rýchlym občerstvením a nápojmi, café bar s nápojmi, terasy a miesta so slnečníkmi a sedením.

Pre deti

Pre rodiny s deťmi sú určite atraktívne aj vyššie spomenuté kúpaliská, ale voľný čas môžu tráviť aj inak. Keďže deti majú veľmi radi zvieratá, aj v okolí Galanty je viacero krásnych a zaujímavých miest, kde ich môžu navštíviť. Okrem zvierat sa tu však nájdu aj iné lokality a atrakcie pre deti, pripravené pre zábavné trávenie voľného času.

Detská farma Humanita sa nachádza v obci Kráľová nad Váhom. Deti na nej môžu naživo vidieť, spoznať, kŕmiť a pohladiť všetky zvieratá. Spolu s domácimi zvieratami tu návštevníci nájdu exotické opičky a pštrosy. Taktiež sa môžu prihlásiť na farmársky krúžok, adoptovať si zvieratko alebo si zajazdiť na koni.

Farma Humanita. Zdroj: goslovakia.sk

Farma Humanita. Zdroj: goslovakia.sk

Ďalšie zaujímavé miesto je Lanový park TARZANIA, ktorý nájdete v areáli Motorestu ESO vo Vlčkovciach. Adrenalínová zábava pre návštevníkov sa nachádza v bývalej panskej záhrade. Lanové centrum má 11 prekážok vo výške 4 až 8 metrov. Jeho súčasťou je tiež trasa pre najmenších lezeniachtivých Tarzančekov s 25-metrovou lanovkou.

Za zmienku určite stojí aj Ekopark Relax Čierna Voda. Dá sa tu prechádzať po rozsiahlom areáli, pozorovať zvieratá, napríklad muflóny, srny, bažanty a diviaky. Môžete sa povoziť v člne, hrať petang, strieľať z luku a venovať sa ďalším aktivitám.

A nesmieme zabudnúť na najbližší Ranč na Striebornom jazere, ktorý je pravým westernovým mestečkom. Unikátom ranču je vyhliadková veža, ktorá ponúka úchvatný výhľad na Galantu a jej okolie. Najmenších tiež potešia pštrosy emu alebo výstava starých kočov.

Sakrálne pamiatky

Stredoveký kostol Narodenia Panny Márie v Čiernom Brode bol postavený začiatkom 13. storočia. Patrí do samostatnej skupiny tehlových románskych stavieb. Ľudí zaujme neomietnutým tehlovým murivom s estetickou plastickou výzdobou. Úlohu veže plní jednoduchá drevená zvonica. V súčasnosti je nevyužívaný.

Ďalší zaujímavý kostol je románsky kostolík sv. Rodiny v Gáni. Postavený bol niekedy na prelome 12. a 13. storočia. V roku 1745 prešiel barokovou rekonštrukciou, ktorá však do značnej miery zachovala jeho pôvodný románsky vzhľad. Vonkajšie fasády kostola majú ako výzdobu slepé arkády. Ide o typický prvok pre tehlové románske stavby. Kostol patriaci Rímsko-katolíckej cirkvi je stále využívaný.

Ako tretí kostol si môžeme spomenúť Benediktínsky kostol Nanebovzatia Panny Márie v Diakovciach. Pochádza z konca 11. storočia až roku 1228. Prvá zmienka o kostole pochádza z pápežskej buly z roku 1102. Areál kostola a kláštorných stavieb bol opevnený koncom 13. storočia. Stavba je dvojpodlažná. Rozdelená je na „horný“ „dolný kostol“. V našich končinách je to unikátne riešenie. Výnimočné je aj v európskom meradle. Je prístupný a využívaný dodnes.

Stredoveký kostol Narodenia Panny Márie v Čiernom Brode. Zdroj: vypadni.sk

Stredoveký kostol Narodenia Panny Márie v Čiernom Brode. Zdroj: vypadni.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: galanta.sk, muzeum.sk, muzeumgalanta.sk, galantasity.sk, sdetmi.sk, goslovakia.sk, vypadni.sk
Zdieľať na Facebooku