04.02.2023, meniny má
15. januára 2023

Atletický talent Patrik Dömötör z Galanty svedomito pracuje na tom, aby štartoval na LOH 2024 v Paríži. V napĺňaní tohto cieľa mu pomáha jeho tréner Jozef Gál

Atletický talent Patrik Dömötör z Galanty svedomito pracuje na tom, aby štartoval na LOH 2024 v Paríži. V napĺňaní tohto cieľa mu pomáha jeho tréner Jozef Gál
Zdsroje: FB Slovenský atletický zväz/atletika.sk
reklama

Za tých pár mesiacov vás neustále presvedčiame, že v Galante a jej okolí žije a pôsobí mnoho šikovných ľudí. Dnes vám chceme predstaviť mladého atléta Patrika Dömötöra. Článok pre naše médium pripravil Jozef Cvajniga.

Slovenská atletika prežíva v týchto dňoch ďalší boom. Popri šprintérovi Jánovi Volkovi sa objavili na scéne niekoľkí vážni adepti, ktorí by mohli reprezentovať Slovensko na letných olympijských hrách 2024 v Paríži.

Horúcim želiezkom v ohni by mal byť aj odchovanec atletiky TJ Olympia Galanta Patrik Dömötör, ktorý trénuje pod vedením Jozefa Gála.

Svedomitý atlét

Patrik Dömötör patrí už teraz k atletickej špičke na Slovensku. Zásluhu má na tom jeho svedomitý prístup k plneniu výkonnostných cieľov, ako aj samostatná príprava v jeho zariadení v rodinnom dome v Sládkovičove.

reklama

Nebyť finančnej podpory jeho rodičov, ani zďaleka by nebol na takej výkonnostnej úrovni, akú dosahuje už teraz vo svojich 22 rokoch. K atletike sa dostal cez športové triedy, ktoré absolvoval na ZŠ SNP v Galante a neskôr aj v atletickom klube TJ Olympia Galanta.

Ako sa vyjadril pre naše médium: „Môj terajší tréner Jozef Gál bol telocvikár na ZŠ . Okrem základných prvkov sme sa už vtedy na ZŠ SNP v Galante venovali všetkým pohybovým činnostiam, takže potom sme sa spolu s trénerom pustili do náročnej práce, ktorú sme spolu odštartovali.

Spočiatku to boli behy na 50 m, 60 m, 150 m, 300 m a neskôr aj prekážkové behy kvôli viacboju – 60 m prek., 100 m prek., 110 m prek., 300 m prek. a 400 m prek., keďže sa mi darilo viac pri prekážkach.“

Patrik Dömötör s trénerom Jozefom Gálom na atletickom štadióne v Galante. Zdroj: archív Patrika Dömötöra

Ako vyzerá Vaša terajšia činnosť na úrovni klubov?

Zmluvne som od februára 2021 členom Slávie STU Bratislava. Okrem Národného športového centra Bratislava ostáva podpora naďalej na mojich rodičoch, ktorí ma stále finančne podporujú a boli by radi, keby sa mi podarilo vybojovať miestenku na LOH 2024 do Paríža.

Stále je nejasná otázka Vášho trénera, ktorý je aj nie je Vaším trénerom, nakoľko poslednú akciu – sústredenie na Kanárskych ostrovoch, ste absolvovali sám. S ním ste len na dennej báze telefonicky konzultovali program sústredenia.

Tak to bolo a verím, že táto otázka sa vyrieši čím skôr, aby sme mohli opäť nerušene pracovať na napĺňaní našich spoločných cieľov.

To, či sa Patrik Dömötör dočká potvrdenia zmluvy jeho trénerovi Jozefovi Gálovi, je však momentálne hudbou budúcnosti.

Patrik Dömötör na ME v Mníchove 2022 ako člen štafety na 4 x 400 metrov. Zdroj: Soňa Maléterová

Patrikov rekord v behu na 500 metrov

Vo štvrtok 5. januára 2023 sa v bratislavskej hale Elán konal premiérový Trojkráľový bežecký míting. Patrik Dömötör v behu mužov na 500 m s časom 1:03,11 min prekonal o 18 stotín doterajší rekord Marcela Lopuchovského (1:03,29).

K tomuto rekordu v behu tréner Jozef Gál povedal: „Štyridsaťpäť rokov som sa snažil na Základnej škole Sídlisko SNP Galanta podchytiť a rozvíjať pohybovo talentovanú mládež v atletike, ale aj v iných športoch. Snažil som sa im dať základné vedomosti.

Za tých 45 rokov pôsobenia na tejto škole som mal veľa talentovaných žiakov, ale ukázalo sa, že tým najtalentovanejším je Patrik Dömötör, ktorého vediem už 11 rokov s tým. Chceli ho aj športové gymnázia, ale on vydržal pri mne aj napriek tomu, že po základnej škole v Galante navštevoval  Stredné odborné učilište dopravné v Bernolákove. Takže v tréningovej činnosti sme zostali aj počas jeho štúdia na strednej škole.

Jedenásty rok spoločnej práce nám priniesol ten najväčší úspech, a to je vytvorenie slovenského rekordu v behu na 500 metrov v hale v čase 1:03,11 min. Patrik je na prahu vážnej atletiky, nedávno mal 22 rokov, takže tie najúspešnejšie roky má len pred sebou. Spoznal však už aj atmosféru na majstrovstvách Európy, na ktorých štartoval už 3-krát primerane k svojmu veku, a štartoval aj na dvoch majstrovstvách sveta.

Takže po tejto stránke je dobre pripravený a verím tomu, že ešte 4,5, prípadne 6 rokov aktívnej činnosti, predovšetkým by to mala byť účasť na LOH 2024 v Paríži, a za Slovensko dosiahne ten veľký úspech.“

Patrik Dömötör, prvý v behu na 500 metrov v Bratislave, kde padol slovenský rekord 1:03,11 min. Zdroj: FB Slovenský atletický zväz, Ján Luky

Najnovší rekord

V sobotu 14. januára 2023 sa Patrik zúčastnil na halových majstrovstvách Moravskosliezskeho kraja v Ostrave. Zverenec Jozefa Gála vyhral v behu na 400 metrov s časom 47,63 sekundy a svoje doterajšie maximum 47,75 z 27. 2. 2022 v Bratislave si zlepšil o 12 stotín.

Takto zhodnotil svoju prvú tohtoročnú štvorstovku pre portál atletika.sk: „Teším sa, že som si zlepšil halový osobný rekord, ale v kútiku duše som veril, že to bude ešte o nejakú desatinku lepší výkon. Rozbehol som preteky podobne ako pred týždňom trojstovku, lenže tentoraz mi v závere už chýbali sily. Viem, na čom ešte musím popracovať.“

My sa, samozrejme, z úspechov mladého atléta veľmi tešíme a držíme mu palce v splnení si svojho sna, ktorým je účasť na LOH 2024 v Paríži. Veríme, že o Patrikovi Dömötörovi budeme ešte veľa počuť.

Patrik Dömötör na halových majstrovstvách Moravskosliezskeho kraja v Ostrave, kde 5. 1. 2023 vytvoril v behu na 400 m nový osobný rekord s časom 47,63 sekundy. Zdroj: FB Slovenský atletický zväz

Víťazná radosť na halových majstrovstvách Slovenska 2022 v behu na 400 metrov, kde Patrik utvoril rekord s časom 47,75 sek. Zdroj: SAZ

Víťazný dobeh v behu na 400 metrov vo finále Atletickej ligy v Banskej Bystrici 15. 9. 2022. Zdroj: Peter Kováč

Zdroje: Jozef Cvajniga, atletika.sk, narodnesportovecentrum.sk, FB Slovenský atletický zväz
Zdieľať na Facebooku