19.05.2024, meniny má
23. marca 2023

Dom Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej začali búrať. Na jeho mieste vyrastie pamätník a pripomínať si ich budeme môcť aj v galantskom múzeu

Dom Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej začali búrať. Na jeho mieste vyrastie pamätník a pripomínať si ich budeme môcť aj v galantskom múzeu
Zdroje: aktuality.sk/pluska.sk
reklama

V neďalekej Veľkej Mači sa počas prvých jarných dní začalo pracovať na emočne veľmi zložitej situácii – zbúraní domu, v ktorom žil novinár Ján Kuciak s partnerkou Martinou Kušnírovou. Deje sa tak na základe želania pozostalých zavraždeného páru.

A hoci búranie predstavuje koniec niečoho, v tomto prípade mnohí hovoria o novom začiatku. Naplánovaná je výstavba nového pamätníka, no aj uctenie si ich pamiatky, do čoho sa aktívne zapojilo aj Vlastivedné múzeum v Galante.

Temná minulosť obce je dnes už spomienkou

Obec Veľká Mača je od 21. februára 2018 úzko spätá s tragédiou, v ktorej vyhasli životy dvoch mladých ľudí. Investigatívny novinár Ján Kuciak, venujúci sa najmä daňovým podvodom, prišiel na stopu organizovaného zločinu podnikateľov talianskeho pôvodu a jeho naviazania na slovenských politikov. Záujem o zistenie pravdy sa však jemu aj jeho partnerke stal osudným.

Dnes táto temná kapitola z minulosti slúži okrem spomienky na ich život aj ako motivácia vždy bojovať za pravdu. Bránu k ich domu navštevovalo množstvo ľudí z obce, blízkeho okolia, no aj z väčších diaľok. Zapaľovali pri nej sviečky, nosili kvety a spomínali na ich život.

reklama

Stavba symbolizujúca ťažký osud mladých ľudí však už padla za obeť ťažkým strojom pri búracích prácach. Jej koniec je však vďaka Trnavskému samosprávnemu kraju a galantskému múzeu zároveň aj novým začiatkom.

Zdroj: pluska.sk

Zdroj: pluska.sk

Nová kapitola – Pamätník slobody slova

Ako uvádza v reportáži aj RTV Krea, v utorok 21. marca 2023 o 9.00 hod. sa pustili do práce ťažké stroje spoločnosti Hrachostav s.r.o. Firma zabezpečila búracie práce bezplatne a hodinu za hodinou tvrdo pracovali na zmenách.

Atmosféru na mieste bolo naozaj ťažké opísať slovami. Išlo o symbol konca, avšak aj nového začiatku. Demoličné práce pritom boli v súlade so želaniami pozostalých rodín.

Na pozemku teraz postavia Pamätník slobody slova. Vybudovaný bude pod záštitou Trnavského samosprávneho kraja a bude niesť názov Záhrada. Plánované je jeho umiestnenie pod úrovňou vozovky. Predseda TTSK Jozef Viskupič hovorí aj o symbolickej rovine pamätníka, ktorý bude symbolizovať spoločenské dno smerujúce k horizontu, ktorý bude zasa reprezentovať nádej.

Autormi diela sú Benjamín Brádňanský, Vít Halada a Martin Piaček. Okrem spomínaného opisu bude pamätník pracovať s naklonením povrchu, ktoré má symbolizovať pocit nerovnováhy, vychýlenia a zmeny. Ich projekt vyhral spomedzi 30 rôznych návrhov vo výtvarno-architektonickej súťaži. Kompletný návrh spolu s ostatnými si môžete pozrieť na stránke súťaže.

Výstavba, správa aj údržba pamätníka sa bude následne realizovať výhradne z rozpočtu župy. S jeho výstavbou plánujú začať v priebehu budúceho roka po ukončení územného a stavebného konania, spoločne s obstaraním zhotoviteľa stavebných prác.

Zdroj: slobodaslova.sk

Zdroj: slobodaslova.sk

Plány múzea

Zaujímavosťou pre Galanťanov môže byť aj zapojenie Vlastivedného múzea v Galante pri uctievaní si spomienky na tragický osud mladého páru. Pamiatka na podobné udalosti nesie naozaj silný odkaz aj pre budúce generácie. Vlastivedné múzeum si pri tejto príležitosti odnieslo z miesta demolície vstupnú bránu, ako vidno na obrázku nižšie.

Ako sa vyjadril riaditeľ Vlastivedného múzea v Galante Michal Takacs, cieľom múzea bude v prvom rade bránu zafixovať, aby si aj postupom rokov zachovala pôvodnú farbu a nápisy. V budúcne plánujú debatovať o spôsobe jej využitia, prezentácie pre verejnosť, no aj o možnostiach skladovania.

Tešíme sa, že aj vďaka nášmu múzeu môže mesto Galanta prispieť k tak dôležitej spomienke, ktorá bude z historického pohľadu oslavou života a sily pravdy. Už teraz sme zvedaví, ako múzeum pristúpi k novému exponátu a kedy si tak budeme môcť uctiť ich pamiatku aj v našom domácom prostredí.

Zdroj: pluska.sk

Zdroj: pluska.sk

Zdroje: rtvkrea.sk, aktuality.sk
Zdieľať na Facebooku