19.04.2024, meniny má
14. júla 2022

DOVOLENKA NA SLOVENSKU: To naj z Trenčianskeho kraja

DOVOLENKA NA SLOVENSKU: To naj z Trenčianskeho kraja
Zdroje: obecne-noviny.sk/noviny.sk
reklama

Naše Slovensko je nádherná krajina, ktorá ponúka mnoho príležitostí, ako si užiť dovolenku doma. Máme prekrásnu prírodu, technické pamiatky, hrady, zámky aj kaštiele či kostoly.

Deti milujú rôzne minizoo, aquaparky či rôzne adrenalínové atrakcie. My dospelí nepohrdneme turistikou, na ktorú je na Slovensku príležitostí viac než dosť.

Nakoľko už začali letné prázdniny a mnohí už určite plánujete letné dovolenky či víkendové výlety, rozhodli sme sa pripraviť pre vás „miniseriál“ o dovolenke na Slovensku. Postupne vám prinesieme to naj z každého kraja.

Dnes vás pozývame na prehliadku Trenčianskeho kraja. Veríme, že ponúka dostatok zaujímavých miest, ktoré vás nadchnú a zahrniete ich do svojho letného programu.

reklama

Hrady, zámky, kaštiele

V Trenčianskom kraji nájdete množstvo hradov, zámkov, kaštieľov či zrúcanín, ktoré stoja za návštevu. Medzi najznámejšie patrí Trenčiansky hrad, hrad Beckov, Bojnický zámok, kaštieľ v Chtelnici, kaštieľ v Šimonovanoch či kaštieľ a Múzeum Bielych Karpát v Bohuniciach. 

V spojení s ľahkou či ťažšou turistikou si môžete vychutnať výstupy k zrúcaninám hradov Tematín, Lednica, Považský hrad, Sivý Kameň či ku kláštoru na Skalke.

Zaujímavosťou v Trenčianskom kraji je Park miniatúr v Podolí, kde môžete nájsť všetky hrady, zámky a architektonické skvosty Slovenska na jednom mieste. Mini Slovensko, ktoré budete mať ako na dlani, určite stojí za návštevu.

Bojnický zámok v správe Slovenského národného múzea pozná asi každý znás. Medzi Slovákmi, ale aj medzi zahraničnými turistami je veľmi obľúbeným miestom na trávenie spoločného času s rodinami. Bojnický zámok má čiastočne ponechané pôvodné gotické a renesančné základy hradu, čím pôsobí ako naozaj krásne romantické miesto.

Park miniatúr v Podolí. Zdroj: kamnavylet.sk

Bojnický zámok. Zdroj: Travelhacker.blog

Múzeá, galérie, pamätníky

Spomedzi fondových inštitúcií v Trenčianskom kraji stojí za spomenutie Trenčianske múzeum, Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici, Hornonitrianske múzeum v Prievidzi či Slovanské múzeum A. S. Puškina v Brodzanoch v správe Slovenskej národnej knižnice.

Navštíviť môžete tiež Galériu M. A. Bazovského, Karner sv. Michala v Trenčíne, Podjavorinské múzeum v Novom Meste nad Váhom alebo Pamätnú izba Ľudmily Podjavorinskej v Bzinciach pod Javorinou.

Medzi zaujímavé a návštevyhodné miesta patrí tiež Slovenské sklárske múzeum v Lednických Rovniach, Rodný dom Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka v Uhrovci či Pamätná izba Jána Smreka v Melčiciach-Lieskovom.

Nemôžeme vynechať ani Múzeum M. R. Štefánika v jeho rodnom dome v Košariskách či Múzeum Slovenských národných rád v Myjave, obe v správe Slovenského národného múzea. Za návštevu určite stojí aj mohyla M. R. Štefánika v Brezovej pod Bradlom či Pamätník SNP na Jankovom vršku nad Uhrovcom, v okolí ktorého sa nachádzajú bunkre z 2. svetovej vojny. V minulosti tu sídlilo Múzeum Partizánskej brigády Jána Žižku.

Zvláštnu pozornosť by sme venovali obci známej svojou „krvavou grófkou“ Alžbetou Báthoryovou, ktorá žila v tajomnom Čachtickom hrade. V Čachtickom múzeu sídliacom v Draškovičovom kaštieli si môžete pozrieť expozíciu venovanú práve „Báthoryčke“. Je vysunutou expozíciou Trenčianskeho múzea a venuje sa aj dejinám Čachtíc.

Draškovičov kaštieľ v Čachticiach. Zdroj: sorger.sk

Technické pamiatky

Jedným z najzaujímavejších miest cestovného ruchu na hornej Nitre je Hornonitriansky banský skanzen, ktorý je prevádzkovaný v podzemí bane Cigeľ. Všetky priestory, ktoré su súčasťou prehliadkovej trasy, sú autentické a ich návšteva je možná v priebehu celého roka. Cesta do podzemia začína jazdou banským vláčikom v dĺžke 2 312 m.

Trenčianska elektrická železnica – vyše 100-ročná úzkorozchodná trať železničnej dopravy s prvkami električkovej dopravy premáva z Trenčianskej Teplej priamo do centra kúpeľného mestečka Trenčianske Teplice.

Pre deti je pripravený aj malý vláčik, Trenčianska miniatúrna železnička, s rozchodom 18 cm. Malá „električka“ poháňaná akumulátorom prevezie malých návštevníkov v priestore medzi električkovým depom a nástupišťom.

Hornonitriansky banský skanzen. Zdroj: sorger.sk

Milovníci starých áut si prídu na svoje v Technickom moto múzeu, ktoré sa nachádza v meste Nováky. Komu bije v hrudi srdce milujúce techniku z čias starých otcov, v súkromnom moto múzeu objaví nádherné exponáty a technické skvosty.

Nechajte sa očariť elegantným motokolom „Čezeta“ ČZ-98 z roku 1934, nádhernou „Čezetou“ ČZ-500 z roku 1939 s aerodynamickou ľavostrannou sajdkou (jedinou na Slovensku) a krásnymi JAWA strojmi z 30. rokov minulého storočia.

Technické moto múzeum. Zdroj: kamnavylet.sk

Prírodné zaujímavosti a turistika

Trenčiansky kraj sa rozprestiera na severozápade Slovenska. Patrí síce medzi menšie kraje, no aj napriek tomu ponúka viaceré krásne lokality. Či už je to vodná nádrž Duchonka či vodná nádrž Nosice – Priehrada mládeže.

Kto má rád turistiku, môže skúsiť v Trenčianskom kraji dve známe turitické trasy. Prvou je túra po Náučnom chodníku cez Manínsku tiesňavu zo Záskalia a druhou je túra na Bosmany z Kostolca.

Prírodnou zaujímavosťou v tomto kraji je prameň minerálnej vody Slatina I. a II. a minerálny prameň Nimnica. Nachádzajú sa tu tiež vyhľadávané liečivé termálne pramene Trenčianske Teplice.

Na výber máte z mnohých alternatív, kam sa aj v tomto období môžete vybrať na výlet do prírody. Pre rozsiahlu ponuku turistických možností vám odporúčame kliknúť na tento odkaz.

Prameň minerálnej vody Slatina I. a II. Zdroj: sorger.sk

Rozhľadne a jaskyne

V Trenčianskom kraji sa nachádza viacero jaskýň, z ktorých mnohé sú verejnosti voľne prístupné. Len v Strážovských vrchoch je ich desať, z toho napr. Hradná jaskyňa v Uhrovskom Podhradí, Jánošíkova jaskyňa v Trenčianskych Tepliciach či Pružinská Dúpná jaskyňa, ktorá je jednou z najstarších na Slovensku. V Súľovských vrchoch zasa nájdeme Partizánsku jaskyňu.

Kto sa rád pozerá na svet z „vtáčej perspektívy“, môže to tentokrát skúsiť z rozhľadní, ktorých je v Trenčianskom kraji naozaj neúrekom. Patria medzi ne Rozhľadňa Hájnica Haluzice, Rozhľadňa Inovec Dubodiel, Rozhľadňa Dúbravka Soblahov, Rozhľadňa Stratenec Papradno, Rozhľadňa Púchovskej doliny a mnoho iných krásnych rozhľadní.

Azda najznámejšou spomedzi rozhľadní je Vyhliadková veža Čajka v oblakoch v Bojniciach. Ide o pomerne náročnú technickú stavbu z oceľovej konštrukcie a drevenej lávky s prevýšením 30 m a so stúpaním 6 %. Súčasťou stavby je aj tobogan, ktorým sa môžu návštevníci spustiť z vrcholu nadol.

Po výstupe sa z vyhliadky naskytá nádherný a nezabudnuteľný výhľad na Bojnický zámok, celé mesto Bojnice, Prievidzu a okolie.

Zvieratá

Mesto Bojnice sme už v tomto článku spomenuli viackrát, no musíme ho spomenúť aj v tejto kategórii. Národná ZOO Bojnice patrí k najnavštevovanejším národným zoologickým záhradám. Ide o najstaršiu zoologickú záhradu, ktorá svoje brány otvorila pre návštevníkov už v roku 1955.

V Trenčianskom kraji púta pozornosť návštevníkov Minifarma Lubina. Táto krásna rodinná farma pre deti ponúka možnosť priameho kontaktu so zvieratami miniatúrnych veľkostí. Nachádza sa v okrese Nové mesto nad Váhom.

Zaujímavou je určite Farma New Zealand, čomu napovedá už samotný názov. Farma za obcou Modrová vás prenesie do ďalekej Austrálie a priblíži krásu novozélandského prostredia.

Farma New Zealand, Modrová. Zdroj: travelquide.sk

Kúpaliská a aquaparky

V horúcich letných dňoch je veľmi príjemné, keď sa môžeme niekde schladiť a užiť si zábavu vo vode. V Trenčianskom kraji máme hneď niekoľko možností, ako napríklad Termály Malé Bielce, Termálne kúpalisko Chalmová a Bánovce nad Bebravou, Letné kúpalisko Čajka Bojnice, Púchov, Trenčín.

Kúpalisko Zelená žaba, saunový svet v lese unikátny svojou polohou a oddych v nádhernom prostredí Trenčianskych Teplíc je tiež skvelá alternatíva. Kúpalisko ponúka návštevníkom hlavný 33 m dlhý antikorový bazén s rôznymi wellness a zábavnými atrakciami (vodný gejzír, masážne lavice, divoká rieka, vlnobitie), VIP zónu s vlastným bazénom a vírivkou, detský bazén.

Kúpele Zelená žaba. Zdroj: sorger.sk

Adrenalínové zážitky

V rámci Trenčianskeho kraja si môžete užiť adrenalín napríklad v Zrkadlovom bludisku v Bojniciach. Všade samé zrkadlá a dokonca tam nájdete aj špeciálne zakrivené zrkadlá. Nájsť cestu von má mnoho ľudí problém.

Viac zdatní môžu vyskúšať lezeckú stenu v Považskej Bystrici, ktorú otvoril miestny horolezecký klub. Postavené boli ľahšie aj ťažšie profily pre menších aj väčších nadšencov.

Precvičiť komunikáciu a logiku, utužiť kolektív či zbierať spoločné zážitky môžete v Mystériu v Bojniciach. Mystérium, časom aj návštevníkmi osvedčený bojnický podnik na zážitky, ponúka tri tajuplné vnútorné únikové hry, tzv. escape rooms, a dve vonkajšie únikové hry s mobilnou aplikáciou. Všetky hry sú vhodné ako pre slovenských, tak aj zahraničných návštevníkov mesta.

Iné zaujímavosti v kraji

  • V čase Veľkomoravskej ríše patril Trenčín k Nitrianskemu kniežatstvu, v roku 1241 mesto spustošili Tatári.
  • Trenčín bol významným obchodným a priemyselným centrom stredného Považia.
  • Medzi najvýznamnejšie pamiatky patrí Trenčiansky hrad – najstaršia časť hradu – Matúšova veža z 11. storočia, gotické paláce, Studňa lásky – legenda o Omarovi a Fatime.
  • K najväčšiemu rozkvetu Trenčianskeho hradu aj mesta Trenčín došlo koncom 13. storočia, ked sa dostali do vlastníctva „pána Váhu a Tatier“ – Matúša Čáka Trenčianskeho.
  • Známy rímsky nápis na hradnej skale z roku 179 je najsevernejšie položeným dôkazom o pobyte rímskych légií z čias markomanských vojen. Opisuje osadu Laugaricio, ktorá sa stala neskôr základom pre mesto Trenčín. V súčasnosti si nápis môžete pozrieť v hoteli Elizabeth.
  • Z Trenčína pochádza známa slovenská undergroundová skupina Bez ladu a skladu, ktorej bývalým členom je aj súčasný primátor mesta Trenčín Richard Rybníček.
  • Od roku 1997 sa tu koná najväčší hudobný multikultúrny festival Pohoda.

Veríme, že v našom rozsiahlom prehľade zaujímavostí Trenčianskeho kraja ste si našli aj niečo pre seba. Vieme, že obsiahnuť všetko, čo tento kraj ponúka, sa nedá v jednom článku, a preto budeme radi, keď sa o vaše tipy na výlet v Trenčianskom kraji podelíte v komentároch.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: dromedar.zoznam.sk, sorger.sk, kamnavylet.sk, slovenskycestovatel.sk, travelquide.sk
Zdieľať na Facebooku