28.02.2024, meniny má
1. decembra 2023

Galanta premieňa domáci bioodpad na použiteľný kompost. Občania si ho môžu zakúpiť na zbernom dvore

Galanta premieňa domáci bioodpad na použiteľný kompost. Občania si ho môžu zakúpiť na zbernom dvore
Zdroje: tsmg.sk/zemito.sk
reklama

V Galante už dávno všetci vieme, že mesto pristupuje zodpovedne nielen k modernizácii, kultúre a športu, ale aj ekológii. Dôkazom nám často môže byť aj práca technických služieb mesta, ktoré okrem vysádzania riešia aj separáciu a zber odpadu.

Špecificky jeden druh odpadu je mimoriadne dôležitý z hľadiska ekológie – biologicky rozložiteľný odpad. Ten sa v našom meste zmenil na kompost a ľudia si ho môžu dokonca aj zakúpiť.

Vlastný Galantský kompost

Ekologickú kampaň nášho mesta môžeme podporiť aj my a to kúpou kompostu priamo z nášho mesta. Tento necertifikovaný sitovaný kompost bol totižto vyrobený priamo na mestskej kompostárni.

Vznikol spojením vyzberaného separovaného biologicky rozložiteľného odpadu z mesta, orezov kríkov a stromov, čerstvo posekanej trávy a opadaného lístia z nášho okolia.

reklama

Tento špecifický Galantský kompost si vieme zakúpiť priamo na zbernom dvore počas prevádzkových hodín. Minimálny odber je však nad 50 kilogramov.

Priniesť však treba vlastnú nádobu (vrece, prepravka, krabica, vedro etc.). Cena je 25€ za tonu, 3€ za 100 kg v zmysle platného cenníka, v ktorom sú ponúkané aj mnohé iné komodity.

Použiť záhradný kompost možno zapracovaním do pôdy v dávke cca 5kg na 2m2. Pri miešaní so zeminou sa odporúča skombinovať 1 diel kompostu s 5 dielmi zeminy.

Prístupu k separácii, zberu a kompostovaniu v našom meste sa mimoriadne tešíme aj v našej redakcii. Vďaka tejto iniciatíve sa mesto opäť posúva smerom k ekologickým riešeniam, ktoré myslia na budúcnosť.

Zdroje: tsmg.sk
Zdieľať na Facebooku