30.06.2022, meniny má
26. mája 2022

Galanťanka Alexandra Vavrová a jej psi dosahujú medzinárodné úspechy. Jej vlčiak Robin dokonca účinkuje aj v seriáli RTVS

Galanťanka Alexandra Vavrová a jej psi dosahujú medzinárodné úspechy. Jej vlčiak Robin dokonca účinkuje aj v seriáli RTVS
Zdroj: FB Alexandra Vavrová
reklama

Alexandra Vavrová z Galanty je pomerne známe meno medzi psíčkarmi. So svojimi štvornohými miláčikmi dosahuje už dlhšiu dobu obrovské úspechy a je vicemajsterkou Európy v dogdancingu.

Jej nemecký vlčiak Robin je hviezdou v seriáli, ktorý po ňom nesie aj názov.

Robin je 5-ročný dlhosrstý nemecký ovčiak, ktorý má svoj vlastný seriál ako jediný pes na Slovensku. Od svojho prvého roka sa zúčastňuje na súťažiach poslušnosti a tanca so psom a vystupuje pre deti v školách a škôlkach.

Navštevuje tiež rôzne podujatia, účinkuje v niekoľkých reklamách a najnovšie aj v seriáli s Jurajom Bačom.

reklama

Robin v slovenskom seriáli RTVS

Zábavno-náučný seriál Robin je o mimoriadne šikovnom nemeckom ovčiakovi a prostredníctvom rôznych jeho príhod poskytuje detským divákom poučenie pre riziká v bežnom živote (požiar, kyberšikana a pod.). V závere každej epizódy profesionáli od polície, hasičov či záchranárov deťom vysvetlia, čo robiť, ak sa dostanú do nepríjemnej situácie.

Prvá séria rozoberala témy z prostredia rezortu vnútra, ktorým sa pravidelne venujú aj policajní preventisti pri práci s deťmi – dopravná výchova, použitie čísla 112, šikana, požiar, stratené dieťa, kyberšikana, ekológia a kriminalita či prístup k živým zvieratám.

zdroj: FB Alexandra Vavrová

Saška a jej trénovanie

Ako sme písali vyššie, Saška sa venuje dogdancingu. Je vicemajsterkou Európy. Tento medzinárodný kynologický šport s 20-ročnou tradíciou na Slovensku očaril Sašu asi pred 10 rokmi. Momentálne trénuje štyri psi, medzi nimi aj Robina.

„Tréning nespočíva len v tom, že psa učím cviky a triky, ale spočíva v celkovej príprave. Pes má kondičné tréningy, tréningy poslušnosti, tréningy na prácu na diaľku či na blízko, ale aj technickú prípravu,“ vyjadrila sa v rozhovore pre FB Ministerstva vnútra. 

Na obrázku môže byť kvet a príroda

zdroj: FB Alexandra Vavrová

Výcvik psa na šport či na službu podľa nej spočíva najmä v spolupráci s človekom, za každých okolností. Tanec je podľa jej slov špecifický v tom, že psa neviete na rozdiel od služby zveriť niekomu inému, pretože vytvárate súlad s konkrétnymi pohybmi tanečníka a špecifickými gestami.

„Tanečný pes väčšinou zdieľa so svojím psovodom domácnosť a majú veľmi úzke puto. Služobný pes musí byť pripravený aj na zmeny majiteľa, aj výber takéhoto psa podlieha iným kritériám. Každý pes sa hodí na niečo iné. Ideálne je, ak sa pes dostane do rúk psovodovi, ktorý dokáže oceniť jeho prednosti. Medzi psom a človekom tiež prebieha určitá chémia, ako pri výbere partnera, a nemusia si úplne sadnúť. Ale keď to do seba zapadne, tvoria perfektný tím,“ upresnila Saška.

Kto tvorí jej svorku?

Saška z Galanty dosahuje mnoho úspechov a vedie štvorčlennú svorku. Štyria psi, ktorých spája láska k dogdancingu, majú mená Robin, Yasi, Olívia a Ňuňu. Yasi sa vlani na jeseň stala aj so Sašou vicemajsterkou Európy. Tento rok sa taktiež zúčastnili majstrovstiev sveta.

Seriál o Robinovi si môžete pohodlne pozrieť z domu v archíve RTVS. Saške aj jej psom držíme palce a prajeme im do budúcna ďalšie úspechy.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: FB Alexandra Vavrová, FB Ministerstvo vnútra SR
Zdieľať na Facebooku