30.09.2023, meniny má
30. marca 2022

Galantská knižnica sa opäť zapojí do podujatia Noc s Andersenom. Pre deti pripravila aj milé prekvapenie

Galantská knižnica sa opäť zapojí do podujatia Noc s Andersenom. Pre deti pripravila aj milé prekvapenie
Zdroj: pixabay.com/nocsandersenom.sk
reklama

Tento rok sa na Slovensku uskutoční už 17. ročník medzinárodného podujatia na podporu čítania s názvom Noc s Andersenom. Organizátori pozývajú všetky deti na čítanie rozprávok a kúzelných príbehov počas jednej čarovnej noci do knižníc, škôl, školských družín, klubov a iných miest nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe a v zámorí.

Pravidelne sa do tohto podujatia zapája aj naša Galantská knižnica, ktorá pre tento ročník pripravila pre deti zaujímavé prekvapenie.

Divadelné predstavenie

V rámci galantskej Noci s Andersenom pozvala Galantská knižnica v spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom Galanta profesionálne divadlo SPOZAVOZA, ktoré vystúpi s bábkovou inscenáciou „Dobrý deň, pán Grimm!“ Predstavenie sa bude konať v piatok 1. apríla 2022 o 14.00 hod. v Bábkovej sále MsKS.

Hlavnými predstaviteľmi sú bratia Grimmovci, ktorí hľadajú najväčší strach a rozprávajú (ne)skutočné príbehy. Diváci spoznajú hravou formou príbehy plné humoru, priateľstva, ale aj zvláštnych bytostí.

reklama

V prípade záujmu o divadelné predstavenie je z dôvodu kapacity potrebné, aby ste kontaktovali knižnicu na mail marketing@galantskakniznica.sk. Predstavenie je určené pre deti od 7 rokov a trvá 55 minút.

  • scenár: Miro Mihálek
  • réžia, hudba, hrajú: Róbert Švec, Miro Mihálek
  • scénografia: Viktória Csányiová

Zdroj: FB MsKS Galanta

Noc s Andersenom

Toto medzinárodné podujatie už 17 rokov združuje deti a knihovníkov malých obcí aj veľkých miest bez rozdielu národnosti. Rozprávkovú noc pre deti plnú dobrodružstiev, kreativity a súťaží je možné zorganizovať aj s minimálnymi finančnými nákladmi, s nadšením detí i dospelých organizátorov.

Zapojiť sa do Noci s Andersenom nemusia iba knižnice či iné organizácie. Môžete si ju užiť aj u vás doma. Urobte si piatkový rodinný večer plný čitateľských zážitkov. Inšpiráciu nájdete aj na tomto odkaze.

Pre tento ročník Noci s Anderesenom boli zvolené nasledovné témy:

Hlavné témy

  • 135. výročie narodenia českého maliara, grafika Josefa Ladu, 115. výročie narodenia spisovateľa Jaroslava Foglara, 110. výročie narodenia výtvarníka, ilustrátora a bábkara Jiřího Trnku, 430. výročie narodenia pedagóga Jána Amosa Komenského,
  • 1. apríla je Medzinárodný deň vtáctva – tohtoročným vtákom roka je Zelienka obyčajná,
  • rozprávka Cisárove nové šaty, ktorá vyšla pred 185 rokmi (7. 4. 1837) a bola preložená do viac ako 100 jazykov.

Slovenské témy

  • 95. výročie vzniku literárneho časopisu Slniečko,
  • 120. výročie narodenia maliara, grafika a ilustrátora Ľudovíta Fullu – ako ilustrátor sa zapísal do povedomia výtvarným spracovaním ľudových rozprávok Pavla Dobšinského,
  • najmenším účastníkom môžete priblížiť spisovateľky Elenu Čepčekovú (100. výročie narodenia) a Ľudmilu Podjavorinskú (150. výročie narodenia),
  • vydajte sa na dobrodružnú cestu a pripomeňte si spisovateľov Kláru Jarunkovú (100. výročie narodenia), Karla Maya (180. výročie narodenia), Astrid Lindgrenovú (115. výročie narodenia) a Lewisa Carrolla (190. výročie narodenia).

Veríme, že či už v knižnici, v škole, v družine alebo aj doma si túto rozprávkovú noc vaše deti užijú naplno. A možno aj vďaka takémuto podujatiu ich nadchne čítanie kníh a pravidelná návšteva knižnice.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: FB MsKS Galanta, nocsandersenom.sk
Zdieľať na Facebooku