30.09.2023, meniny má
14. februára 2023

Galantská knižnica sa zapojila do dôležitého projektu. Seniorom pomáhajú získať moderné technologické vedomosti a zručnosti

Galantská knižnica sa zapojila do dôležitého projektu. Seniorom pomáhajú získať moderné technologické vedomosti a zručnosti
Zdroje: canva.com/digitalniseniori.gov.sk
reklama

Galantská knižnica už dlhé roky organizuje množstvo milých akcií, besied aj prednášok, ktoré si mnohí z nás zamilovali a radi ju opäť navštevujú. Tentokrát si však pre občanov pripravili bezplatný kurz pre seniorov v oblasti digitálnych zručností.

Doba neustále napreduje a prekvapuje nás svojou pokrokovosťou už takmer v každej dennej aktivite. Či už ide o dotykové obrazovky, hlasové správy, počítače alebo internetové platby. Mnohí z nás si spomínajú ako včera na to, keď sme ešte na vytáčanie čísla museli stláčať tlačítka.

Doba je však natoľko rýchla, že technologické výdobytky dokážu často prekvapiť aj dnešnú generáciu. Práve preto sa Galantská knižnica zapojila do projektu, ktorý v adaptácii na moderné prostredie pomáha najmä našim seniorom.

Galantská knižnica vzdeláva seniorov

Naša knižnica v Galante sa od februára 2023 zapojila do národného projektu s názvom Zlepšovanie digitálnych zručností seniorov a znevýhodnených skupín vo verejnej správe. Samotný projekt, a teda aj naša knižnica, ktorá je jeho súčasťou, sa zameriava najmä na seniorov vo veku od 65 rokov. Okrem tejto základnej cieľovej skupiny chcú však osloviť aj občanov, ktorým bol priznaný starobný a invalidný dôchodok, ako aj zamestnancov verejnej správy vo veku od 55 rokov.

reklama

Kurzy sú realizované individuálne, a preto bol počet účastníkov obmedzený na 5 až 10 členov. Zameriavajú sa na najdôležitejšie súčasti fungovania v dnešnom modernom svete technológií, kde sa môžu jednoducho a interaktívne naučiť:

  • pracovať s počítačom,
  • fungovať na internete,
  • využívať a pracovať so smartfónom.

Stretnutia priam pozývajú seniorov, ktorí si chcú alebo z nejakého dôvodu aj potrebujú osvojiť základné funkcie počítača a mobilu. Majú tak možnosť prostredníctvom prednášajúcich získať k používaniu technológií pozitívny vzťah a zahodiť aj obavy a predsudky.

Počet vyučovacích hodín jedného kurzu je 20 hodín a tie sú rozdelené vždy do troch týždňov. V mesiacoch február a marec plánujú rozbehnúť začiatočnícke kurzy zameriavajúce sa na základy práce s internetom a e-mailom, ale aj mobilné technológie pre seniorov. Senior sa tak môže naučiť pracovať s počítačom alebo aj s vlastným, prineseným smartfónom.

Teória, prax aj certifikát

V priebehu kurzu získajú tak účastníci potrebné teoretické znalosti, ktoré si aj sami vyskúšajú v praxi a následne sa otestujú. Po absolvovaní kurzu získajú aj certifikát a možnosť pokračovania v kurzoch pre pokročilých. Možno niekto nájde v technológiách aj svoj nový koníček. Na ten v živote totižto nie je nikdy neskoro.

Ak vás projekt zaujal alebo máte vo svojom okolí blízkeho, ktorý by z neho mohol profitovať, neváhajte ho osloviť alebo aj prihlásiť. Knižnica plánuje totiž v kurzoch pokračovať aj v budúcnosti, a to aj vďaka veľkému záujmu okolia, ktorý naplnil už tri kurzy.

Pre bližšie informácie o projekte môžete kontaktovať knižnicu priamo na Facebooku, telefonicky na čísle 0911 699 630 alebo aj osobne v knižnici na Mierovom námestí v Galante.

Z podobných prospešných projektov v našom meste sa úprimne tešíme, a preto nám nezostáva iné, len popriať knižnici v ich činnosti veľa úspechov a veľa vďačných klientov, ktorí si zo vzdelávania čo najviac odnesú aj domov.

Zdroj: digitalniseniori.gov.sk

Zdroj: digitalniseniori.gov.sk

Zdroje: galantskakniznica.sk
Zdieľať na Facebooku