19.05.2024, meniny má
19. júna 2022

Galantská nemocnica oceňovala darcov krvi. Bol medzi nimi aj Ján Himpán zo Serede

Galantská nemocnica oceňovala darcov krvi. Bol medzi nimi aj Ján Himpán zo Serede
Zdroj: seredskenovinky.sk
reklama

Ľudská krv je dôležitá pre prenos kyslíku a živín. Darovanie krvi patrí medzi najjednoduchšie spôsoby, ako môžete inému človeku pomôcť a v niektorých prípadoch aj zachrániť život.

Transfúzie krvi sa často využívajú napríklad pri vážnych zraneniach, kde je nevyhnutné, aby príjemca dostal krv od darcu. Darovaná krv putuje tiež pacientom, ktorí sa liečia na leukémiu či iné nádorové ochorenia, obetiam nehôd a ľuďom, ktorí podstupujú rôzne operácie.

Aj preto sa pravidelne organizuje darovanie krvi na viacerých miestach, medzi ktoré patrí aj galantská nemocnica. Medzi priekopníkov bezplatného darcovstva krvi v našom meste patrí p. Ján Himpán, ktorý si za túto činnosť nedávno prevzal ocenenie.

Ocenení darcovia krvi

Počas Svetového dňa darcov krvi ocenila galantská nemocnica ľudí, ktorí majú za sebou viac ako 100 odberov. Ako pri tejto príležitosti spomenula Alexandra Pavlovičová, riaditeľka Nemocnice Svet zdravia Galanta: „Najvzácnejšej tekutiny nie je nikdy dosť, preto sme vďační za každého jedného darcu. Mnohí ľudia takto nezištne pacientom pomáhajú už roky, za čo im patrí veľká vďaka. Okrem toho, že pomáhajú zachraňovať životy, zároveň tiež svojím činom inšpirujú k darcovstvu ostatných.“

reklama

Oceňovanie darcov prebiehalo na hematologicko-transfúziologickom oddelení. Celé predpoludnie darcom spríjemnil spevák Bystrík Červený. Ten je zároveň ambasádorom darcovstva. Podľa informácií galantskej nemocnice bolo ocenených šesť darcov s viac ako 100 odbermi:

  • Michal Jelinek – 147 odberov
  • Ján Komjáthy – 113 odberov
  • Martin Bizoň – 105 odberov
  • Peter Packa – 101 odberov
  • Alojz Madarász – 100 odberov
  • Vladimír Muller – 100 odberov

Zdroj: seredskenovinky.sk

Ján Himpán ako hosť

Medzi pozvanými bol taktiež Ján Himpán zo Serede. Vedenie nemocnice sa mu takto poďakovalo za celoživotné motivovanie darcov krvi a veľký prínos pre nemocnicu. Krv chodieva darovať pravidelne každé tri mesiace už od roku 1993. Za 30 rokov nevynechal žiadny odber a absolvoval už 116 odberov. K darovaniu krvi priviedol taktiež ďalších vojakov aj svojho syna.

Ako spomínal ocenený darca: „Keď som mal 23 rokov, môj otec vážne ochorel. Dlhý čas strácal množstvo krvi a napriek tomu, že šanca na jeho záchranu nebola veľká, lekári robili všetko, čo sa dalo a neustále ho držali pri živote darovanou krvou. Vtedy som sa rozhodol, že keď druhí ľudia pomáhajú môjmu otcovi svojou krvou, ja chcem iným pomôcť zas tou mojou. Darcovstvo beriem ako súčasť svojho života.“

Podľa Eriky Slobodovej, primárky hematologicko-transfúziologického oddelenia Nemocnice Svet zdravia Galanta, môže krv darovať každý vo veku od 18 do 65 rokov. Musí vážiť viac ako 50 kg a na jeden odber daruje darca 450 ml.

Muži môžu darovať krv s odstupom troch mesiacov štyrikrát do roka, ženy s odstupom štyroch mesiacov trikrát do roka. Darcovia môžu prísť počas pracovného týždňa od pondelku do piatku na hematologicko-transfúziologické oddelenie v čase od 7.00 do 10.00 hod.

Zdroj: seredskenovinky.sk

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: seredskenovinky.sk
Zdieľať na Facebooku