Vianoce patria nepochybne k jednému z najkrajších sviatkov v roku. Rok, čo rok sa na ne tešia milióny detí i dospelých naprieč celým svetom.
Spája sa s nimi mnoho obyčajov a zvykov, ktoré sa tradujú z generácie na generáciu. Poznáme však všetky?
Tradície v niektorých krajinách sa však značne líšia, od toho, čo je blízke a milé nám na Slovensku. Nášho vianočného kapra so zemiakovým šalátom a kapustnicou by sme si nedali za nič na svete.
Čo ak by však naše jedlo vystriedalo KFC, tradičné ozdoby by nahradila pavučina a strašila by nás gigantická vianočná mačka? Preverte si s nami svetové znalosti o tom najkrajšom sviatku v roku a možno sa aj dozviete niečo nové.
Celkovo vás čaká 13 otázok o Vianociach naprieč celým svetom. Pri kvíze prajeme veľa šťastia aj zábavy a nezabudnite kvíz prezdielať aj známym, či priateľom na FB.
Vaše skóre nám kľudne napíšte do komentára, alebo si porovnajte znalosti a zazdieľajte novinky s blízkymi. A teraz už len hurá na kvíz.
V Indii ozdobia takmer akýkoľvek stromček a žiarovky kladené na strechu majú symbolizovať Ježiša ako svetlo sveta. Kresťanov v Indii je však pomerne málo (iba 2,3% populácie). Keďže má však viac ako miliardu obyvateľov tak sa počet kresťanov v Indii odhaduje na približne 25 miliónov.
U takzvaných protinožcov nesmie tento slivkový dezert chýbať na tradičnom slávnostnom obede, ktorý sa však slávi až na druhý deň, teda 25. decembra. Obed pozostáva najmä z hydiny a morských plodov.
Lode sú zväčša nafarbené do zlata a zdobené orechami. Symbolizujú dominantné postavenie starovekých Grékov na mori. Popri koledovaní dokonca hrajú na bubny a triangel.
Islandská mačka Jólakötturinn je miestnym mýtom už odpradávna. Vznikla z myšlienky, že kto nebol dostatočne pracovitý, aby si do Vianoc ostrihal ovce a spracoval vlnu, si nič iné nezaslúži. V Reykjaviku máva dokonca postavenú sochu vo výške 5 metrov.
Ozdobná pavučinka sa spája s miestnou ľudovou legendou o chudobnej vdove. Počas Vianoc si kvôli chudobe nemohla dovoliť žiadnym spôsobom vyzdobiť si domček. Zľutovali sa nad ňou však pavúky, v tajnosti obývajúce spoločnú domácnosť a pripravili jej milú, pre niekoho možno strašidelnú, výzdobu.
V Japonsku sa vyprážané kura z Ameriky stalo tradíciou už od roku 1974. Zásluhu si môže pripísať vynikajúca reklamná kampaň, ktorá niesla názov "KFC for Christmas". Na Vianoce tak predajne KFC rozšíria svoje menu o sviatočné rodinné boxy, ktoré si pravidelne doprajú desiatky miliónov Japoncov.
V Nórsku sa traduje, že Vianoce sa prelínajú aj časom príchodu zlých duchov a bosoriek. Tí sa snažia podľa povesti udomácniť a nájsť si overenú dopravnú klasiku. V Nórsku však nepochodia.
Tradičné rybacie halászlé si vychutnáte takmer v každej maďarskej domácnosti spoločne s töltött káposzta (plnený kapustný list). Halászlé sa servírujú na základe tradície adventného pôstu. Vychutnať si však možno aj tradičné maďarské makové dezerty ako sú makové bajgle alebo makové pupáky.
V nemeckej domácnosti rodičia po kompletnom ozdobení stromčeka medzi ozdoby šikovne schovajú zaváranú vianočnú uhorku (Weihnachtsgurke) na drôtiku, aby bola čo najťažšie objaviteľná. Ktoré z detí ju prvé nájde, dostane navyše sladkosť, či darček. Rokmi sa však ukázalo, že je tradícia je blízka najmä Nemcom žijúcim v USA a jej vznik má údajne na svedomí opäť len dobrý marketing vianočných ozdôb v tvare uhorky.
Takzvané argentínske "Globos" sú jednou z ich najkrajších tradícií. Papierová nádoba s malým plamienkom vo vnútri sa na Štedrý večer po polnoci vznesie k oblohe a spoločne tak ľudia magickým spôsobom rozsvietia celú oblohu.
Takzvaná Krampusnacht sa oslavuje poväčšine 5. decembra a spája desiatky až stovky ľudí prezlečených za desivých čertov. Pochodujú mestami aj dedinami najmä v okolí Salzburgu, či Tirolska a podľa legendy sa ich majú obávať práve neposlušné deti, ktoré si Krampus vezme do svojho veľkého prúteného koša.
Liatie olova patrí k známym staročeským zvykom, ktorý je trochu náročnejší na prípravu, no určite stojí za to. Malý kúsok olova sa roztaví nad ohňom, vyleje do nádoby s vodou po čom olovo stuhne a vytvorí unikátny tvar.
Vkladanie šupiny z vianočného kapra pod obrus je tradíciou vo všetkých regiónoch nášho Slovenska. Symbolizovať má hojnosť a dostatok peňazí v ďalšom roku. Z tohto dôvodu si často rodiny na konci večere šupiny z kapra rozdajú a vložia do svojich peňaženiek.