14.01.2025, meniny má
17. decembra 2023

KVÍZ: Overte si ako dobre poznáte svetové vianočné tradície

KVÍZ: Overte si ako dobre poznáte svetové vianočné tradície
Zdroje: mdrjump.de/klocher.sk/adventures.is
reklama

Vianoce patria nepochybne k jednému z najkrajších sviatkov v roku. Rok, čo rok sa na ne tešia milióny detí i dospelých naprieč celým svetom.

Spája sa s nimi mnoho obyčajov a zvykov, ktoré sa tradujú z generácie na generáciu. Poznáme však všetky?

Vianočné tradície naprieč svetom

Tradície v niektorých krajinách sa však značne líšia, od toho, čo je blízke a milé nám na Slovensku. Nášho vianočného kapra so zemiakovým šalátom a kapustnicou by sme si nedali za nič na svete.

Čo ak by však naše jedlo vystriedalo KFC, tradičné ozdoby by nahradila pavučina a strašila by nás gigantická vianočná mačka? Preverte si s nami svetové znalosti o tom najkrajšom sviatku v roku a možno sa aj dozviete niečo nové.

reklama

Celkovo vás čaká 13 otázok o Vianociach naprieč celým svetom. Pri kvíze prajeme veľa šťastia aj zábavy a nezabudnite kvíz prezdielať aj známym, či priateľom na FB.

Vaše skóre nám kľudne napíšte do komentára, alebo si porovnajte znalosti a zazdieľajte novinky s blízkymi. A teraz už len hurá na kvíz.

V ktorej z uvedených krajín zdobia na Vianoce banánovníky či mangovníky a na svoje strechy kladú žiarovky s ropnými horákmi?

V Indii ozdobia takmer akýkoľvek stromček a žiarovky kladené na strechu majú symbolizovať Ježiša ako svetlo sveta. Kresťanov v Indii je však pomerne málo (iba 2,3% populácie). Keďže má však viac ako miliardu obyvateľov tak sa počet kresťanov v Indii odhaduje na približne 25 miliónov.

Kde vo svete si počas Vianoc pochutíte na horúcom slivkovom nákype s orechami preliaty likérom?

U takzvaných protinožcov nesmie tento slivkový dezert chýbať na tradičnom slávnostnom obede, ktorý sa však slávi až na druhý deň, teda 25. decembra. Obed pozostáva najmä z hydiny a morských plodov.

Kde možno uvidieť mládež koledovať spolu s vyzdobenou loďkou?

Lode sú zväčša nafarbené do zlata a zdobené orechami. Symbolizujú dominantné postavenie starovekých Grékov na mori. Popri koledovaní dokonca hrajú na bubny a triangel.

Ktorá krajina je známa mýtom o veľkej vianočnej mačke, ktorá si pochutí na každom, kto na Vianoce nedostal žiaden kus oblečenia?

Islandská mačka Jólakötturinn je miestnym mýtom už odpradávna. Vznikla z myšlienky, že kto nebol dostatočne pracovitý, aby si do Vianoc ostrihal ovce a spracoval vlnu, si nič iné nezaslúži. V Reykjaviku máva dokonca postavenú sochu vo výške 5 metrov.

Kde na svete si domáci zdobia vianočné stromčeky umelou pavučinkou?

Ozdobná pavučinka sa spája s miestnou ľudovou legendou o chudobnej vdove. Počas Vianoc si kvôli chudobe nemohla dovoliť žiadnym spôsobom vyzdobiť si domček. Zľutovali sa nad ňou však pavúky, v tajnosti obývajúce spoločnú domácnosť a pripravili jej milú, pre niekoho možno strašidelnú, výzdobu.

Kde vo svete si ľudia na Vianoce pravidelne doprajú vyprážané kura z KFC?

V Japonsku sa vyprážané kura z Ameriky stalo tradíciou už od roku 1974. Zásluhu si môže pripísať vynikajúca reklamná kampaň, ktorá niesla názov "KFC for Christmas". Na Vianoce tak predajne KFC rozšíria svoje menu o sviatočné rodinné boxy, ktoré si pravidelne doprajú desiatky miliónov Japoncov.

V ktorej krajine je zvykom na Vianoce schovávať metly?

V Nórsku sa traduje, že Vianoce sa prelínajú aj časom príchodu zlých duchov a bosoriek. Tí sa snažia podľa povesti udomácniť a nájsť si overenú dopravnú klasiku. V Nórsku však nepochodia.

Kde si ľudia počas Vianoc vychutnávajú tradičnú korenenú rybaciu polievku a kapustný list plnený mletým mäsom?

Tradičné rybacie halászlé si vychutnáte takmer v každej maďarskej domácnosti spoločne s töltött káposzta (plnený kapustný list). Halászlé sa servírujú na základe tradície adventného pôstu. Vychutnať si však možno aj tradičné maďarské makové dezerty ako sú makové bajgle alebo makové pupáky.

Na Vianočnom stromčeku ktorej krajiny môžeme nájsť zaváranú uhorku?

V nemeckej domácnosti rodičia po kompletnom ozdobení stromčeka medzi ozdoby šikovne schovajú zaváranú vianočnú uhorku (Weihnachtsgurke) na drôtiku, aby bola čo najťažšie objaviteľná. Ktoré z detí ju prvé nájde, dostane navyše sladkosť, či darček. Rokmi sa však ukázalo, že je tradícia je blízka najmä Nemcom žijúcim v USA a jej vznik má údajne na svedomí opäť len dobrý marketing vianočných ozdôb v tvare uhorky.

Kde vo svete by sme na Vianoce uvideli oblohu plnú lampiónov?

Takzvané argentínske "Globos" sú jednou z ich najkrajších tradícií. Papierová nádoba s malým plamienkom vo vnútri sa na Štedrý večer po polnoci vznesie k oblohe a spoločne tak ľudia magickým spôsobom rozsvietia celú oblohu.

V ktorom štáte sa v predvianočnom období tradične usporadúva pochod chlpatých príšer s rohami, Krampusov?

Takzvaná Krampusnacht sa oslavuje poväčšine 5. decembra a spája desiatky až stovky ľudí prezlečených za desivých čertov. Pochodujú mestami aj dedinami najmä v okolí Salzburgu, či Tirolska a podľa legendy sa ich majú obávať práve neposlušné deti, ktoré si Krampus vezme do svojho veľkého prúteného koša.

V ktorej krajine ľudia na Vianoce vylievajú olovo a podľa vyformovaného tvaru usudzujú, čo človeka čaká a neminie?

Liatie olova patrí k známym staročeským zvykom, ktorý je trochu náročnejší na prípravu, no určite stojí za to. Malý kúsok olova sa roztaví nad ohňom, vyleje do nádoby s vodou po čom olovo stuhne a vytvorí unikátny tvar.

Kde vo svete schovávajú ľudia na Vianoce pod obrus šupinu z kapra?

Vkladanie šupiny z vianočného kapra pod obrus je tradíciou vo všetkých regiónoch nášho Slovenska. Symbolizovať má hojnosť a dostatok peňazí v ďalšom roku. Z tohto dôvodu si často rodiny na konci večere šupiny z kapra rozdajú a vložia do svojich peňaženiek.

Zdroje: refresher.sk, invia.sk, madari.sk, bubo.sk, hnonline.sk, satur.sk, lexika.sk, ta3.sk, atmosfera.bellarose.sk, svetstromcekov.sk
Zdieľať na Facebooku