19.07.2024, meniny má
7. marca 2023

Marec – mesiac knihy, je oslavou kníh, ale aj knižníc. Aký program si pripravila Galantská knižnica?

Marec – mesiac knihy, je oslavou kníh, ale aj knižníc. Aký program si pripravila Galantská knižnica?
Zdroj: unsplash.com
reklama

História prívlastku mesiaca marec siaha do nie príliš dávnej minulosti. Marec bol vyhlásený ako mesiac knihy v roku 1955 na počesť významného slovenského buditeľa Mateja Hrebendu.

Tento ľudový spisovateľ sa narodil a aj zomrel v marci a už od narodenia pociťoval lásku ku knihám. Trápili ho však problémy so zrakom, a tak po nociach, kedy už vôbec nevidel a nemohol čítať, chodil po susedných domoch a prosil ľudí, aby mu čítali.

Významne sa podieľal na šírení slovenskej knižnej kultúry. Cestoval po celom Slovensku, čo mu umožnilo spájať knihy s predajom a šíriť osvetu. Zachránil mnoho kníh pred pálením, a tak prispel ku vzniku knižníc.

Marec s Galantskou knižnicou

Galantská knižnica si prichystala pre všetkých príjemný program na počesť týždňa slovenských knižníc. Od 6. do 10. marca 2023 bude v Galantskej knižnici program pre malých aj veľkých.

reklama

Keďže kniha nepozná rozdiel medzi malým či veľkým, bohatým alebo menej majetným človekom, aj program je určený pre všetkých bez výnimky.

Program knižnice

Odpoveď nájdeš v knihe je súťažný kvíz určený pre deti a mládež. Môžete sa jej zúčastniť  v oddelení pre deti.

Pre dospelých majú prichystanú súťaž pod názvom Pravda alebo hoax, ktorú nájdete online na stránke knižnice. Tento kvíz nadväzuje aj na tému tohtoročného Týždňa slovenských knižníc, ktorou sú práve hoaxy. Ceny, o ktoré môžete súťažiť, nájdete nižšie na fotke.

Staňte sa aj vy čitateľom Galantskej knižnice a od 6. do 11. marca 2023 vás zaregistrujú na rok zdarma a zaradia do zlosovania o knižnú výhru.

V tomto týždni máte tiež šancu využiť odpustenie pokuty za omeškané vrátenie kníh. Ak ste náhodou nestihli vrátiť knihy, máte výnimočnú možnosť, kedy vám bude odpustené oneskorené vrátenie kníh.

Zdroj: FB Galantská knižnica

Sprievodný program

Okrem vyššieho programu nájdete na Instagrame Galantskej knižnice aj prebiehajúcu súťaž. Prezentácia Ako vzniká kniha je o celom procese, ktorým prejde kniha, aby bola knihou, ako ju poznáte. Je potrebné sa vopred ohlásiť na vedení knižnice a upresniť si termín a čas.

Exkurziu v Galantskej knižnici môžete zažiť, ak si dohodnete termín a iné požiadavky na telefónnych číslach 031/780 29 20, 0911 135 793 alebo prostredníctvom emailu kniznica@galantskakniznica.sk.

Zdroj: Galantská knižnica Galanta

Zdroje: student.dnes24.sk, galantskakniznica.sk
Zdieľať na Facebooku