Každý deň sa vám snažíme priniesť najčerstvejšie informácie o ľuďoch, novinkách a udalostiach z prostredia nášho malého mesta Galanty.
Tentokrát sa mimoriadne tešíme, že k nám do Galanty zavítajú vynikajúci umelci s predstavením o najznámejšej slovenskej grófke, Alžbete Báthoryovej, ktorej príbeh a život bol charakteristický najmä krásou a krvou.
V Mestskom kultúrnom stredisku Galanta si budeme môcť toto napínavé a dychberúce predstavenie užiť už 29. novembra 2022 o 19.00 hod.
Mnohí ho poznajú, všetci o ňom počuli, nikto nevie všetko. Tajuplný a strastiplný príbeh slovenskej grófky je neustále zahalený pod rúškom tajomstva.
História popretkávaná záhadou je jedným z hlavných dôvodov, ktoré lákajú ľudí na Čachtický hrad aj divadelné podujatia o Alžbete Báthoryovej. Poďme si ju preto trochu predstaviť.
Alžbeta sa narodila v roku 1560 a svojím životom preslávila povesť Čahtického hradu. Pochádzala z rodu Báthoryovcov, ktorý mal v erbe tri dračie zuby. Tie symbolizovali legendu, v ktorej predok Báthoryovcov, menom Vid, zabil v ečedskom močiari draka.
Rod Báthoryovcov bol vždy charakteristický špecifickými povahovými zvláštnosťami ako samoľúbosťou, pýchou, sklonom k tyranii a sexuálnej zvrátenosti. Alžbeta Báthoryová nebola žiadnou výnimkou, známa bola najmä mučením mladých dievčat v rokoch 1585 – 1610.
Svoje obete nie vždy zabila, vyžívala sa však v ich mučení, a to rôznymi spôsobmi, z ktorých bežnému človeku ide mráz po chrbte. Medzi tie patrí napríklad kúpeľ v krvi mladých dievčat, ktorými si chcela dopriať večnú mladosť a krásu.
Pri jej mučiacich seansách ju tesne po Vianociach pristihli vyslanci palatína Juraja Thurza v Nádašdyovskom kaštieli. Thurzo dal Alžbetu odviesť do hradnej veže na Čachtickom hrade, kde sa mohla stretávať len s rodinou, kazateľmi a slúžkou, ktorá jej nosila jedlo. Svoje posledné dni strávila preto priamo na hrade a zomrela 21. augusta 1614.
Do dnešného dňa však nie je úplne isté, kde bola Alžbeta pochovaná. Diskutuje sa aj o podnetoch k jej činom, ktoré podľa mnohých sama Alžbeta nemusela vedieť ovplyvniť.
Existuje totiž predpoklad, že kvôli pôvodu rodičov, ktorí boli z iných vetiev jednej rodiny, mohla u Alžbety nastať degenerácia mozgu. Takáto anomália by potom dokázala ovplyvňovať prežívanie, správanie aj celkovú povahu človeka, ktorá sa pre spoločnosť mohla javiť ako agresívna a zvláštna.
Aj keď sa pravdu možno nikto nikdy nedozvie, príbehy o tejto časti minulosti získavajú úspechy po celom svete a ich rôzne filmové, knižné a divadelné spracovania dokážu zaujať aj najvyberavejšieho diváka.
Pre niekoho je príbeh grófky stále tajomstvom, iní ho už poznajú dlhšie, no každý si príde na svoje. Ide totiž o úplne nový a jedinečný muzikál od tvorcov muzikálu Kubo, za ktorý zožali obrovský úspech.
Okrem originálneho spojenia napínavého príbehu, famóznej atmosferickej hudby s nádychom slovenského folklóru nám tvorcovia sľubujú aj mnoho iných lákadiel.
Medzi tie patrí autorská hudba Stanislava Palúcha, očarujúca poézia v textoch priamo z pera Michala Rovňáka, ale aj fantastické choregorafie plné života od Silvie Hudec Belákovej. O atmosféru na javisku sa pri scénicko-výtvarnej produkcii postará talentovaná Veronika Vartíková.
Réžia a scénar: I. Blahút
Hudba: Stanislav Palúch
Choreografia: Silvia Belák Hudecová
Texty piesní: Michal Rovňák
Scéna a kostýmy: Veronika Vartíkova
Účinkujú: Katarína Ivanková, Adela Mojžišová, Marek Majeský, F. Biro, Judita Hansman, Gregor Hološka, Peter Trnik, Sára Polyaková, Elena Spaskov, Martin Macko, Natália Ondrejmišková, Zdeněk Klusák, Danielka Tomešová, Adelka Husárová, Radka Šutláková, Michaela Posova, Erika Reinová, Klára Kudláčová, profesionálni tanečníci – 5 párov.
Dĺžka podujatia: 120 minút
Rok výroby: 2021
Či už ste fanúšikom historických príbehov, divadelných a hudobných predstavení alebo tajomných príbehov, určite si na predstavení nájdete niečo i pre seba. Veľmi nás teší, že návrat takejto klasiky budeme môcť vidieť aj u nás v Galante a už teraz sa tešíme na predstavenie a na to, čo nás v našom malom meste čaká v budúcne.