Občianske združenie Neogotický kaštieľ v Galante prišlo v spolupráci so spoločnosťou Hiroas.sk so skvelým nápadom, ako prepojiť minulosť kaštieľa s jeho súčasnou podobou. Vytvorili sériu zaujímavých fotiek, ktoré vznikli zakomponovaním historických snímok do prítomnosti.
Môžete si tak vychutnať jedinečnú atmosféru dejín a porovnať, aké zmeny nastali v priebehu dlhých rokov v našom meste.
OZ vzniklo v roku 2012 a tvorí ho skupina nadšencov, ktorá sa už viac nemohla pozerať na chátrajúcu historickú pamiatku. V začiatkoch organizovali každú sobotu brigády, no časom do opravy vstúpila aj odborná pomoc.
„Na dychberúcich fotografiách Vás zavedieme do minulosti a súčasnosti zároveň. Vďaka moderným technológiám Vám predstavíme záhadné miesta v okolí kaštieľa. 20. júna 2021 v rámci podujatia Piknik Esterházyovcov Vám fotografie predstavíme aj na výstave v parku, kde vo väčších formátoch na plátne budú vystavené pre širokú verejnosť. Zároveň bude možnosť tieto fotokoláže aj objednať a zakúpiť ako zberateľský predmet. Samozrejme, aj touto kúpou podporíte naše občianske združenie.“
Ako píšu na svojej webovej stránke, strecha bola opravená mestom. Kaštieľ sa taktiež čiastočne opravuje z eurofondov, severná veža bola opravená z programu Interreg cezhraničnej spolupráce s ich partnerom, južnú vežu momentálne opravuje mesto a priestor Eszterházyovskej kaviarne je súkromný projekt občianskeho združenia.
Kaštieľ dali postaviť v roku 1633 Pavol a Daniel Esterházy. Jeho pôvodnou funkciou bola obrana proti Turkom. Podľa Esterházy Galanta sídlili v budove po roku 1920 rôzne úrady a takto bola využívaná až do 70. rokov 20. storočia. Následne do roku 1990 budovu spravovalo okresné múzeum, potom bola zväčša vyprázdnená a dlhú dobu bola vystavená rozmarom prírody a ľudskému vandalizmu.
V roku 1993 mesto získalo objekt od štátu. V oživení tradícií Esterházyovcov bol za míľnik považovaný rok 1995 a veľká výstava histórie rodiny vo Vlastivednom múzeu a v Renesančnom kaštieli v Galante.
Vedeli ste o tom, že rod Esterházyovcov naďalej funguje? Po Trianone a prepísaní hraníc sa museli rozhodnúť, kde zostanú žiť. Keďže knieža už žilo v Maďarsku, rozhodli sa statky na Slovensku predať Československu a odísť žiť tam. Situáciu priblížili Kristián Majzlán a Zsolt Tákač z OZ:
„V súčasnosti spolupracujeme s ich súkromnou rodinnou nadáciou a právne povereným nositeľom mena Esterházy som na Slovensku práve ja. Povolili nám zaregistrovať galantský grófsky erb Mikuláša Esterházyho, pretože dnes je platný už ten kniežací a prišli nám dokonca dva vzácne obrazy za pol milióna eur z obrovskej zbierky na hrade Forchtenstein, kde je okrem iného možné nájsť aj druhú najväčšiu zbierku bojových zbraní v Európe.“
Spojenie dobových fotografií so súčasnosťou je výborný nápad, ako priblížiť minulosť nadšencom histórie, ale aj všetkým generáciám. V prípade záujmu nezabudnite občianske združenie podporiť kúpou týchto fotokoláží na pripravovanej výstave.