Bezprostredný vojnový konflikt na Ukrajine vzbudil u Slovákov záujem o „CO kryty“, v ktorých by sa v prípade núdze (nielen zapríčinenej vojnou) mohli obyvatelia ukryť.
Preto sme pre lepšiu informovanosť obyvateľov zisťovali, v akom stave sú CO kryty v meste Galanta.
Pre získanie potrebných informácií sme oslovili kompetentných pracovníkov v meste Galanta. Z okresného úradu naše otázky zodpovedala pani Mgr. Ivona Chovancová, vedúca odboru krízového riadenia, a p. Peter Eliáš, referent CO, PO a BOZP z Mestského úradu v Galante doplnil potrebné informácie.
Mesto Galanta má v evidencii dva podzemné úkryty. Prvý sa nachádza pod nemocnicou a druhý sa nachádza pod políciou. Tieto úkryty sú v ich vlastníctve.
Fyzická osoba má právo na včasné varovanie pred hroziacim nebezpečenstvom, na evakuáciu a ukrytie podľa § 17 ods. 1 zákona č. 42/1994 Z. z. o civilnej ochrane obyvateľstva.
Mestá a obce na základe § 15 ods. 1 písm. e) zákona č. 42/1994 Z. z. podľa potreby určujú vhodné ochranné stavby použiteľné na ukrytie obyvateľstva a zabezpečujú ich potrebné úpravy.
Mestá a obce spracovávajú na základe § 3c ods. 1 písm. b) bod 2. zákona č. 42/1994 Z. z. plán ukrytia. V pláne ukrytia mesta Galanta sú evidované všetky jednoduché úkryty budované svojpomocne (JUBS) vrátané ich dislokácie.
Pre ukrytie obyvateľstva sa odporúčajú:
JUBS sa budujú v súlade vyhláškou MV SR 532/2006 Z. z., o podrobnostiach na zabezpečenie stavebnotechnických požiadaviek a technických podmienok zariadení civilnej ochrany, najmä § 12 a príloha č. 1, tretia časť.
Časové normy na uvedenie ochranných stavieb do stavu technickej pripravenosti od vyhlásenia mimoriadnej situácie alebo v čase vojny a vojnového stavu:
a) odolné úkryty a plynotesné úkryty
b) jednoduché úkryty:
JUBS zahrnuté v pláne ukrytia mesta Galanta sa spohotovujú v prípade potreby v súlade s ustanoveniami uvedenými v prílohe č. 1 k vyhláške 532/2006 Z. z., tretia časť, bod I a II písm. A. Materiál na spohotovenie ako aj vybavenie JÚBS sa zabezpečuje výlučne z miestnych a vlastných zdrojov s dôrazom na dostupný materiál a prostriedky majiteľov nehnuteľností.
Vybavenie ochrannej stavby je uvedené v prílohe č. 4 k vyhláške č. 532/2006 Z. z.
V prípade vyhlásenia evakuácie je potrebné si pripraviť evakuačnú batožinu a riadiť sa pokynmi kompetentných orgánov (orgány krízového riadenia, zástupcovia mestského úradu, zložky IZS, príslušníci PZ MV SR).
Hmotnosť batožiny a odporúčaný obsah je uvedený v prílohe č. 2 vyhlášky MV SR č. 328/2012 Z. z. Odporúčaná hmotnosť úkrytovej batožiny: 10 – 15 kg. Odporúčaná hmotnosť evakuačnej batožiny: do 25 kg pre deti, do 50 kg pre dospelých.
V batožine by nemali chýbať: