23.04.2024, meniny má
18. januára 2024

Galanťanom sa zvýši poplatok za komunálny odpad. Separovanie môže pomôcť v boji proti zvyšovaniu v budúcnosti

Galanťanom sa zvýši poplatok za komunálny odpad. Separovanie môže pomôcť v boji proti zvyšovaniu v budúcnosti
Zdroj: galantasity.sk, pixabay.com
reklama

Poplatok za komunálny odpad a drobné stavebné odpady sa v roku 2024 obyvateľom Galanty navyšuje o 12 eur, s výnimkou dôchodcov a zdravotne znevýhodnených. Keď si to prepočítame, štvorčlenná rodina si tak ročne priplatí o takmer 50 eur.

K situácii sa pre RTV Krea vyjadril aj primátor mesta Galanta Peter Kolek:

“Veľa je aj 1 euro, keď treba čokoľvek navyšovať. My sme nemali iné východisko. Dobre viete, že nám v podstate odstavili skládku odpadu, hľadal som možnosti, aj som našiel, ale bohužiaľ tá skládka je v inej cenovej relácii a zákon hovorí jasne, že za odpady sa musí vynaložiť toľko prostriedkov zo strany obyvateľov, koľko nás ten odpad stojí.”

Ako môže pomôcť separovanie?

V boji proti narastajúcim poplatkom v budúcnosti má byť alfou a omegou separovanie. Znamená to teda, že výška poplatku bude závisieť od separácie odpadu v meste, čo nielen že vie ušetriť obyvateľom peniaze, zároveň je to aj šetrnejšie voči našej planéte.

reklama

Obyvateľov Galanty obývajúcich rodinné domy čakajú zmeny, ku ktorým sa opäť vyjadril aj primátor:

“Od Nového roka, resp. od jarných mesiacov, by mala do rodinných domov pribudnúť druhá zberná nádoba, ktorá by mala byť zvlášť na zelený odpad, čo by v zásade malo viesť k šetreniu finančných prostriedkov.”

Po vyjadrení primátor však avizoval aj pokračovanie v aktívnej separácii papiera, skla, kovov a plastov. Spomenul aj ďalšie kroky, ktoré plánujú v meste do budúcna:

“Ďalšie kroky, ktoré mesto urobí, je tzv. čipovanie nádob, čo je nevyhnutný krok, aby sme dôsledne mohli odsledovať tvorcov odpadu, no a našou ďalšou víziou je možno aj váženie odpadu, to znamená, že ten, kto je poctivý, separuje a tú zložku bežného odpadu má v malej hmotnosti, tak by mal logicky platiť menej.”

Zdroj: odpady-portal.sk

Určite sa nikto z obyvateľov mesta Galanta danej situácii neteší. Aktuálne zvyšovanie nám však môže slúžiť aj ako motivácia k zameraniu sa na riadne triedenie odpadu.

Veríme, že sa nám aj týmto spôsobom podarí znížiť narastajúce poplatky a v konečnom dôsledku aj urobiť niečo správne rozhodnutia pre budúcnosť nášho mesta a celej našej planéty,

Zdroje: rtvkrea.sk, odpady-portal.sk, pixabay.com, galantasity.sk
Zdieľať na Facebooku