29.05.2023, meniny má
8. augusta 2022

Od augusta sú sprísnené tresty za nezodpovedné správanie vodičov. Za tri porušenia zákona hrozí zákaz šoférovania

Od augusta sú sprísnené tresty za nezodpovedné správanie vodičov. Za tri porušenia zákona hrozí zákaz šoférovania
Zdroje: domov.sme.sk/minv.sk
reklama

Viacerí vodiči pravidelne zlyhávajú za volantom kvôli telefónu v ruke a často jazdia rýchlejšie, než je povolené. Tieto priestupky by po novom mali obmedziť nové tresty za porušenie dopravných predpisov.

Nové tresty prináša novela zákona o cestnej premávke, účinná od 1. augusta 2022. Budú sa týkať najmä prekročenia povolenej rýchlosti a manipulácie s telefónom počas šoférovania. Informácie prinieslo Ministerstvo vnútra SR na ich Facebooku.

Pokuty za rýchlosť

Výška pokuty zostáva zmenená. V blokovom konaní je najprísnejšia peňažná pokuta za rýchlosť od 250 do 800 eur. V prípade riadneho konania ide o pokutu vo výške od 500 do 1 000 eur.

Ak však vodič v priebehu 12 mesiacov tretíkrát a viackrát prekročí rýchlosť v obci o 50 km/h a viac, je možné mu uložiť zákaz činnosti. Platí to aj pri prekročení rýchlosti mimo obec o 60 km/h a viac.

reklama

Telefonovanie za volantom

Držanie a obsluhovanie telefónu počas jazdy bez systému hands free (voľné ruky) bude ďalším závažným porušením pravidiel cestnej premávky. Horné hranice pokút v blokovom konaní budú zvýšené zo 100 na 150 eur. V riadnom konaní ide o zvýšenie z 200 na 300 eur.

V prípade tohto priestupku bude taktiež možné uložiť zákaz činnosti. Porušenie bude započítané medzi tri závažné priestupky počas 12 mesiacov. Telefonovanie s využitím hands free je v aute v poriadku a povolené.

Ako zdôrazňuje minister vnútra SR Roman Mikulec: „Týmito krokmi sledujeme väčšiu bezpečnosť na cestách. Cieľom je, aby sa vodiči sústredili na šoférovanie motorového vozidla a doplnkovými činnosťami nestrácali pozornosť nad vedením vozidla a neohrozovali tak ďalších ľudí na ceste, ako aj seba. Cieľom je ochrana zdravia a životov.“

Dôvody sprísňovania trestov a úprava veku na vodičské preukazy

Tresty sú sprísňované z niekoľkých dôvodov. Počas piatich mesiacov v roku 2022 zistila dopravná polícia Policajného zboru v rámci dohľadu nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky takmer 155 000 porušení dopravných predpisov vybavených na mieste a postúpených na správne konanie.

V roku 2021 zistili viac ako 332 000 porušení dopravných pravidiel cestnej premávky. V rámci objektívnej zodpovednosti polícia zistila 24 809 porušení pravidiel cestnej premávky. Informácie sú dostupné na stránke Ministerstva vnútra na tomto odkaze.

Zmeny nastali taktiež v prípade získania niektorých skupín vodičských preukazov. Vodičské preukazy C a CE budú môcť získať vodiči vo veku 18 rokov. Predtým na tieto skupiny museli mať vek minimálne 21 rokov. Pri skupinách vozidiel D a DE bude minimálny vek znížený z 24 rokov na 21 rokov. Ako podmienka je absolvovanie kurzu základnej kvalifikácie.

Ak vodič v prípade skupín D a DE získal len zrýchlenú základnú kvalifikáciu po dovŕšení veku 21 rokov, bude do veku 23 rokov oprávnený len na vedenie vozidiel pravidelnej autobusovej dopravy na autobusovej linke nepresahujúcej 50 kilometrov.

Vodičské oprávnenie skupiny B má byť rozšírené na vozidlá s pohonom na alternatívne palivá  do hmotnosti 4,25 t. Tieto a niekoľko ďalších informácií prinieslo Ministerstvo vnútra na tomto odkaze.

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: FB Ministerstvo vnútra SR, minv.sk
Zdieľať na Facebooku