28.02.2024, meniny má
6. októbra 2023

Onedlho bude v platnosti nová Karta Galanťana. Zaregistrovaným občanom s trvalým pobytom ponúkne mnoho benefitov

Onedlho bude v platnosti nová Karta Galanťana. Zaregistrovaným občanom s trvalým pobytom ponúkne mnoho benefitov
Zdroje: galantasity.sk, canva.com, galanta.sk
reklama

Modernizácia a pokrokovosť je základným kameňom modernej spoločnosti, v ktorej dnes žijeme aj my. Mesto Galanta neustále prináša zmeny zamerané na zlepšovanie kvality života všetkých rezidentov.

Medzi ekonomické výzvy, ktoré sa snaží mesto adresovať patrí aj hľadanie spôsobov na zvýšenie jeho príjmov a zároveň podporu občanov s trvalým bydliskom v Galante.

Postupom času prišli na modernizačnú novinku, ktorá spojí príjemné s užitočným. Poskytne mnohé výhody a zároveň motivuje občanov k prihláseniu sa na trvalé bydlisko v Galante.

Týmto novým prostriedkom bude karta Galanťana, ktorá sa stane už čoskoro realitou. Pozrime sa spoločne na jej koncept a tri základné funkcie.

reklama

Karta Galanťana a jej vznik

Vznik karty v podobe aplikácie bol iniciovaný na základe záujmu mesta o podporu obyvateľov prostredníctvom výhod. Ďalším z dôvodov bola aj evidencia dlhodobej stagnácie v príraste obyvateľstva.

V posledných rokoch sa totižto navýšil len o cca 100 ľudí a to aj napriek rozsiahlemu rozširovaniu mesta a jeho prímestských častí.

Najväčším prínosom by preto mohlo pre mesto byť, ak by sa obyvatelia žijúci v Galante prihlásili na trvalý pobyt. K tomu má motivovať aj nová mestská aplikácia – Karta Galanťana.

Počet obyvateľov v tejto cieľovej skupine bez nahláseného bydliska sa odhaduje na 3000. Pri spojení s aktuálnym počtom obyvateľov okolo 15 000, by sa tak výrazne navýšil stav obyvateľstva Galanty.

V konečnom dôsledku by to znamenalo redukciu finančnej záťaže na jednu rodinu, stabilizáciu poplatkov a jednoduchšie podieľanie sa na financovaní spoločných mestských vecí.

Zdroj: rtvkrea.sk

Zdroj: rtvkrea.sk

Zdroj: rtvkrea.sk

Zdroj: rtvkrea.sk

Komunikačná a informačná funkcia

Prostredníctvom aplikácie, ktorá bude voľne dostupná k zaregistrovaniu, bude môcť mesto občana osloviť aj priamo cez ňu. Informovať tak budú občanov o prípadných poruchách na ulici podľa príslušnej adresy, o termínoch kosenia, alebo aj zberu odpadu.

Vyzvať občanov budú môcť k úhrade pohľadávok, alebo im jednoducho zablahoželať ku sviatku prostredníctvom jednoduchých notifikácií.

Každý správny občan chce byť informovaný o dianí v meste a práve karta Galanťana bude mať za úlohu udržať na úrovni aj informovanosť vlastných obyvateľov.

K dispozícii by mali byť aktuality ohľadom činnosti technických služieb mesta Galanta, no nevynechajú ani čerstvé novinky z prostredia Galandie, či Mestského kultúrneho strediska a ich nabitých programov. Už si nenecháme nič ujsť.

Benefičná funkcia a nová parkovacia politika

Benefičná funkcia karty, ako už poznať v názve bude obsahovať hlavne všetky výhody pre jej držiteľov. Občanom s bydliskom v meste už zľavy súvisiace s týmto faktom poskytované nebudú, ako tomu bolo napríklad v Galandii. Pre poskytnutie zľavy bude po novom potrebná karta Galanťana.

Rovnako to bude platiť pre nočné parkovanie, ktoré sa bude onedlho zavádzať v celom meste. V rezidenčných zónach mesta budú môcť zaparkovať iba občania s trvalým pobytom.

Nová parkovacia politika bola diskutovaná aj priamo s dopravnými inžiniermi z Okresného riaditeľstva policajného zboru v Galante, ktorí v spolupráci s mestskou políciou Galanta a zamestnancami Mestského úradu dokázali zmapovať celé mesto.

Na každom parkovisku sa tak vytvorili modré a červené zóny, pričom držitelia karty Galanťana budú môcť parkovať v oboch zónach. Bez karty sa bude dať zaparkovať iba v zóne červenej.  Konkrétne modré plochy budú preto len pre rezidentov a ostatní si za ne budú musieť zaplatiť, alebo skrátka zaparkovať ďalej.

Cena parkovania by mala byť vo výške 450€ ročne. Rezidenti s trvalým pobytom však budú mať nárok na 100% zľavu na prvé dve autá, pokiaľ žijú v domácnosti ako kompletná rodina – dve dospelé osoby.

Pokiaľ bude v domácnosti žiť iba jedna osoba, platí 100% zľava iba na jedno vozidlo. Tretie auto v rodine, alebo druhé pri jednotlivcoch bude považované za luxus a bude potrebné si zaň zaplatiť, pričom výšku určí mestské zastupiteľstvo.

Kedy sa karty dočkáme?

Aplikácia je aktuálne už dokončená a zabezpečené sú všetky atribúty týkajúce sa bezpečnosti aj ochrany osobných údajov. Ako uvádza v reportáži aj RTV Krea, zabezpečená ja technológia, spôsoby aj dodávatelia, sledovanie aj kontrola po jej zavedení. Tá má byť veľmi dôsledná.

Mesto už totižto dlhšie ohľadom karty komunikuje a spolupracuje aj s primátorom Dunajskej Stredy, JUDr. Zoltánom Hájosom, nakoľko u nich systém už dlhé roky bezchybne funguje.

Na kontrolu bude mesto zaobstarávať kontrolné vozidlo, ktoré bude skenovať ŠPZ zaparkovaných aút a údaje posielať priamo polícii. Tá bude prepojená so systémom Galanty a ľahko tak budú vedieť vyhodnotiť, ktoré vozidlo je rezidenčné a ktoré nie.

Dňa 15.10. spúšťajú skúšobnú verziu, na ktorej testovaní sa bude aktívne podieľať cca 50 ľudí so zastúpením naprieč rôznorodými sociálnymi i vekovými skupinami.

Testovať budú najmä jednoduchosť, prehľadnosť a čitateľnosť s ohľadom na seniorov, ale aj modernosť vzhľadu a celkovú „coolovosť” u mladých. Týmto spôsobom budú chcieť získať kvalitnú spätnú väzbu od koncových užívateľov.

Po skúšobnej dobe, ktorej ukončenie sa odhaduje na november, by mala byť hotová aj celková vizualizácia, dizajn, manuál, logo aj názov karty. Nasledovať bude veľké predstavenie funkcie karty Galanťana s jej oficiálnou platnosťou od 1. januára 2024.

Vďaka mnohým výhodám, ktoré bude karta Galanťana ponúkať veria na meste, že motivujú ľudí, ktorí doposiaľ nemali trvalé bydlisko v Galante, aby si ho vybavili.

Okrem toho, že mesto bude mať jasný prehľad o svojich rezidentoch aj v dnešnej na ekonomiku náročnej dobe, získajú občania mnoho výhod spojených s bezplatným parkovaním, informovanosťou a zľavami v meste, ktoré nazývajú svojim domovom.

Zdroj: progalanta.sk

Zdroj: progalanta.sk

Zdroje: galanta.sk, progalanta.sk, rtvkrea.sk
Zdieľať na Facebooku