29.03.2023, meniny má
1. februára 2023

Plaváreň na gymnáziu Zoltána Kodálya v Galante prešla kompletnou rekonštrukciou. Prístupná je aj širokej verejnosti

Plaváreň na gymnáziu Zoltána Kodálya v Galante prešla kompletnou rekonštrukciou. Prístupná je aj širokej verejnosti
Zdroje: kzg.edupage.org/galanta.sk/goslovakia.sk
reklama

Športové vyžitie si v Galante môžeme dopriať rôznymi spôsobmi. Niekto preferuje fitnescentrá, iný cvičenie s vlastnou váhou na workout ihriskách, plávanie alebo skupinové športy ako futbal, florbal či badminton, v Galante nájdete všetko.

Vedeli ste však, že plavecký bazén na Gymnáziu Zoltána Kodálya prešiel kompletnou rekonštrukciou? Tá prebehla v rámci projektu Trnavského samosprávneho kraja, ako informuje RTV Krea. Zmodernizované priestory budú okrem študentov gymnázia k dispozícii aj širokej verejnosti.

Projekt rekonštrukcie galantskej plavárne bol realizovaný v rámci plánu výstavby a modernizácie telocviční a športovísk. V rámci neho sa financie využili aj v ďalších 12 stredných školách, a to v celkovej hodnote viac ako 7 miliónov eur.

Modernizovaná plaváreň v Galante

Plaváreň na Gymnáziu Zoltána Kodálya bola odovzdaná do používania už v roku 1981. Ešte nedávno tak používali 40-ročnú bazénovu technológiu a vzduchotechniku, ktorá už zúfalo potrebovala vymeniť. Indikovali to podľa riaditeľa gymnázia  Jánosa Marsalla časté problémy v odstraňovaní porúch, ale aj zaobstarávaní náhradných dielov. Po porade s VÚC preto padol verdikt, že do budovy by bolo vhodné investovať.

reklama

Prvú finančnú podporu dostali už v roku 2021, kedy sa vyhotovila projektová dokumentácia a 1. etapa modernizácie mohla začať. V roku 2022 sa zrealizovala 2. etapa a v októbri už bola rekonštrukcia ukončená. Vymenili počas nej potrubia a obklady, osadili protišmykové podlahy s podlahovým vykurovaním a celý objekt bol ešte aj zateplený. Otvorený verejnosti a uvedený do prevádzky bol celý objekt 1. decembra 2022 a stál celkovo vyše 800-tisíc eur.

Aj riaditeľ gymnázia Janka Matúšku v Galante, pán Peter Černý, hodnotí rekonštrukciu plavárne veľmi pozitívne. Obe školy tak môžu plaváreň používať naďalej a poskytovať tak žiakom úplne iný zážitok z vyúčby telesnej výchovy. Podobnými krokmi môže aj Galanta prispieť k zvýšeniu záujmu o šport a najmä plávanie u študentov.

Plaváreň pre študentov, športové kluby aj širokú verejnosť

Že sa do plavárne oplatilo investovať, nám môžu potvrdiť aj názory študentov. Obľúbený učiteľ telocviku, pán Tibor Bagi, v rozhovore pre RTV Krea spomínal, že viditeľne väčší záujem eviduje najmä u mladších detí. Všetci však pozitívne hodnotia útulnejšie prostredie, modernejšie šatne a najmä teplejšiu vodu.

Priestory novej plavárne môžu okrem študentov využívať aj športové kluby a široká verejnosť. Zaplávať si v novej modernej plavárni môžeme každý pondelok a štvrtok od 17.00 do 20.00 hod.

Cena vstupného je  3,50 eur/hod. pre deti do 10 rokov, ZŤP a dôchodcov; 7 eur/hod. pre dospelých. Plaváreň zatiaľ funguje a svoju funkčnosť plánuje udržať aj napriek aktuálnej energetickej kríze. Uskutočnené zmeny by mali totiž pôsobiť priaznivo aj na energie a viesť tak k nižšej spotrebe.

My v redakcii sa tešíme z každého pokroku Galanty. Podobné vylepšenia robia naše mesto lepším miestom pre život. Teraz už vieme, že na Gymnáziu Zoltána Kodálya máme plnohodnotnú vynovenú plaváreň. Veríme, že všetci priaznivci plávania, no aj iní športovci a rekreační kúpači si prídu na svoje a aj svojou troškou tak podporia svoje lokálne športovisko.

Zdroje: FB RTV Krea, kzg.edupage.org
Zdieľať na Facebooku