29.11.2023, meniny má
24. októbra 2022

Prvá smart zastávka na Slovensku bude v Galante. Kde ju môžeme nájsť?

Prvá smart zastávka na Slovensku bude v Galante. Kde ju môžeme nájsť?
Zdroje: galanta.sk/galantasity.sk
reklama

Technologický pokrok vo svete je nezastaviteľný. Každú chvíľu počujeme o novom mobilnom telefóne, inteligentných hodinkách či elektrických kolobežkách.

Počuli ste však už o inteligentných zastávkach? Nie? Ani my. V tomto článku sa na ne preto pozrieme spoločne.

Inteligentné zastávky a načo nám budú?

Smart zastávky sú technologickým výdobytkom tohto storočia a fungovať by mali bez spotreby elektrickej energie vďaka zabudovanému solárnemu panelu. Napriek energetickej nezávislosti však dokážu takéto zastávky disponovať plnohodnotným LED osvetlením, informačnými tabuľami a reproduktormi.

Priestor sa nájde aj na propagačné tabule na umiestnenie reklamy – častokrát vo forme LED obrazovky. Niektoré modely dokážu poskytovať nabíjacie stanice pre mobilné telefóny, ale aj neobmedzený prístup k WiFi sieti, čo viacerí cestujúci čakajúci na spoje budú vedieť oceniť.

reklama

Zdroj: galantasity.sk

Prvenstvo patrí našej Galante

Galanta bude prvým mestom na Slovensku, v ktorom sa stane technologický pokrok vo forme smart zastávky realitou. Jej podoba nám je už čiastočne známa, no nie je ešte úplne dokončená. O začatí jej výstavby informoval primátor mesta Galanta Peter Paška na svojom facebookovom profile.

Okrem iného spomenul, že výstavbu sa podarila realizovať mimo rozpočtu mesta, pričom do nej osobne prispel. Z redakcie sme sa na ňu boli pozrieť a netrvalo dlho, kým sme si začali dupkať do rytmu známych Duchoňových pesničiek. Máme sa naozaj z čoho tešiť.

Kde ju môžeme nájsť?

Polohovaná je v blízkosti Mestského kultúrneho strediska Galanta. Nakoľko je Galanta hrdá na svojich významných rodákov, budeme na zastávke môcť vďaka reproduktorom počuť piesne významného slovenského hudobníka a rodáka z Galanty Karola Duchoňa.

Ten sa počas svojej kariéry preslávil hitmi ako Šiel, šiel, Vzdialená, S úsmevom, ktoré sú dodnes neoddeliteľnou súčasťou slovenskej kultúry. Za najznámejšiu však možno považovať pieseň V slovenských dolinách, ktorú poznáme aj ako V dolinách. Spieva sa v nej o krásach slovenskej prírody a inšpirovala sa ňou aj slovenská kapela Desmod, ktorá ju prespievala do modernejšej, rockovej podoby.

Nie v každom meste sa stane, že vám k čakaniu pustia príjemnú hudbu, historicky napojenú na miesto, kde čakáte. Možno to vidieť najmä v pokročilých a technologicky vyspelých krajinách. Nová zastávka v Galante spríjemní zážitok z cestovania občanom Galanty a okolia už v blízkej dobe. My sa aj preto nevieme dočkať, čím nás naše mesto prekvapí nabudúce. 

Zdroj: galantasity.sk

Zdroj: galantasity.sk

Zdroj: galantasity.sk

Zdroj: galantasity.sk

Zdroje: FB Peter Paška - Primátor mesta Galanta, okpower.eu, puresol.sk
Zdieľať na Facebooku