29.11.2023, meniny má
22. januára 2023

Referendum 2023 sa ako ďalšie radí medzi neplatné kvôli nízkej účasti. V Galante prišla k urnám približne pätina oprávnených voličov

Referendum 2023 sa ako ďalšie radí medzi neplatné kvôli nízkej účasti. V Galante prišla k urnám približne pätina oprávnených voličov
Zdroje: FB Mesto Galanta - oficiálna stránka MsÚ/ereport.sk
reklama

Včerajšie, historicky deviate referendum bolo vyhlásené na podnety občanov, ako aj na základe rozhodnutia Ústavného súdu. Ľudia tak mali mať možnosť vyjadriť sa, či sa volebné obdobie bude môcť skrátiť buď referendom, alebo uznesením Národnej rady SR.

To mala zabezpečiť zmena ústavy, ku ktorej by po úspešnom referende prišlo. Napriek neúspešnému referendu prezidentka apeluje na nevyhnutnosť jej zmeny.

Výsledok referenda

Vyhláseniu referenda 2023 predchádzalo odovzdanie 406-tisíc podpisov, z ktorých bolo platných viac ako 381-tisíc. Jeho zorganizovanie a priebeh nás stál takmer 11 miliónov eur.

Mesto Galanta evidovalo takmer 12,5-tisíc oprávnených voličov, z ktorých sa referenda zúčastnilo vo všetkých 18 volebných okrskoch mesta niečo málo cez  2 700 voličov. To predstavuje len 21,60 % účasť.

reklama

Na jedinú otázku referenda „Súhlasíte s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady Slovenskej republiky je možné uskutočniť referendom alebo uznesením Národnej rady Slovenskej republiky, a to zmenou Ústavy Slovenskej republiky?“ odpovedalo vo svojich referendových lístkoch bezmála 97 % zúčastnených odpoveďou ÁNO.

referendum

Zdroj: aktuality.sk

Ľudia na juhu Slovenska referendum v podstate zmietli zo stola. Napríklad vo viacerých obciach okresu Komárno sa ho nezúčastnila ani len desatina oprávnených voličov, informovalo o tom sme.sk.

Celoslovenské výsledky

Z celého počtu obyvateľov má Slovensko 4 377 565 oprávnených voličov. Sobotného referenda sa rozhodlo zúčastniť len 1 193 198 voličov. To predstavuje účasť na úrovni 27,25 %.

Na základe toho je výsledok referenda v konečnom dôsledku vedľajší, keďže na to, aby bolo referendum platné, by sa ho muselo zúčastniť viac ako polovica oprávnených voličov. Referendum 2023 sa teda radí medzi tie, ktoré skončili na Slovensku ako neplatné.

„Rešpektujem výsledky referenda o zmene ústavy a postoj občanov, ktorý tým vyjadrili. Jednak tých, ktorí sa na referende zúčastnili, a tiež tých, ktorí sa rozhodli svoj postoj vyjadriť neúčasťou. I keď je referendum neplatné, vzhľadom na aktuálnu vnútropolitickú krízu je nevyhnutné, aby poslanci čo najskôr prijali zmenu ústavy o predčasných voľbách v parlamente,“ uviedla prezidentka Zuzana Čaputová vo svojom príspevku na sociálnej sieti.

Zdroje: FB Mesto Galanta - oficiálna stránka MsÚ, domov.sme.sk, aktuality.sk
Zdieľať na Facebooku