04.02.2023, meniny má
26. mája 2022

V Galante vzniknú ďalšie slovenské základné školy. Kraj tak reaguje na dopyt po vzdelávaní v slovenčine

V Galante vzniknú ďalšie slovenské základné školy. Kraj tak reaguje na dopyt po vzdelávaní v slovenčine
Zdroj: rodinka.sk
reklama

Nielen v Galante, ale aj v Šamoríne vytvorí Trnavský samosprávny kraj (TTSK) v spolupráci s Regionálnym úradom školskej správy (RÚŠS) v Trnave základné školy s vyučovacím jazykom slovenským. Tieto školy sa otvoria už od nasledujúceho školského roka.

Kraj tým chce prispieť k zmierneniu problému, ktorý vznikol v dôsledku dynamického rozvoja obcí, kde nie sú vytvorené vhodné podmienky na vzdelávanie detí v slovenskom materinskom jazyku.

Zvýšil sa dopyt po vzdelávaní v slovenskom jazyku

Informoval o tom predseda TTSK Jozef Viskupič.

„Už nejaký čas je možné pozorovať výrazný nárast počtu obyvateľov slovenskej národnosti na zmiešanom slovensko-maďarskom území. V tejto súvislosti TTSK vníma dopyt po vzdelávaní v slovenčine. Minulý rok sa krajské zastupiteľstvo zaoberalo vytvorením základnej školy v Šamoríne pre spádovú oblasť obcí Rohovce, Lehnice, Kyselica alebo Báč.

reklama

Som rád, že sme v našich stredných školách v Galante a Šamoríne našli priestory, v ktorých vytvoríme podmienky pre základné školy. Prví žiaci by do tried mali nastúpiť v septembri tohto roka,“ uviedol Jozef Viskupič pre portál Mytrnava.sme.sk.

Základné školy zriadi Regionálny úrad školskej správy v Trnave. V nasledujúcom školskom roku 2022/2023 sa už počíta s otvorením jednej triedy prvého ročníka v Galante a s otvorením jednej triedy prvého a jednej triedy piateho ročníka v Šamoríne, informuje portál Mytrnava.sme.sk.

Bigstock

bigstock.com

Kde vzniknú nové základné školy v Galante?

Základné školy vzniknú podľa dostupných informácií v priestoroch už existujúcich stredných škôl. Ide o stredné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti TTSK – Strednú odbornú školu obchodu a služieb v Galante a Gymnázium M. R. Štefánika v Šamoríne.

Na stavebnej adaptácii budov sa má finančne podieľať nielen TTSK, ale aj Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: mytrnava.sme.sk
Zdieľať na Facebooku