16.06.2024, meniny má
17. apríla 2023

Veľkolepé moravské víno a kultúra priamo v Galante. Chystá sa ďalší ročník podujatia Mikulov baví Galantu

Veľkolepé moravské víno a kultúra priamo v Galante. Chystá sa ďalší ročník podujatia Mikulov baví Galantu
Zdroje: galantasity.sk/vinazmoravyvinazcech.cz
reklama

Nie je to tak dávno, čo sme vám priniesli článok o jednej dôležitej a pre mnohých neznámej spolupráci nášho mesta. Je ňou spolupráca mesta Galanta s partnerským mestom Mikulov v Českej republike.

O tejto spolupráci si môžete, samozrejme, prečítať viac v pôvodnom článku, no dnes máme skvelú novinu. Bol totiž ohlásený dátum výnimočného medzinárodného podujatia – Mikulov baví Galantu.

Partnerské mesto Mikulov

Ako partnerské mestá fungujú Mikulov a Galanta oficiálne už od roku 2003. Aj vďaka tomuto partnerstvu vzniklo mnoho pekných spoločných akcií, medzi ktoré sa jednoznačné radí aj tohtoročná akcia s názvom Mikulov baví Galantu. Podujatie bude spojené aj s tradičnou ochutnávkou vín z mikulovského mikroregiónu.

Ten je jednou zo štyroch podoblastí vinohradníckej oblasti Morava, ktorá je známa najmä svojím vápencovým masívom Pavlovských vrchov. Zároveň je však centrom vinohradníctva v Českej republike a samotné mesto Mikulov tvorí jej stredisko. Okrem Mikulova a jeho blízkeho okolia majú vynikajúce vinohradnícke polohy aj iné okolité mestá a obce.

reklama

Jednou z najznámejších je aj obec Valtice, v ktorej sa nachádza najstaršia vinárska škola. V štátnom zámku Valtice je zasa možné navštíviť celoročne otvorenú vínnu degustačnú expozíciu. Príznačnými vínami pre túto oblasť sú Rýzling vlašský, Rulandské biele či Müller Thurgau. Rovnako aj známa Pálava, ktorá je vďaka vinárskej obci Pálava v tejto oblasti doma v pôvode aj v názve.

Mikulov baví Galantu

Ako ste si mohli všimnúť aj v našom krátkom zhrnutí Mikulovskej oblasti, naše partnerské mesto je vo víne a vinohradníctve naozaj doma.  Aj to je jeden z dôvodov, aby ste sa zúčastnili mimoriadne peknej akcie organizovanej mestom Mikulov v spolupráci s našim mestským kultúrnym strediskom.

Podujatie Mikulov baví Galantu má v našom okolí už dlhoročnú tradíciu a mnohí vedia, že rokmi sa stále zlepšuje. V tomto roku pôjde znovu o spojenie skvelého kultúrneho programu spoločne s ochutnávkou tých najlepších vín zo spomínanej Mikulovskej oblasti.

V rámci kultúry sa môžeme tešiť napríjemnú atmosféru tvorenú cimbalovou muzikou Jožka Štastného spoločne s kapelou JAZZPETIT Q, ktorá vznikla z fanúšikov modernejších jazzových žánrov.

Už v sobotu 6. mája 2023 sa tak môžeme zúčastniť akcie, vychutnať si skvelú hudbu a ešte lepšie víno na nádvorí nášho neogotického kaštieľa. Vstupenky budú v predaji len na mieste v cene 10 eur. Rátať však treba aj so zapožičaním ochutnávkového pohára za sumu 2 eurá.

Môžeme povedať, že medzinárodná spolupráca nášmu mestu naozaj pristane. Už teraz sa môžeme tešiť na vynikajúce vína a program z oblasti, ktorá je takpovediac vinárskou legendou. Nezostáva nič iné, len sa na podujatie prichystať, koštovať a užívať si opäť raz vynikajúci a špeciálny program v našom meste.

Zdroj: domkulturyga.sk

Zdroj: vinazmoravyvinazcech.cz

Zdroj: vinazmoravyvinazcech.cz

Zdroj: vinazmoravyvinazcech.cz

Zdroj: vinazmoravyvinazcech.cz

Zdroje: vinazmoravyvinazcech.cz, domkulturyga.sk
Zdieľať na Facebooku