25.04.2024, meniny má
29. septembra 2022

Viete, ako sa kedysi volala Veľká Mača? Pozrime sa na históriu a zaujímavosti tejto obce

Viete, ako sa kedysi volala Veľká Mača? Pozrime sa na históriu a zaujímavosti tejto obce
Zdroje: topky.sk/velkamaca.sk
reklama

Veľkú Maču si väčšina z nás spája najmä s ponukou sezónnej zeleniny či ovocia popri ceste. Dnes si však povieme niečo viac o jej histórii a zaujímavostiach.

Obec Veľká Mača sa nachádza na Podunajskej nížine v okrese Galanta. V súčasnosti tu žije 2 573 obyvateľov (údaj k 12. 7. 2022).

História obce Veľká Mača

Prvá historická zmienka o obci pochádza z listiny z 10. augusta 1326, kde sa spomína pod názvom Mached. V dobových dokumentoch sa postupne spomína pod názvami: Mached, Beke Mached (1326), Mached utrque (1335), Machid (1390), Nagmached (1473), welky Maczid (1773), Hrubý Mačad (1920) a Veľká Mača – v súčasnosti.

O jej bohatej histórii svedčia aj dôkazy v podobe archeologických nálezov z mezolitu a doby haltašskej, ako aj staromaďarské kostrové pohrebisko zo začiatku 10. storočia. Tieto nálezy pochádzajú z rokov 1952 až 1957.

reklama

O živote tunajšieho obyvateľstva v minulosti hovoria nálezy zbraní, loveckých potrieb, nádob pre uskladnenie rôznych druhov potravín a nápojov. Zaujímavým nálezom bolo aj objavenie 48 pohrebných miest zo začiatku 10. storočia, ktoré vypovedajú o zvykoch tunajšieho obyvateľstva. V týchto hroboch sa našli aj denáre vydané v Štrasburgu a v Miláne.

Obec sa nachádzala v tesnej blízkosti križovatky tzv. Českej cesty (Via Bohemica spájajúca Budín s Prahou) a cesty spájajúcej Bratislavu s Nitrou. Z tejto výhodnej polohy obyvateľstvo profitovalo rovnako v minulosti, ako aj v súčasnosti.

V 15. storočí patrila pod Šintavské panstvo, ktoré však bolo vystavené mnohým útokom Tatárov aj husitov. Majetky obce tak patrili rodinám Rozgonyiovcov, Báthoryovcov, Thurzovcov a Esterházyvocvov, ktorí ju vlastnili od roku 1642. Od 16. storočia patrila časť obce panstvu Šintava, časť obce Angelike D´Hennin.

Prvým známym richtárom obce bol Péter Dobos. Najstaršia úradná listina obce pochádza z roku 1649. Nachádza sa na nej aj najstaršia pečať obce zo 16. storočia s písmenami NM.

Obyvatelia sa venovali najmä poľnohospodárstvu. Počas 19. storočia nastal vo Veľkej Mači aj rozvoj remesiel. V rámci dielní tu pracovali obuvníci, čižmári, krajčíri a tkáči. Obyvateliaobce našli prácu aj v tehelni. Na konci 19. storočia mala obec už samostatný poštový úrad.

V rámci novodobej histórie boli v obci vybudované: moderná základná a materská škola, telocvičňa, nákupné stredisko, kúpalisko a ďalšie novostavby.

V Obecnom múzeu, ktoré bolo otvorené v roku 1996, si môžete pozrieť zaujímavú expozíciu zameranú na históriu obce. Je vybudovaná z predmetov Vlastivedného múzea v Galante a z darov miestnych obyvateľov.

Nájdete tu archeologické nálezy z tzv. máčadských vŕškov, zaujímavá je najmä rekonštrukcia hrobu staromaďarského bojovníka s koňom. Vystavené sú tu aj rôzne poľnohospodárske náradia zo 17. až 19. storočia a cenné obecné dokumenty.

Kostol Mučeníckej smrti sv. Jána Krstiteľa. Zdroj: velkamaca.sk

Pamiatky v obci

Medzi vzácne historické pamiatky v obci patrí Kostol sv. Jána Krstiteľa, ktorý bol postavený v roku 1783. Jeho zaujímavosťou je gotická kamenná krstiteľnica. Ide zrejme o poslednú pamiatku na zaniknutý stredoveký kostolík.

Ohľadom patronícia stredovekého kostolíka sú isté nejasnosti. Spôsobené sú podľa všetkého prerušením kontinuity, keď chrám prevzali protestanti. Kostol mal byť v roku 1634 zasvätený sv. Kozmovi a Damiánovi.

Vizitátor zvažoval, že pôvodné zasvätenie mohlo byť sv. Tomášovi. Oproti tomu veriaci slávili patronícium na sviatok sv. Jána Krstiteľa. Vďaka vizitácii z roku 1634 vieme o presvitajúcich nástenných maľbách Krista, Panny Márie a svätcov. Stavba bola koncom 17. storočia v zlom stave. Mala aj narušenú statiku.

baroková socha sv. Jána Nepomuckého pochádzajúca z roku 1732. Socha sa nachádza pri kostole.

Baroková socha sv. Jána Nepomuckého. Zdroj: goslovakia.sk

Gotická kamenná krstiteľnica. Zdroj: apsida.sk

Gotická kamenná krstiteľnica. Zdroj: apsida.sk

Zaujímavosti Veľkej Mače

Dôležité dátumy vzťahujúce sa na kostol:

  • druhé desaťročie 18. storočia – oprava kostolíka, pridanie nového vnútorného vybavenia,
  • pred rokom 1758 – v interiéri boli doplnené murovaná tribúna a organ,
  • roky 18. storočia – objekt bol znova v zlom stave, hrozilo zrútenie,
  • rok 1783 – v dobe obnovy farnosti bol postavený súčasný Kostol Mučeníckej smrti sv. Jána Krstiteľa. Stará stavba nebola potrebná a postupne zanikla.

Medzi geografickými zaujímavosťami nájdeme:

  • nadmorská výška v strede obce je 123 m n. m.,
  • nadmorská výška v chotári je 121 – 133 m n. m.,
  • južne od obce sa nachádza prírodná rezervácia Mačiansky háj. Bola vyhlásená v roku 1981 a má výmeru 25,33 ha. Ide o najzachovalejší zvyšok pôvodných lužných lesov typu Ulmenion na území okresu s bohatým výskytom klokoča perovitého (Staphylea pinnata).

Iné zaujímavosti:

  • kríž z bývalej desaťkorunáčky pochádza z Veľkej Mače. Kríž, v odbornej terminológii enkolpión (kaptorga), je vlastne závesným kovovým púzdrom v tvare kríža na uchovávanie relikvií, citátov zo Svätého písma, prípadne prsti zo svätej zeme. Je najstarší zo všetkých troch známych enkolpiónov zo Slovenska. Všetky tri pochádzajú z tohto regiónu (Trnovec nad Váhom, Nebojsa). Predpokladá sa, že mačiansky krížik má pôvod vByzantskej ríši, kde bol vyrobený asi v polovici 9. st. – 10. storočí, v období Veľkej Moravy.
  • pochádza odtiaľto (ex)poslanec (2016 – 2018) NR SR za Most-Híd Gábor Gál,
  • vo februári 2018 tu boli zastrelení investigatívny novinár Ján Kuciak a jeho partnerka Martina Kušnírová,
  • pôvod tu má slovenská výtvarníčka Kristína Mésároš.

Zdroje: sk.wikipedia.org, velkamaca.sk, apsida.sk, e-obce.sk
Zdieľať na Facebooku