Primára neurológie v Nemocnici Sv. Lukáša MUDr. Ota Petríka, MPH pozná mnoho ľudí z nášho mesta. Je ťažké povedať, či skôr „chvalabohu“ alebo „bohužiaľ“. Každý, kto príde s MUDr. Petríkom do styku, si ho nevie vynachváliť. Svoju prácu robí naozaj výborne a výsledky, ktoré má naše galantské oddelenie neurológie za sebou, hovoria za všetko.
Za svoju kariéru pomohol významnému množstvu ľudí a do liečby prináša aj inovatívne postupy, ktoré na veľa miestach nenájdeme. Primár Oto Petrík žije vo vedľajšej Seredi so svojou rodinou.
Doktor Petrík odpovedal pre naše médium na pár otázok. V článku sa dozviete:
Dobrý deň. Aktuálne pracujem v okresnej galantskej nemocnici 1+8 rokov.
V roku 2007 som nastúpil na neurológiu v Galante, ale po roku sa oddelenie zavrelo pre nedostatok lekárov, a tak som neskôr pracoval v Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku, kratúčko v Lučenci a potom pár rokov v Bratislave v nemocnici v Petržalke. A v roku 2014 som sa vrátil späť do Galanty.
V roku 2007 bolo voľné miesto na internom oddelení a na neurológii, tak som si zvolil neurológiu. Až potom som zistil, ako ma tento odbor baví a fascinuje zároveň.
Odhadom je to cca 300 – 400 pacientov na 100 000 obyvateľov za rok. V preklade do normálnej reči cca 400 – 500 pacientov ročne v našom regióne utrpí mozgovú príhodu. Čo je naozaj veľa. Priemer v EU je niekde okolo 200 pacientov na 100 000 obyvateľov ročne.
V okresnej nemocnici sa musíte venovať všetkému. Nie je nás tak veľa, aby sme si mohli vyberať, že budem robiť len túto skupinu neurologických pacientov a ostatné nie. Napriek tomu najviac sa venujeme akútnemu manažmentu cievnych mozgových príhod, pričom dosahujeme veľmi dobré výsledky na slovenské, ale aj svetové pomery. Ďalej Parkinsonovej chorobe, aplikácii botulotoxínu pri dystóniách a spasticite a migrénam, kde za posledný rok došlo k významnému posunu dostupnosti liečby pre najťažších pacientov.
Zlepšilo sa povedomie ľudí o cievnych mozgových príhodách, viac ľudí ide do nemocnice a neostávajú doma. Zlepšili sa aj naše schopnosti diagnostikovať týchto pacientov, to znamená zistiť dôvod cievnych mozgových príhod. U mladých ľudí ide najčastejšie o vývojové vady v prepážke medzi predsieňami srdca alebo genetické podmienené choroby zrážania krvi. Prečo je celkovo viac mozgových príhod? Nežijeme zdravo.
V prvom rade je dôležité rozpoznať príznaky cievnej príhody včas. Len rýchle rozpoznanie a následný prevoz do nemocnice nám umožní podať liečbu. K základným príznakom patrí trojica: porucha reči, pokles ústneho kútika a jednostranná slabosť alebo zmena citlivosti končatín. Podanie liečby je limitované časom od vzniku ťažkostí. Do 4,5 hodiny od vzniku ťažkostí vieme podať liečbu na rozpúšťanie zrazeniny v mozgovej tepne. Pričom platí, čím skôr pacient príde, tým lepší výsledok.
Umelú inteligenciu používame v troch prípadoch:
Aktuálne už vo väčšine nemocníc podobný systém funguje, keď sme s ním v roku 2018 začínali, boli tieto „umelé inteligencie“ len v niektorých veľkých fakultných nemocniciach. Napríklad v Trnave a Bratislave.
Na tieto otázky by lepšie odpovedal asi psychológ a nie neurológ. Je iná doba, je rýchlejšia a plná technológií. Nároky na deti a dospelých sú iné ako pred pár rokmi. Skôr je to otázka rovnováhy medzi aktivitami, ktoré nesúvisia s počítačmi a samotným užívaním počítačov.
Nemyslím si, že dochádza k významnému poklesu IQ v populácii na základe všadeprítomných technológií. Z každej strany sa na vás valia informácie a často nedokážeme odfiltrovať, čo je pravda a čo nie. Preto sú ľudia ľahšie manipulovateľní, strácajú sa v informačnom šume.
Rýchlo rozpoznať, či môže ísť o cievnu mozgovú príhodu podľa trojice základných príznakov. A potom len rýchlo volať 112.
Pôvodne som z Považskej Bystrice, manželku som spoznal na Prašníku pri Vrbovom a ona je zo seredského Čepeňa, takže odpoveď je: Priviedla ma sem láska. Čo sa mi páči v Seredi a týchto končinách? Väčšinu svojho života trávim v nemocnici, takže do mesta veľmi nechodím, o to viac si užívam tiché a kľudné prostredie v Strednom Čepeni a pri Váhu. Oproti paneláku na sídlisku v Považskej je to veľká zmena.
Tie rady sú všetkým známe. Nefajčiť, alkohol len príležitostne, pestrá strava a mimopracovné aktivity. Ťažké situácie sa najlepšie riešia s ľuďmi, ktorých máte radi, a to je pre mňa moja rodina.