23.11.2024, meniny má
14. augusta 2022

DOVOLENKA NA SLOVENSKU: To naj z Prešovského kraja

DOVOLENKA NA SLOVENSKU: To naj z Prešovského kraja
Zdroje: slovenskycestovatel.sk/kamnavylety.sk
reklama

Naše Slovensko je nádherná krajina, ktorá ponúka mnoho príležitostí, ako si užiť dovolenku doma. Máme prekrásnu prírodu, technické pamiatky, hrady, zámky aj kaštiele či kostoly.

Deti milujú rôzne minizoo, aquaparky či rôzne adrenalínové atrakcie. My dospelí nepohrdneme turistikou, na ktorú je na Slovensku príležitostí viac než dosť.

Aj keď sme sa už prehupli do druhej polovice letných prázdnin, ešte stále je čas na dovolenku či víkendové výlety. Preto vám prinášame poslednú časť z nášho „miniseriálu“ o dovolenke na Slovensku.

Dnes vás pozývame na prehliadku Prešovského kraja. Veríme, že ponúka dostatok zaujímavých miest, ktoré vás nadchnú a zahrniete ich do svojho letného programu.

reklama

Hrady, zámky, kaštiele

Aj v tomto kraji môžete objavovať našu históriu prostredníctvom hradov, zámkov či kaštieľov. Nemali by ste vynechať hrady Zborov, Plaveč, Čičva, Brekov, Šebeš, Kežmarský hrad, Šarišský hrad, Lovecký zámoček Hohenlohe a Ľubovniansky hrad. Určite v tomto zozname nesmú chýbať Hrad Jasenov, Soľnohrad a Zbojnícky hrad.

Pri cestovaní Prešovským krajom môžete tiež navštíviť Kapušiansky hrad, Hrad Kamenica, Holumnický hrad, Hanigovský hrad, Hrad Medzianky, Hrad Bodoň a Lipovský hrad. Za zmienku taktiež stojí známy Spišský hrad a Slanecký hrad.

Keď si priblížme objektív nášho pomyselného cestovateľského fotoaparátu na Spišský hrad, všimneme si, že patrí medzi najrozsiahlejšie hradné komplexy Európy. Zároveň je to naša najrozsiahlejšia hradná zrúcanina. S jeho výstavbou sa začalo v 12. storočí. Terajšiu mohutnosť získal počas nasledujúcich 600 rokov.

Ďalší hrad, na ktorý sa pozrieme bližšie, je Hrad Lipovce. Postavený bol začiatkom 13. storočia na strategickom mieste na konci výčnelku pohoria Branisko. Pôvodná funkcia hradu bola chrániť cestu medzi Prešovom a Levočou. Od 14. storočia bol vo vlastníctve Abovcov. Postupne menil majiteľov a v 18. storočí zanikol.

Múzeá, galérie, pamätníky

Nezabúdame ani na milovníkov múzeí, galérií a pamätníkov. Do tejto kategórie môžeme pokojne zaradiť jedinečnú prehliadku Vysokých Tatier pod jednou strechou – Tatry vnútri v Starom Smokovci, múzeum na Kežmarskom hrade, Stone Art Gallery Ždiar, Šarišské múzeum v Bardejove, Kaštieľ v Humennom a digitálnu galériu Poliankovo v Tatranskej Polianke.

Za návštevu taktiež stojí už spomenutý Lovecký zámoček Hohenlohe, Ľubovniansky hrad a skanzen pod hradom, Slovenské opálové bane v Dubníku, Solivar pri Prešove či Jánošíkova stupaj.

Medzi pamätníky, ktoré by sme nemali vynechať, patria Údolie smrti – Dukliansky priesmyk, Duklianske bojisko – pamätník a vojnový cintorín, Pamätník sedliackeho povstania na Furči a Pamätník SNP v Levočských vrchoch.

Pamätník sedliackeho povstania na Furči bol postavený na počesť sedliackeho povstania, ktoré bolo kruto potlačené a popravených bolo 119 ľudí. Sedliakov vystrašila v roku 1831 epidémia cholery, ktorá sa šírila zo Zemplína. Ide o pieskovcové súsošie siedmich vzbúrených sedliakov.

Cirkevné pamiatky

Milovníkov cirkevných pamiatok zaujmú najmä drevené kostolíky, ktorých je v tomto kraji neúrekom. Patria medzi ne napr. Chrám sv. Mikuláša, Kostol sv. Františka z Assisi, Drevený artikulárny kostol v Kežmarku, Chrám sv. Michala archanjela v Ladomirovej či Chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky v Miroli.

Za zmienku stoja tiež Kostol sv. Kozmu a Damiána v Lukove, Kostol Ochrany Presvätej Bohorodičky v Nižnom Komárniku, Drevený chrám sv. archanjela Michala v Uličskom Krivom, Chrám sv. Lukáša Evanjelistu v Brežanoch, Chrám sv. Paraskievy Dobroslava a Chrám sv. archanjela Michala vo Fričke.

Z tých kamenných môžeme spomenúť Monastier Zostúpenia Svätého Ducha v Krásnom Brode, Baziliku svätého Egídia v Bardejove a Baziliku Panny Márie na Mariánskej hore.

Technické pamiatky

Medzi technické pamiatky v Prešovskom kraji patria vysoká pec v Jakubanoch, mestské opevnenie v Podolínci, Slovenské opálové bane v Dubníku a železničný oblúkový viadukt v Hanušovciach nad Topľou. V tomto zozname nesmú chýbať ani Ozubnicová železnica v Štrbe a Stredoveký vojenský tábor v Starej Ľubovni.

Ako ďalšie technické pamiatky môžeme spomenúť Tatranský ľadový dóm na Hrebienku, spievajúcu fontánu v Bardejove a slnečné hodiny v Novej Lesnej. Slnečné hodiny predstavujú stavbu zloženú z troch prvkov – slnečné hodiny, objekt panoramatickej orientácie a meditačné stolce.

Prírodné zaujímavosti a turistika

V tomto článku nesmú chýbať ani prírodné zaujímavosti a tipy na turistiku. Miesta, ktoré sa oplatí navštíviť, sú Gánovské travertíny a gejzír, prielom Dunajca, Lačnovská gravitačná anomália a národná prírodná rezervácia Regetovské rašelinisko.

Spomenutá gravitačná anomália je stále populárna aj napriek exaktným meraniam a vysvetleniam vedcov. Tí vyvrátili pochybnosti o nesprávnom fungovaní gravitačného podľa a ako vysvetlenie uviedli očný klam.

Medzi ďalšie miesta, o ktorých si môžeme povedať, patria Lačňovský kaňon, vrch Šimonka (1092 m n. m.), Beliansky potok, Briežky, Čierny potok, Elektrárenská jaskyňa, Hrabkovské zlepence, Hranovické plese, Petkovský potok, Podmorský zosuv a Skaly pod Pariakovou.

Lačňovský kaňon. Zdroj: kamnavylety.sk

Lačňovský kaňon. Zdroj: kamnavylety.sk

Rozhľadne a jaskyne

Pre tých, ktorí majú radi pohľad do širokého okolia a radi navštevujú jaskyne, prinášame viacero miest, ktoré sa oplatí navštíviť.

Ako prvé si spomenieme rozhľadne. Medzi ne môžeme zaradiť Vyhliadkovú vežu Švabľovka, Rozhľadňu na Balážke v Lipanoch, Rozhľadňu Čierna hora, Vyhliadkovú vežu pri Stropkove, Rozhľadňu v Bachledovej doline, Vyhliadku Srdiečko, Rozhľadňu Kamenná hora, Rozhľadňu Čierna mláka, Rozhľadňu Kráľova studňa či Rozhľadňu Žobrák.

Teraz sa postupne presunieme do jaskýň. V Prešovskom kraji môžete navštíviť Soľnú jaskyňu, Jaskyňu Zlá Diera, Jaskyňu Šarkanova diera, Jasovskú jaskyňu a Hatinskú jaskyňu.

Jaskyňa Šarkanova diera je riečna jaskyňa dlhá 178 metrov. Skladá sa z Pastierskej chodby, vysokého Archeologického dómu a zakončená je Galériou. Obývaná bola už v mladšej dobe kamennej. Vznikla pozdĺž puklín vo svetlých triasových vápencoch.

Zvieratá a minizoo

Rozhodne nesmieme vynechať výlety za zvieratami, ktoré zaujmú najmä našich najmenších. Tento typ návštev si môžeme vychutnať vo Wild Parku vo Veľkej Lomnici, v Parku zvierat v Stropkove či Eko parku Holá hora v Prešove. Taktiež si môžete užiť jazdu na koni na Monty Ranchi, Ranči Pohoda a Ranči Čajka.

Ďalšie miesta, ktoré sa oplatí navštíviť, sú Kolmanová záhrada – Ekopark Prešov, Sokoliari na hrade Ľubovňa, Family Park Strachankovo, Náučný chodník Spevavce tatranské, Farma Kamenica, Náučný chodník Zadné Meďodoly, Dinopark Tatry a Pieskovú ZOO. Určite sa oplatí navštíviť aj Vidiecky dvor v Prešove.

Kúpaliská a aquaparky

Dôležitou súčasťou teplých dní je možnosť schladiť sa. Navštíviť môžeme Aquacity Poprad, Thermal Park Vrbov, Aqua Spa Gánovce, Biokúpalisko Sninské rybníky, Letné kúpalisko Plaza Beach Resort Prešov a Prírodné letné kúpalisko Makovica.

Medzi ďalšie príjemné miesta na ochladenie patria Bio kúpalisko Levočská dolina, Aquaruthenia Svidník, Biokúpalisko a lyžiarske stredisko Levočská dolina a Aquapark Lipany.

Spolu s týmito miestami sa dá kúpať a užiť si voľno pri vode aj na priehrade Veľká Domaša, na Kúpalisku Sabinov a vo Wellness Grand Hoteli Bellevue.

Aquacity Poprad. Zdroj: slovenskycestovatel.sk

Aquacity Poprad. Zdroj: slovenskycestovatel.sk

Adrenalínové zážitky

Komu chýba adrenalín a s ním spojené zážitky, nebude ochudobnený ani o tento druh zábavy a aktivít. Na vode môže vyskúšať rafting v Pieninách, plte na Dunajci či splavovanie prielomu Dunajca – Pieniny Červený Kláštor.

Okrem toho si milovníci adrenalínových zážitkov môžu užiť Akčnú Laser Game v jednej z najmodernejších Laser arén v Európe, prenajať si e-bike vo Vysokých Tatrách alebo vyskúšať tandemový zoskok s kamerovým záznamom.

Ďalšie aktivity pre milovníkov adrenalínu predstavujú jazda na Tesla Model 3, zážitkový let ponad Tatry s možnosťou pilotovania športového lietadla WT-9 Dynamic pre 1 osobu, výstup na vrch Končistá či na krásny vrchol Vysokých Tatier – Furkotský štít (2405 m) s certifikovaným horským sprievodcom.

Rafting Dunajec. Zdroj: raftingdunajec.sk

Rafting Dunajec. Zdroj: raftingdunajec.sk

Iné zaujímavosti v kraji

  • krajské mesto Prešov má približne 84 824 obyvateľov a je tak tretím najľudnatejším mestom na Slovensku
  • Prešov má štyri katastrálne časti: Prešov, Šalgovík, Solivar a Nižná Šebastová,
  • prvá písomná zmienka o Prešove pochádza z roku 1247,
  • územie kraja zasahuje do piatich národných parkov (TANAP, NAPANT, PIENAP, NP Poloniny a Slovenský raj),
  • taktiež tu nájdeme dve chránené krajinné oblasti a 180 chránených území kraja,
  • na území tohto kraja je umiestnených vyše 4 000 väčších a menších kultúrnych pamiatok,
  • v rámci pamiatok Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO sa na Slovensku nachádza sedem z nich, z toho štyri sú v Prešovskom kraji,
  • v Prešove sa na Okružnej ulici nachádza Ortodoxná synagóga postavená koncom 19. storočia v neorománsko-maurskom štýle,
  • kraj má 13 okresov, 23 miest a 642 obcí,
  • má rozlohu 8 998 km2, vďaka čomu zaberá asi 18 % územia Slovenska.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: sorger.sk, sdetmi.com, kamnavylet.sk, megaubytovanie.sk, severovychod.sk, soda.02.sk, muzeum.sk, Wikipedia, sdetmi.com, zlavadna.sk
Zdieľať na Facebooku