Prvý podnet na založenie múzea v okrese Galanta dal Vlastivedný krúžok, ktorý si utvorili miestni učitelia v roku 1958. Rada ONV s platnosťou od 1. apríla 1969 zriadila Okresné vlastivedné múzeum v Galante (od 1. januára 1990 Vlastivedné múzeum).
Od roku 1970 sídlilo múzeum v Neogotickom kaštieli v Galante, rodovom sídle Esterházyovcov. Kaštieľ bol postavený na starších základoch a v roku 1860 bol prestavaný podľa vzoru romantickej anglickej tudorovskej gotiky.
Vlastivedné múzeum v Galante sprístupnilo pre verejnosť od 6. októbra 2022 výstavu s názvom Kone a jazdectvo, ktorá potrvá do 25. februára 2023. Na výstave spolupracovali Západoslovenské múzeum v Trnave, Štátny archív v Trnave, pracovisko Archív Galanta so sídlom v Šali a Stredná odborná škola chovu koní a služieb v Šali.
Fotografie a fotodokumentáciu poskytli Vlastivedné múzeum v Galante, Západoslovenské múzeum v Trnave, Štátny archív v Trnave, pracovisko Archív Galanta so sídlom v Šali, Stredná odborná škola chovu koní a služieb v Šali a Mestské múzeum v Seredi.
Oboznámite sa s tematikou koní, konkrétne s tým, aký blízky vzťah mali kone a ľudia v priebehu rôznych historických období. V prípade detských návštevníkov je lektorát prispôsobený deťom a obohatený aktivitami určenými pre konkrétne vekové kategórie.
Chov koní sa spája aj so slovenskou históriou, o čom sa taktiež dozviete niečo bližšie z výkladu. Dopočujete sa o rôznych plemenách, ktoré existujú a chovajú sa za rôznym účelom.
Kôň má svoje miesto aj v tradičnej ľudovej kultúre, nielen ako pomocník na poliach, ale využíval sa v súvislosti s rôznymi remeslami a dopravou. Vo výstave sú tiež inštalované rôzne pomôcky a nástroje, ktoré sa využívali a využívajú pri práci s koňmi. Ak ich aj nepoznáte, tu sa oboznámite s ich funkciou.
Ďalšími prezentovanými témami sú výcvik koní či ich používanie v bojoch, keďže bitky a vojny sa viedli aj na chrbtoch koní. Dodnes sa kone cvičia na šport a sú spojené s celosvetovým športovým dianím.
História, samozrejme, nezabúda ani na kone, ktoré ľudia zobrazili vo svojich dielach. Nájdeme ich tak nielen na obrazoch, ale aj na gobelínoch, v podobe rôznych sošiek či iných predmetov.
Ako sme vyššie spomenuli, múzeum kedysi sídlilo v Neogotickom kaštieli v Galante. Od roku 1986 sa začala rekonštrukcia kaštieľa, v ktorej sa však od roku 1990 nepokračovalo. Múzeum preto získalo dočasné sídlo v budove bývalej banky na Hlavnej ulici 976/8 v Galante a sídli tu dodnes.
Táto jednoposchodová stavba s pôdorysom v tvare písmena U bola postavená začiatkom 20. storočia. Okrem múzejných pracovísk sa tu nachádzajú aj výstavné priestory. Múzeum sa špecializuje na dokumentovanie dejín mlynárstva v povodí Malého Dunaja a dolného toku Váhu.
Otváracie hodiny sú od utorka do piatku v čase od 9.00 do 17.00 hod. a v sobotu od 13.00 do 17.00 hod. Základné vstupné je 2 eurá, študenti a dôchodcovia 1 euro, deti do 6 rokov zdarma. Viac informácií o múzeu získate na jeho webovej stránke alebo Facebooku.
Veríme, že predstavená nová výstava Kone a jazdectvo vo Vlastivednom múzeu v Galante vás zaujala a vyberiete sa na jej návštevu spolu so svojimi deťmi. Veď práve deťom je táto téma blízka a zaujíma ich všetko, čo sa koní týka.