Naše Slovensko je nádherná krajina, ktorá ponúka mnoho príležitostí, ako si užiť dovolenku doma. Máme prekrásnu prírodu, technické pamiatky, hrady, zámky aj kaštiele či kostoly.
Deti milujú rôzne minizoo, aquaparky či rôzne adrenalínové atrakcie. My dospelí nepohrdneme turistikou, na ktorú je na Slovensku príležitostí viac než dosť.
Letné prázdniny sú už takmer v polovici a mnohí už určite plánujete letné dovolenky či víkendové výlety. Rozhodli sme sa preto pripraviť pre vás „miniseriál“ o dovolenke na Slovensku. Postupne vám prinesieme to naj z každého kraja.
Dnes vás pozývame na prehliadku Žilinského kraja. Veríme, že ponúka dostatok zaujímavých miest, ktoré vás nadchnú a zahrniete ich do svojho letného programu.
Žilinský kraj má viacero zaujímavých hradov, zámkov a kaštieľov. Na úvod nesmie chýbať Oravský hrad, ktorý je medzi turistami veľmi populárny a známy. Medzi ďalšie hrady, ktoré si ako turisti môžete užiť, sú Lietavský hrad, Súľovský hrad, Starý hrad, Znievsky hrad, Likavský hrad a Blatnický hrad.
Za zmienku určite stoja taktiež Budatínsky zámok, Hrad Liptovský Hrádok, Kaštieľ sv. Žofie, Hrad Strečno, Bytčiansky zámok, Sklabinský hrad, Hrad Hričov a Liptovský hrad.
Hradná vyvýšenina, na ktorej stojí Oravský hrad, bola osídlená už v praveku. Ako píšu na stránke zilinsky-kraj.sk: „V polovici 13. storočia tu postavili, pravdepodobne na mieste dreveného hrádku, murovaný hrad, ktorý sa prvý raz písomne spomína v roku 1267, keď ho kráľ Belo IV. prevzal od Mika Balaša výmenou za Žilinu, Varín a Sučany a stal sa kráľovským majetkom.“
Starý hrad sa nachádza na lesnom pozadí v Domašínskom meandri Váhu neďaleko strečnianskeho hradu. Vďaka blízkemu hradisku máme informáciu o tom, že miesto bolo obývané už v praveku.
Tento hrad patrí na Považí medzi najstaršie. Podľa listinných prameňov je o ňom zmienka z roku 1241, kedy patril do vlastníctva kráľa Bela IV. Počas vlády Matúša Čáka Trenčianskeho slúžil ako sídlo provincie. V roku 1354 je spomínaný ako hrad Varín (Varna).
Medzi zaujímavé miesta, ktoré stoja za návšetvu, patria Čičmany. Tie boli v roku 1977 vyhlásené za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry ako prvé na svete. Prvá zmienka o dedine pochádza z roku 1272. Známe ornamenty na domoch sa začali používať pred asi 200 rokmi. Tie súčasné sa začali objavovať na domoch až v roku 1921 po požiari dediny.
Taktiež nesmieme vynechať Historickú lesnú železnicu vo Vychylovke, Vlkolínec, Slovenský orloj v Starej Bystrici, Florinov dom v Dolnom Kubíne, SNM – Múzeum Andreja Kmeťa, SNM – Múzeum Andreja Benku, Múzeum Na dreve maľované, Múzeum ľudových tradícií Važec, SNM – Múzeum slovenskej dediny, Skautské múzeum Václava Rubeša a Skanzen Vychylovka.
V budove bývalého židovského starobinca v Žiline sa v roku 1944 skrývali prví dvaja utečenci z Osvienčimu-Birkenau Rudolf Vrba a Alfréd Wetzler. Túto udalosť pripomína Pamätná izba Vrbu a Wetzlera.
Za zmienku stoja tiež Kysucké múzeum v Čadci, Izba starých materí v Párnici, Hasičské múzeum v Martine či SNM – Múzeum kultúry Rómov na Slovensku.
Medzi pamätníky môžeme zaradiť Pamätník francúzskych partizánov, Mauzóleum Andreja Hlinku, Pamätník Andreja Hlinku, Sochu Juraja Jánošíka v Terchovej a Vojenský pamätník a cintorín na vrchu Háj-Nicovô.
Pre milovníkov galérií sú tu napríklad Oravská galéria, Liptovská galéria Petra Michala Bohúňa, Galéria Ľudovíta Fullu, Turčianska galéria – Župný dom, Galéria Márie Medvedeckej, ART Galéria Schürger, Galéria Kolomana Sokola, Galéria Mikuláša Galandu, Galéria Plusmínusnula a Kysucká galéria.
Fanúšikovia a priaznivci technických pamiatok si tiež prídu na svoje. Medzi prvých šesť zaujímavostí môžeme zaradiť Františkovu hutu, Vodné mlyny Oblazy, Starý kraľoviansky tunel, Oravskú lesnú železnicu, Medvediu štôlňu a Lesnú úvraťovú železnicu.
Samostatnou zaujímavosťou je taktiež už skôr spomínaný Slovenský orloj. Ide o najväčšiu drevenú sochu na Slovensku. Nachádza sa na námestí v centre Starej Bystrice. Patrí medzi najmladšie a najpresnejšie orloje na celom svete.
Lesná úvraťová železnica tvorí súčasť Múzea kysuckej dediny v Novej Bystrici – Vychylovke. Jej vznik je datovaný do roku 1926 vďaka spojeniu kysuckej a oravskej lesnej železnice vybudovaných v rokoch 1915 – 1918.
Ak sa rozhodnete stráviť dovolenku v tomto kraji objavovaním prírodných krás, máte sa tiež na čo tešiť. Medzi zaujímavé lokality v Žilinskom kraji určite patria Bešeňovské travertíny, Skalné gule Megoňky, Stratený budzogáň, Modralová – Slovenský severný pól a Červená skala v Podbieli.
Za zmienku taktiež stoja Ohnište a Okno, Hybická tiesňava, Zlá voda, Minerálny prameň Budeš a Korňanský ropný prameň. Zaujímavé sú aj Dogerské skaly, ktoré boli vyhlásené v roku 1952 za prírodnú pamiatku. Rozkladajú sa na ploche 1,88 ha. Sú typický hlbokomorský vývoj strednej jury (tzv. dogger) v radiolaritovom vývoji vápencov krížňanského príkrovu.
Určite nevynechajte Jánošíkove diery či Kvačiansku dolinu. Zaujímavé sú aj Šútovský vodopád a Vrbické pleso.
Z rozhľadní sa môžete vybrať na Vyhliadkovú vežu Dubeň, Hraničnú strážnu vežu, Rozhľadňu na Brotnici, Rozhľadňu na Marťákovom kopci, Rozhľadňu na Ostredku, Rozhľadňu Trchovnica či Rozhľadňu na Tŕní. Ide rozhodne o zaujímavé lokality s nádherným výhľadom.
Aby sme však pokračovali po cestách ďalej, nesmieme vynechať Rozhľadňu na Svederníku, Rozhľadňa na vrchu Bobovec, Rozhľadňu na Súšave, Rozhľadňu Terchovské srdce, Mikovčákovu rozhľadňu na Kamenitom, Svätojánsku rozhľadňu a Rozhľadňu na Luboch. Rozhodne ide o miesta, z ktorých si odnesiete príjemný a nádherný zážitok.
Medzi jaskyne v Žilinskom kraji môžeme zaradiť Demänovskú ľadovú jaskyňu, Demänovskú jaskyňu Slobody, Jaskyňu Mažarná, Važeckú jaskyňu, Stanišovskú jaskyňu, Liskovskú jaskyňu a Brestovskú jaskyňu.
Zaujímavosťou je napríklad to, že Brestovská jaskyňa bola prvou sprístupnenou jaskyňou Oravy a Západných Tatier. Ďalšou zaujímavou informáciou je, že vo Važeckej jaskyni je významné paleontologické nálezisko kostí medveďa jaskynného (ursus spelaeus). Ten bol väčší a ťažší ako dnešný medveď hnedý.
Pre deti, ale aj dospelých sú k dispozícii rôzne ZOO, miniZOO a podobné zariadenia, kde si môžeme užiť blízkosť rôznych zvierat. Za zmienku stoja ZOO Kontakt Liptovský Mikuláš, Minizoo – Gazdovský zverinec a Ranč pri Žiline.
Zaujímavými miestami sú aj EKOcentrum Zázrivá – záchranná stanica a Farma Východná. Vďaka nim si ľudia môžu bližšie prezrieť starostlivosť o zvieratá. Nesmieme zabudnúť na ďalšie krásne miesta: Mini ZOO vo Vrátnej, Gazdovský dvor Žilina, Ranč v autocampingu Belá – Nižné Kamence, Diviačia obora v Terchovej, Mini ZOO v Terchovej a Ranč v Brodne.
Ľudia si teda prídu na svoje. Majú na výber z viacerých možností, kde si užiť voľný čas so zvieratami.
V letných horúčavách je príjemné a hlavne osviežujúce tráviť voľný čas pri vode. Medzi aquaparky a kúpaliská v Žilinskom kraji môžeme zaradiť Vodný park Bešeňová, Aquapark Oravice, Termálne kúpalisko Veronika, AquaRelax Dolný Kubín či Aqua-Vital Park Lúčky.
Ďalej môžeme navštíviť Tatralandiu, Spa & Aquapark Turčianske Teplice, Termal Raj Liptovský Ján, Kúpalisko Drienok-Mošovce, Termálne kúpalisko Stráňavy a Aquapark Meander Oravice.
V ponuke majú rôzne bazény, tobogany a ďalšie možnosti, na základe ktorých si môžete vybrať, na ktoré z tých miest si pôjdete odpočinúť a zabaviť sa.
Pre milovníkov adrenalínových zážitkov prinášame rôzne aktivity, ktoré si v Žilinskom kraji môžu naplno užiť. Rozhodne nesmie medzi nimi chýbať Dobrodružný let balónom, ktorý trvá 3 až 5 hodín.
Taktiež by ste s deťmi nemali obísť Lanový Park Dino Adventure. 40 minút trvajúci adrenalínový zážitok je vo výške 3 až 7 metrov. Pre cyklistov tu je k dispozícii Bike Park Veľká Rača. Istým zážitkom pre všetkých fanúšikov vojenskej techniky a podobných vecí je Jazda obrneným transportérom BVP.
Medzi ďalšie adrenalínové aktivity ešte môžeme zaradiť Rafting na Orave, Tarzaniua Hrabovo, Vyhliadkový let lietadlom z letiska Slávnica a Tandemový zoskok padákom. Ten je možný absolvovať z Ružomberku a Slávnice.
Dôležitou súčasťou tohto kraja je jeho história, ale aj kultúra a ďalšie zaujímavosti. Preto sa pozrime na niekoľko zaujímavých faktov: