19.07.2024, meniny má
22. septembra 2023

Európske dni kultúrneho dedičstva zavítajú koncom septembra aj do Galanty. Naše vlastivedné múzeum si pripravilo bohatý program počas viacerých dní

Európske dni kultúrneho dedičstva zavítajú koncom septembra aj do Galanty. Naše vlastivedné múzeum si pripravilo bohatý program počas viacerých dní
Zdroje: galantasity.sk/canva.com
reklama

Po niekoľkých hudobných, tanečných aj športových zážitkoch sa aj naše mesto vracia späť ku kultúre a histórii. Európske dni kultúrneho dedičstva začali totižto už prvým septembrom a ľudia všade možne oslavujú svoju bohatú históriu.

Vďaka skvelej organizácii v podaní nášho Galantského vlastivedného múzea sa už v budúcom týždni budeme zaoberať aj našou históriou. Pripravený je obohacujúci kultúrny program plný prednášok, zábavno-vzdelávacích kvízov ale aj výstav. Pozrite sa s nami, čo všetko majú pre nás prichystané.

Prednášky žiakov v parnom mlyne

Kultúrou a históriou nabité dni započnú vo výnimočnom historickom prostredí zrekonštruovanej budovy parného mlyna v Dolných Salibách.

Už v utorok, 26. septembra o 19:00 hod. sa môžeme tešiť na prednášky v podaní žiakov Základnej školy s materskou školou Istvána Széchenyiho v Horných Salibách.

reklama

Tí si prichystali 9 krátkych prednášok o histórií, osobnostiach aj pamiatkach z Dolných aj Horných Salíb. Prezentované budú v maďarskom jazyku a vstup je voľný.

Zdroj: topslovensko.sk

Zdroj: topslovensko.sk

Zdroj: dromedar.sk

Zdroj: dromedar.sk

Vedomostný kvíz Galantského múzea

Po podujatí v budove parného mlynu sa kultúrne aktivity presunú na pôdu Vlastivedného múzea v Galante. V stredu, 27. septembra si pre všetkých návštevníkov prichystali akúsi previerku znalostí o našom blízkom okolí.

Vo večerných hodinách, o 17:30 hod. sa tak budeme môcť zapojiť do špeciálneho prvého kvízu múzea, ktorý bol vytvorený pri príležitosti dní európskeho kultúrneho dedičstva.

Pripravili si na nás 50 rozmanitých otázok z oblasti histórie, architektúry, umenia, športu a mnohých iných sfér. Prihlásiť na kvíz sa treba vopred prostredníctvom on-line formulára. Vstupné je 5€ na osobu a kvíz bude celý v slovenskom jazyku.

Prezentácia výnimočnej reštaurátorskej práce

Vo štvrtok, 28. septembra sa opäť na chvíľu vrátime k prednáškovému konceptu. Svoje odborné znalosti a výnimočnú reštaurátorskú prácu odprezentujú Mgr. Art. František Šmigrovský a Juraj Pekarovič. Pôjde o ďalšiu prednášku zo série Pri stíšenom svetle, ktorej spoluorganizátorom je Neinvestičný fond Pro Renovatione.

Evidovať prínosy ich práce môžete aj z blízkeho okolia. Postarali sa napríklad o obnovu barokového stĺpu Panny Márie v Hodoch. Pán Šmigrovský sa postaral mimo iné aj o obnovu rôznych pamiatok, ktoré sa nachádzajú v múzeách po celom Slovensku.

Najzaujímavejším z reštaurovaných exponátov je určite keltský drevený čln – Monoxylon, ktorý bol zaradený do zbierky Žitnoostrovského múzeua v Dunajskej Strede. Prednáška sa uskutoční v budove múzea o 18:00 hod. v slovenskom jazyku a vstup bude voľný.

Finisáž výstavy aj nový hlavný program

Zabudnúť nesmieme ani na výstavu Merkur. Táto legendárna kovová stavebnica zavítala do nášho múzea už máji a práve počas dní európskeho kultúrneho dedičstva bude ukončená.

Na finisáž tejto historickej výstavy sa môžete prísť pozrieť posledný krát v sobotu, 30. septembra od 13:00 do 17:00 hod., tak si ju nenechajte ujsť. Základné vstupné bude v hodnote 4€, zľavnené 2€ a k dispozícii bude lektorský sprievod v slovenskom aj maďarskom jazyku.

Zdroj: muzeumgalanta.sk

Zdroj: muzeumgalanta.sk

Múzejno-pedagogickí zamestnanci mimo hlavný program nelenili. Pri príležitosti Dní európskeho kultúrneho dedičstva si pripravili úplne nové programy pre školské skupiny. Zahŕňať budú netradičné vyučovacie hodiny v tematike ornamentika a portrét.

Zameriavať sa budú najmä na regionálnu etnografiu a históriu umenia. Chýbať však nebude ani priestor na tvorivú činnosť priamo v múzeu. Pozvali rôzne školy a očakávajú takmer 200 detí, ktoré sa budú môcť programu zúčastniť bezplatne.

Počas týchto výnimočných kultúrne nabitých dní si ctíme pamiatku, tradície a príbehy, ktoré dopomohli k formovaniu sveta, ako ho poznáme dnes.

Od atmosferických prednášok v prostredí historického parného mlynu, cez moderný vedomostný kvíz, až po nové poznatky v reštauračnej praxi – dni európskeho kultúrneho dedičstva sľubujú mnoho.

Najmä však nezabudnuteľné dobrodružstvo naprieč časom v meste Galanta a jeho okolí, ktoré sa do pamäte vryje mnohým z nás.

Zdroj: muzeumgalanta.sk

Zdroj: muzeumgalanta.sk

 

Zdroje: muzeumgalanta.sk
Zdieľať na Facebooku