16.06.2024, meniny má
18. mája 2023

Kampaň Do práce na bicykli je spustená. Počas celého júna sa do nej môžu zapojiť aj obyvatelia Galanty a podporiť tak peknú myšlienku

Kampaň Do práce na bicykli je spustená. Počas celého júna sa do nej môžu zapojiť aj obyvatelia Galanty a podporiť tak peknú myšlienku
Zdroje: canva.com/galanta.sk
reklama

Galantu už mnohí poznáme ako mesto, ktoré žije športom. Nielenže tu funguje množstvo rôznorodých športových klubov, ale pravidelne sa konajú aj rôzne športové podujatia, často medzinárodnej úrovne. Tentokrát sa aj v našom meste môžeme zapojiť do kampane, ktorá spája prácu, cestovanie a šport.

Začiatkom apríla bol totiž spustený jubilejný, už desiaty ročník národnej kampane Do práce na bicykli. Súťaž na podporu udržateľných spôsobov dopravy na Slovensku prináša mnohé zlepšenia a užívatelia verejnej dopravy, cyklisti aj chodci sa jej môžu zúčastniť aj tento rok.

Zvučným heslom tohtoročnej akcie je Tvoja cesta, tvoja voľba! Týmto chytľavým názvom sa snaží upozorniť najmä na to, že voľba dopravného prostriedku je vo väčšine prípadov na samotných ľuďoch.

Do práce na bicykli

Do práce na bicykli je projekt zameraný na podporu využívania verejnej dopravy, ale aj bicyklov a pešej chôdze. Bol vytvorený entuziastami, ktorí veria, že tieto formy dopravy sú skvelým spôsobom, ako sa udržať fit. Okrem toho však prispievajú k zlepšovaniu životného prostredia a šetreniu financií.

reklama

Projekt nabáda ľudí k používaniu MHD, bicyklov aj takzvaného pešobusu na krátke vzdialenosti, ktorými sa zväčša dopravujú do škôl, práce, na dovolenky či každodenné pochôdzky. Na webovej stránke projektu sa venujú aj radám pre začiatočníkov, bezpečnostným tipom a prinášajú informačné videá o účasti v tohtoročnej súťaži.

Súčasťou stránky je aj interaktívna mapa, do ktorej si súťažiaci môžu zapisovať svoje presné trasy alebo si ich naplánovať. Nájdete tu tiež množstvo článkov na blogu, ktorý sa venuje rôznym oblastiam bicyklovania. Prečítate si o jeho výhodách, pozriete tipy na výber vhodného cyklistického vybavenia, ale aj odporúčania na bezpečnú jazdu za každých okolností.

Zdroj: dopracenabicykli.eu

Zdroj: dopracenabicykli.eu

Tvoja cesta, tvoja voľba!

Chodenie pešo, bicyklovanie aj používanie verejnej dopravy môžu byť skvelými alternatívami k jazde na aute. Ich používanie má nielen pozitívny dopad na našu planétu, ale rovnako pozitívne pôsobí aj na naše zdravie a peňaženku.

Samotná chôdza a cyklistika prispievajú k zlepšeniu zdraviu najmä spevňovaním svalov, zlepšovaním kardiovaskulárneho systému a v konečnom dôsledku aj lepšou náladou. Okrem iného sú tieto spôsoby menej nákladné. Chôdza je úplne zdarma a pri bicykli sú to len vstupné náklady na jeho kúpu, ktorú však môžete realizovať aj v bazári či z druhej ruky.

Rovnako verejná doprava je menej nákladná ako cestovanie autom a ušetriť sa dá aj formou cestovných kariet, rôznych aplikácií, prípadne týždenných či mesačných lístkov. Jej využívanie má tiež pozitívny vplyv na naše zdravie, nakoľko pri presunoch na jednotlivé zastávky využívame opäť chôdzu alebo bicykel.

Ako sa svet stále viac urbanizuje a plní, stáva sa doprava vo väčších mestách stále zložitejšou a preplnenou. Takmer každá domácnosť vlastní auto, ak nie rovno dve, ktoré prispievajú k preplneniu ciest, nepríjemným zápcham aj k znečiťovaniu ovzdušia.

Aj preto prichádzajú rôzne organizácie, ktoré ponúkajú riešenia a motivujú ľudí k spoločnej jazde alebo k využívaniu verejnej hromadnej dopravy, bicyklov a chôdze.

Zdroj: FB Do práce na bicykli

Celoslovenská súťaž aj u nás v Galante

Počas minulého ročníka sa do kampane Do práce na bicykli zapojilo vyše 13 500 súťažiacich vo viac ako 4 000 tímoch zo 105 samospráv po celom Slovensku. Počas jedného súťažného mesiaca najazdili takmer 1,9 milióna kilometrov na bicykloch. V porovnaní s automobilovou dopravou tak ušetrili takmer 500-tisíc kilogramov CO2 .

Z Galanty sa zúčastnilo celkovo 32 tímov so 102 členmi, avšak skromný predpoklad a želanie je, že tento počet sa v tomto roku opäť navýši. Tieto tímy najazdili 13 823,09 km počas 2 507 jázd a ušetrili 3 520,85 kg CO2.

Po novom sa podarilo previazať trasovanie vlastných jázd do práce so známou aplikáciou Strava. Používatelia tejto aplikácie budú mať ešte lepšiu možnosť kontrolovať a sledovať vlastné výsledky. Stačí vojsť do svojho konta na webstránke, zosynchronizovať ho s aplikáciou a zdravé cestovanie môže začať.

Ako sa zapojiť do kampane?

Termín registrácie do súťaže je do 7. júna 2023 a súťažná časť kampane prebehne od 1. do 30. júna 2023. Všetky súťažné tímy majú možnosť získať aj pekné vecné ceny, ktorých je s pribúdajúcimi partnermi súťaže každý rok viac a viac.

V našom meste sa môžu zapojiť rôzne organizácie, firmy a zamestnávatelia v meste Galanta. Pozvané sú aj školy, občianske združenia a neziskovky, kde zamestnanci dochádzajú za prácou k jednému zamestnávateľovi.

Projekt sa týka každého, kto má možnosť dochádzať do práce iným spôsobom ako automobilom. Počas trvania súťaže tak môžete nahradiť túto dopravu bicyklom, kolobežkou, verejnou hromadnou dopravou alebo pešou chôdzou. Priamo na web stránke kampane si potom vďaka interaktívnej mape postupne značíte trasy, na ktorých bola ušetrená cesta autom.

Ak vás projekt zaujal, stačí už len zostaviť tím a prihlásiť sa na webstránke kampane Do práce na bicykli, kde sú podrobne vysvetlené všetky potrebné informácie. Po prihlásení si môžu všetky tímy jednotlivé svoje trasy registrovať aj prezerať.

Pravidlá súťaže sú nastavené tak, aby nedávali výhodu väčším mestám a obciam. Výsledky sa totiž prepočítavajú s ohľadom na počet obyvateľov. Príkladom môže byť aj blízka obec Matúškovo, ktorá sa v celoslovenskej súťaži vyšplhala až na 6. miesto.

V redakcii veríme, že v tomto ročníku sa do kampane prihlási ešte viac záujemcov z nášho mesta, ktorým nie sú ich životné prostredie a zdravie ukradnuté. O tom, že plusov je podstatne viac než mínusov, sme sa už presvedčili. Zostáva len správna motivácia a chuť do pohybu.

Zdroje: remix.com, dopracenabicykli.eu, rtvkrea.sk, trnava-vuc.sk
Zdieľať na Facebooku