28.02.2024, meniny má
15. mája 2023

Radi jazdíte na skateboarde? Svetové podmienky ponúka novootvorený skatepark v Sládkovičove, ale aj mnoho ďalších v našom okolí

Radi jazdíte na skateboarde? Svetové podmienky ponúka novootvorený skatepark v Sládkovičove, ale aj mnoho ďalších v našom okolí
Zdroje: canva.com/reginazapad.rtvs.sk
reklama

Skateboarding je populárny šport aj rekreačná aktivita, ktorú si užívajú ľudia každého veku po celom svete. Okrem bohatej histórie a neustále vzrastajúceho záujmu sa pýši aj prínosom mnohých zdravotných benefitov ako pre telo, tak aj pre myseľ. Svoje miesto si našiel aj v našom blízkom okolí, ba aj priamo v Galante.

Novinkou v tomto svete je otvorenie nového skateboardového parku v Sládkovičove. Dnes sa preto pozrieme do športovo-lifestylovej tematiky skateboardingu v našom okolí, prezrieme si nový skatepark v Sládkovičove, ale aj ostatné, už fungujúce skateparky v našom okolí a dozviete sa pr zaujímavostí aj o skateboardingu samotnom.

Z histórie najznámejšej drevenej dosky

Prvé zmienky o tomto športe pochádzajú z roku 1940 z americkej Kalifornie. Zaujímavosťou je, že skateboarding bol pôvodne iba pridruženým športom, ktorý americkým surfistom nahrádzal jazdu na surfe, keď práve neboli poriadne vlny. Jazdu na surfe vymenili za jazdu na drevenej doske s kolečkami.

Naozajstný skateboard, ktorý vidíme dodnes, však vznikol až v 60. rokoch tak, že k drevenej doske pripevnili kolieska z korčúľ. Skateboarding začal byť takmer ihneď populárny. Netrvalo dlho a na trhu bolo vidieť prvé reklamy na skateboard a prvé čisto skateboardové značky oblečenia a obuvi. Čas letel, pribúdali významní športovci aj predaje a v 70. rokoch už bol skateboarding jedným z najznámejších a oficiálnych športov.

reklama
Zdroj: skatedeluxe.com

Zdroj: skatedeluxe.com

Skateboarding na Slovensku

Skateboarding sa v posledných rokoch rozmohol aj na Slovensku. Po celej krajine máme dokonca veľké množstvá skateparkov, ktoré potešia fanúšikov tohto často adrenalínového športu. Na Slovensku existuje aj skateboardový klub s názvom Asociácia skateboardingu Slovenskej republiky.

Zzdružuje športovcov, organizuje podujatia, podporuje zdravé a pozitívne aktivity pre mladých aj dospelých a hlavne buduje na základných hodnotách skateboardingu. Tými nie je nič iné ako sloboda, tolerancia a kreativita.

Skateboarding je rozšírený aj v našom bezprostrednom okolí, avšak aby sme si ho mohli plnohodnotne užiť, je dôležité vybrať správny cestný povrch. To je často ťažšie, ako sa zdá a práve preto sme radi za každý kúsok, ktorý je na tento šport vhodný. Pozrime sa spolu na to, čo ponúka naše bezprostredné okolie.

Podmienky pre skateboarding v našom okolí

Či už vyhľadávate vhodnú cestu na ľahkú odpočinkovú jazdu s vetrom opreteky, alebo prekážky na praktizovanie trikov, Galanta a jej okolie nás v tomto zabezpečila. Priamo v Galante máme postavený skatepark, ktorý už hostil mnoho akcií a zažil veľa skvelých trikov aj tých menej žiaducich pádov. Tie však k tomuto hobby patria.

Nájdete ho za Galantským parkom, v areáli Základnej školy M. R. Štefánika. Vybudovala ho firma KZN Parks z betónu a rozpočet naň bol cca 10 000 eur. Napriek svojmu pokročilejšiemu veku ponúka tento, na dĺžku orientovaný skatepark niekoľko railov, grindboxov, schodov aj iných betónových prekážok.

Ďalším, o niečo novším a skvelým parkom v našej blízkosti je určite skatepark v Seredi. Je podstatne väčší ako skatepark v Galante, čo súvisí aj s rozpočtom, ktorý pri tomto skateparku siahal až do výšky cca 63 000 eur. Aj vďaka jeho osvetleniu a skvelej polohe za známym bistrom Raketa je vyhľadávanou športovou lokalitou pre mnohých skejťákov z okolia.

Šaliansky skatepark je jedným z najnovších v našom okolí. Otvorený bol v roku 2019 vďaka spolupráci mesta Šaľa, OZ Street skate clubu, miestneho zoskupenia Real and Rare a Sketon. Nachádza sa v dobre vybavenom areále futbalového štadiónu v Šali a pýši sa prvkami pre začiatočníkov, no aj pre pokročilých jazdcov. V okolí však existujú aj ďalšie lokality a parky, ktoré sú využívané a navštevované lokálnou skejt komunitou, ako napríklad vo Veľkých Úľanoch.

Zdroj: boardlife.sk

Skatepark v Galante. Zdroj: boardlife.sk

Zdroj: sketon.sk

Skatepark v Seredi. Zdroj: sketon.sk

Zdroj: sketon.sk

Skatepark v Šali. Zdroj: sketon.sk

Úplne nový skatepark v Sládkovičove

Horúcou novinkou vo svete slovenského skateboardingu je však skatepark v Sládkovičove. Nakoľko sa u nás skateparky veľmi často nestavajú, ide o naozaj vzácnu príležitosť, ktorú si pri jeho otvorení rideri náležite užili a užívať si ju budú hádam ešte dlhý čas.

Realizácia sa riešila štyri roky, no celková výstavba trvala zhruba pol roka. Napriek tomu, že bola ukončená v októbri minulého roku, na slávnostné otvorenie sa počkalo, aby mohlo prebehnúť za lepšieho počasia a vo veľkom štýle. Ako zhodnotili viacerí účastníci, išlo o splnený sen súčasnej aj minulej generácie.

Zaujímavosťou celého projektu je, že vzišiel z iniciatívy detí základnej školy. Tie svoj sen predniesli na mestskom zastupiteľstve, ktoré ho neskôr premenilo na realitu. Pri zhotovení skateparku v Sládkovičove mesto zvolilo skvelý prístup, pričom si nechalo poradiť od odborníkov a momentálne sa tak môžu pýšiť jedným z najlepších skateparkov široko-ďaleko. Projekt zhotovili majstri zo Sketon Skateparks a pri takomto skvostnom diele nemohla chýbať ani poriadna otváracia akcia.

Zdroj: sketon.sk

Skatepark v Sládkovičove. Zdroj: sketon.sk

Slávnostné otvorenie novučičkého skateparku sa konalo v sobotu 22. apríla 2023 a aj vďaka skvelému počasiu dopadlo naozaj na výbornú. Deň bol plný čistého skateboardingu, dobrého jedla a ešte lepšej nálady každého jazdca aj diváka. Súťaží sa zúčastnilo celkom 32 jazdcov a nechýbala ani súťaž o najlepší trik. Okrem veľkého zastúpenia športovcov zo Slovenska sa akcie zúčastnili aj jazdci z Česka a dokonca aj z ďalekej Kanady.

Skatepark v Sládkovičove tak dostal pekné privítanie a k dnešnému dňu už na ňom jazdilo nespočetné množstvo jazdcov z rôznych kútov Slovenska. My z Galantského okresu ho máme navyše aj celkom blízko. Už teda len stačí obuť staré tenisky, vybrať si preferovaný skatepark, chytiť znovu do rúk skejt a obnoviť tak s blížiacim sa letom úžasnú športovú záľubu aj v blízkosti našej Galanty.

Zdroj: sketon.sk

Skatepark v Sládkovičove. Zdroj: sketon.sk

Zdroje: assr.sk, visitbratislava.com, surfertoday.com, britannica.com, rtvkrea.sk, olympics.com, skatedeluxe.com, boardlife.sk, sala.sk, cubeskateshop.sk, sketon.sk
Zdieľať na Facebooku