19.05.2024, meniny má
22. marca 2023

S príchodom jari znovu ožíva aj vonkajší šport. Viete, kde v Galante si môžete dopriať kvalitný workout?

S príchodom jari znovu ožíva aj vonkajší šport. Viete, kde v Galante si môžete dopriať kvalitný workout?
Zdroje: octago.sk/canva.com
reklama

Naše mesto nás neustále prekvapuje v rôznych oblastiach. Cez kultúru, životné prostredie a cestovný ruch až po šport. Rôznym odvetviam športu v Galante sa pravidelne venujeme aj na stránkach nášho média. A že Galanta športu naozaj holduje, sa môžete presvedčiť často aj sami.

S pomalým, ale istým príchodom jari ožíva športový duch v nejednom z nás. Niektorí vydržali zimu v plnom nasadení vďaka odhodlaniu, ale aj mnohým vnútorným možnostiam športového vyžitia, ktoré Galanta ponúka.

S predlžujúcimi sa dňami a s postupným otepľovaním však znova prichádza ten správny čas pre nadšencov cvičenia vlastnou váhou vonku, nadšencov workoutu.

Cvičenie s vlastnou váhou

Hovorovo zvaný workout figuruje na internete či v literatúre aj pod názvom calisthenics. Ide o formu cvičenia, ktoré sa nespolieha na nič iné, len na vlastnú váhu. Cviky napomáhajú športovcom k budovaniu fyzickej sily, výdrže, flexibility aj koordinácie.

reklama

Kalistenika bola vynájdená a vyvinutá už v starovekom Grécku, no známou sa stala až na začiatku 19. storočia. Táto pôvodná cvičebná metóda je dnes jednou z najspoľahlivejších pre tréning atlétov, vojakov, ale aj bežných ľudí, ktorí sa chcú udržať vo forme a dobrom zdraví.

Ponúka rôzne možnosti týkajúce sa intenzity aj rytmu tréningu. Do cvičenia sa dajú bežne zapojiť aj jednoduché doplnky, ako závesné systémy, kruhy a gumy na cvičenie.

Celý cvičebný proces sa dá pre začiatočníkov zjednodušiť alebo pre skúsenejších zase sťažiť. Používajú sa na to rôzne cvičebné gumy či záťažové vesty.

Zdroj: octago.sk

Zdroj: octago.sk

Výhody workoutových ihrísk

Cviky v kalistenike vyžadujú od človeka použitie vlastnej váhy na prevedenie rôznych silových cvikov. Naproti tomu cvičenie so záťažami vyžaduje, aby človek dvíhal umelo vytvorenú váhu.

Výhody či nevýhody oboch typov cvičení rozoberajú aj rôzne výskumy. Ich výsledky potvrdzujú veľkú podobnosť vo výsledkoch pri cvičení s umelou záťažou aj vlastnou váhou.

Tieto plnohodnotné cviky však môžete robiť aj zadarmo, vonku, a to aj na rôznych ihriskách u nás v Galante. Jediné čo od športovca potrebujú, je jeho vlastné telo a silná motivácia.

Ponúkajú pritom množstvo výhod, ako napríklad nulové vstupné, možnosť cvičenia kdekoľvek, spestrenie tréningu, čerstvý vzduch spojený so slnkom a opálením, ale aj všestrannosť tréningov. Okrem iného sa pýšia aj svojou vhodnosťou pre začiatočníka či pokročilého športovca, nakoľko cviky sa dajú ľahko prispôsobiť sile a zručnostiam.

Medzi základné workoutové cviky patria rôzne druhy zhybov, dipov a zdvihov na hrazdách. Dopĺňajú sa zaužívanými a bežnými cvikmi, ako sú kľuky, drepy, výpady či plank.

Úplné začiatky sa môžu javiť ako náročné, a preto je najlepšie si zavolať na pomoc skúsenejšieho športovca alebo si pomôcť odľahčovacou posilňovacou gumou či expandérom. Pred samotným tréningom však netreba zabudnúť na zahriatie a správnu rozcvičku, ktorú ideálne dosiahnete krátkym behom či skákaním na švihadle a následným precvičením kĺbov.

Zdroj: octago.sk

Zdroj: octago.sk

Workout aj v Galante

Princíp calisthenics alebo workoutu sme si už vysvetlili, no kde môžeme začať, ak sme z Galanty? Máme dobrú správu, pretože mesto Galanta myslí aj na športovcov a fanúšikov vonkajšieho cvičenia s vlastnou váhou. Hneď v Galante sú k dispozícii tri workoutové ihriská, z čoho dve sú dostupné úplne pre všetkých.

Workoutové ihrisko na sídlisku SNP patrí medzi staršie, avšak jeho stav a možnosti sú naozaj plnohodnotné. Situované je medzi panelákmi a hneď vedľa detského ihriska Žihadielko, čo poskytuje možnosť cvičenia aj rodičom, ktorí prídu cvičiť von s deťmi.

Ihrisko pochádza od nemeckej spoločnosti Octago, ktorej produkty vo forme cvičísk sú na Slovensku pomerne rožšírené. Zacvičiť si môžete naozaj všetko a k dispozícii máte aj názorný cvičebný plán na informačnej tabuli.

Novšie postavený workoutový areál na sídlisku Nová Doba sa pýši moderným žlto-čiernym konceptom, ktorý okrem klasických workoutových tyčí ponúka aj dva stroje na cvičenie. Jeden na beh a druhý na posilňovanie vrchnej časti tela.

Tretie workoutové ihrisko vyrástlo na pôde Strednej odbornej školy technickej v Galante a poskytuje tak vynikajúce možnosti svojim študentom aj zamestnancom. Tí využívajú ihrisko počas telesnej výchovy aj vo voľnom čase.

Za zmienku stojí však aj dobre situované workout ihrisko v miestnej časti Nebojsa. Ihrisko disponujúce všetkými základnými kvalitami workoutového ihriska sa nachádza priamo pri hlavnej ceste.

Je dobré vedieť, že na to, aby sa človek dobre športovo vyžil, nemusí ani chodiť ďaleko. Naše mesto zabezpečilo priaznivcom športu  vynikajúce športové cvičiská priamo v meste.

S príchodom teplejšieho počasia tak môžeme domáce a vnútorné cvičenie vymeniť za vonkajšie. To nám môže poskytnúť príjemnú zmenu, no čo je pre športovcov dôležité, aj nové výzvy.

Zdroj: octago.sk

Zdroj: octago.sk

Zdroj: FB/Stredná Odborná Škola Technická Galanta, Műszaki Szakközépiskola Galanta

Zdroj: FB Stredná Odborná Škola Technická Galanta, Műszaki Szakközépiskola Galanta

Zdroje: healthline.com, gymbeam.sk. galanta.sk, octago.sk, FB Stredná Odborná Škola Technická Galanta, Műszaki Szakközépiskola Galanta
Zdieľať na Facebooku