16.06.2024, meniny má
24. apríla 2023

Klub Vem Camara Capoeira Galanta bude onedlho hostiť veľkú medzinárodnú súťaž priamo u nás v Galante

Klub Vem Camara Capoeira Galanta bude onedlho hostiť veľkú medzinárodnú súťaž priamo u nás v Galante
Zdroje: FB Vem Camara Capoeira Galanta/canva.com
reklama

Pravidelne vás informujeme o rôznych športových podujatiach, ktoré dokazujú, že Galanta žije športom. Len nedávno sa napríklad konalo jedno z najväčších bežeckých podujatí – Beh Galantou/Beh oslobodenia.

Už onedlho sa však dočkáme ďalšieho skvelého športového podujatia medzinárodného charakteru. O necelý mesiac sa budeme môcť prísť pozrieť na Capoeira Slovakia Open 2023 v Galante. Organizovať ho bude dokonca domáci capoeira klub, Vem Camara Capoeira Galanta.

Historické okienko capoeira

Capoeira (kapoera) je termín, ktorý je známy najmä medzi priaznivcami športu a bojového umenia. Prvopočiatky tohto afro-brazílskeho bojového umenia vznikli už v 15. storočí medzi africkými otrokmi, ktorých vtedy väznili Portugalci. Otroci u nich boli nútení pracovať na poliach s cukrovou trstinou.

Bojový štýl capoeira je veľmi podobný tancu, a preto bol veľmi dobre maskovaný aj pred otrokármi. Vydávali ho za ich ľudový tanec, v skutočnosti však cvičili pre zvýšenie svojich šancí na oslobodenie a nezávislosť. V roku 1888 bolo v Brazílii otroctvo zrušené a vláda sa obávala pôvodných otrokov, pretože sa svojím bojovým umením snažili vzbúriť proti vláde.

reklama

Z tohto dôvodu bola capoeira zakázaná a dlhé roky bola praktizovaná potajomky v úzadí, aby bolo možné zachovať jej tradíciu aj napriek zákazom. Najznámejšími capoeira majstrami boli Majster Pastinha a Majster Bimba. Pastinha, ktorého pravé meno je Vincente Ferreira, je známy aj ako otec capoeiry.

Zákaz tohto bojového umenia bol oficiálne zrušený v roku 1936, kedy bol vtedajší majster capoeira s menom Bimba pozvaný vystupovať a prezentovať toto umenie prezidentovi. K dnešnému dňu je tento šport rozšírený po celom svete a zároveň je v poradí druhým najdôležitejším športom v Brazílii.

Toto netradičné spojenie hudby, tanca a akrobacie, ktoré v konečnej podobe tvorí veľmi špecifický druh bojového umenia, si našlo domov aj u nás v Galante. Všeobecne je na Slovensku o ňom počuť už vyše 10 rokov a nájsť kluby venujúce sa capoeire možno okrem Galanty v Komárne, Nových Zámkoch, Senci aj Nitre.

Zdroj: fitastyl.sk

Zdroj: fitastyl.sk

Klub Vem Camara Capoeira Galanta

Klub Vem Camara Capoeira Galanta sa venuje rôznym vekovým kategóriám športovcov od 5 rokov až po dospelých. V tomto netypickom a často až dychberúcom bojovom umení dokázalo za pár rokov vybudovať naozaj stabilnú základňu a vytrénovať si tak naozaj vysoko kvalitných športovcov. Už o necelý mesiac budú dokonca organizovať významné medzinárodné podujatie.

V rámci príprav na skutočne veľkú a významnú súťaž  športovci z Vem Camara Capoeira Galanta pritvrdili a zvýšili množstvo tréningov. Týždne pred súťažou úporne trénujú a zúčastnili sa aj prípravných tréningov v Nových Zámkoch, ktoré viedol reprezentačný tréner pre Slovensko.

Po kvalitných tréningoch sa však domáci športovci rozhýbali  aj na nedávnom Behu oslobodenia/Behu Galantou. Jeden z nich, Matej Šramo, dokonca získal aj medailu za beh na 600 m v kategórii detí r. 2013, 2014.

Zdroj: FB/Vem Camara Capoeira Galanta

Zdroj: FB Vem Camara Capoeira Galanta

Zdroj: FB/Vem Camara Capoeira Galanta

Zdroj: FB Vem Camara Capoeira Galanta

Veľká medzinárodná súťaž

Celá súťaž je zastrešená slovenskou asociáciou capoeiry a medzinárodnou organizáciou Vem Camará Capoeira. Súčasný ročník bude ešte významnejší, nakoľko očakávajú okolo 150 športovcov v rôznych vekových kategóriách. Zastúpenie bude naozaj pestré. Zúčastnia sa dokonca aj športovci z Brazílie, Estónska či Azerbajdžanu. Nie je preto pochýb, že ide o veľmi dôležitú športovú udalosť.

Galantský capoeira klub má zo samotnej organizácie veľkú radosť, nakoľko ide o veľkú poctu. Veľkolepá súťaž priamo v meste Galanta, to sa nevidí úplne každý deň. Uskutoční sa už onedlho, počas víkendu od 12. do 14. mája 2023. Avšak napínavé finálové kolá, kde budete mať možnosť vidieť najlepších capoeristov, si užijete v nedeľu 14. mája o 11.00 hod. v Mestskej športovej hale Galanta. Vstup je zdarma a zážitok bude určite, vzhľadom na akčnú povahu športu, veľmi silný.
Medzitým si môžeme pozrieť krátky video zostrih z minulého ročníka a tešiť sa spoločne na ďalšiu úžasnú akciu v našom malom meste, ktoré má stále čím prekvapiť. Organizátorom aj z redakcie želáme bezproblémové plynutie a priebeh podujatia, športovcom veľa šťastia a síl do tréningov a divákom ten najlepší zážitok z naozaj netradičného športu.

Zdroj: FB/Vem Camara Capoeira Galanta

Zdroj: FB Vem Camara Capoeira Galanta

Zdroje: capoeirabrazilpelo.com, FB Vem Camara Capoeira Galanta, fitastyl.sk, netky.sk
Zdieľať na Facebooku