20.04.2024, meniny má
7. októbra 2022

Obec Malá Mača je staršia ako Sládkovičovo. Viete, prečo je na veži jej kostola plechový polmesiac?

Obec Malá Mača je staršia ako Sládkovičovo. Viete, prečo je na veži jej kostola plechový polmesiac?
Zdroj: apsida.sk/avastav.sk
reklama

Obec Malá Mača sa nachádza v Trnavskom kraji neďaleko okresného mesta Galanta, asi kilometer od Sládkovičova. Leží v Podunajskej nížine na nive Dudváhu, ktorý tečie západne od obce. Chotár je odlesnená nivná rovina s lužnými černozemnými pôdami. Rozloha obce je 797 ha a k 31. 8. 2022 v nej žilo 591 obyvateľov.

Územie obce je súčasťou chráneného vtáčieho územia v sústave Natura 2000 s názvom Uľanská mokraď. Bolo sem zaradené vzhľadom na výskyt druhov, ako napríklad kaňa močiarna, kaňa popolavá, pipíška chochlatá, prepelica poľná, sokol červenonohý, sokol rároh a haja tmavá.

História obce Malá Mača

Podľa ústneho podania je obec Malá Mača veľmi stará a existovala ešte dávno pred Sládkovičovom. Na základe informácie v Skladányiho spise pochádza prvá písomná zmienka o obci z roku 1326. Malo ísť o akýsi medzepisný denník, v ktorom je uvedený pôvodný názov obce ako Mached.

Medzi ďalšie názvy tejto obce môžeme zaradiť mená Mached utraque (1335), Dykenes Mached (1399), Kysmached (1412), Kysmached ináč Gyekenesmacheed (1500), Maly Maczid (1773), Malý Máčad (1920), Malá Mača (1948); po maďarsky Kismácséd.

reklama

Osídlenie obce nastalo ešte v dobe neolitu. Dokazujú to archeologické nálezy ako hrob skrčenca, rímsko-barbarské sídlisko a slovanské pohrebisko.

Obec patrila zemianskym rodinám. Od roku 1553 sú známe mená vlastníkov – ide o rodiny Erdőmegyiovcom, Zomorovcom, Szalayovcom, Kapróczyovcom. Od 18. storočia spatrila Esterházyovcom a panstvu Šintava.

V roku 1553 mala obec 11 port, t. j. brán, ktoré viedli na cestu s tým, že za bránou sa nachádzala usadlosť, čiže kompletný hospodársky dvor s viacerými domami a účelovými budovami.

V roku 1663 Turci obec zničili, následne ju v rokoch 1703 – 1711 zničili cisárske a Rákócziho vojská. V roku 1720 sa tu nachádzalo 18 daňovníkov, v roku 1828 bolo v obci 74 domov a 334 obyvateľov, ktorí sa zaoberali poľnohospodárstvom.

Počas prvej ČSR v obci štrajkovali poľnohospodárski robotníci. V rokoch 1938 až 1945 bola Malá Mača pripojená k Maďarsku. Časť obyvateľov zamestnávalo JRD, založené v roku 1952, a ďalšia časť pracovala v priemyselných podnikoch v Galante a Sládkovičove.

Pamiatky obce

Rímskokatolícky Kostol sv. Margity Antiochijskej sa nachádza v opevnenom areáli v poli za dedinou. Postavený bol niekedy v prvej polovici 13. storočia.

V dobe tureckého panstva v bývalom Uhorsku sa obec Malá Mača rozprestierala práve okolo tohto kostola, avšak obyvatelia z nej museli ujsť pred tureckým nebezpečenstvom. Presťahovali sa na miesto, kde sa nachádza terajšia obec. Toto miesto bolo v tých časoch močaristé a poprerastané hustými lužnými lesmi, ktoré poskytovali obyvateľstvu dostatočnú ochranu proti tureckým vpádom.

Po zániku tureckého nebezpečenstva sa už obyvateľstvo do pôvodného sídliska nevrátilo. Stará obec okolo kostola zostala opustená, spustla, jej budovy sa rozpadli a zanikli. Takto sa vysvetľuje poloha kostola, ktorý je vzdialený od terajšej obce asi na 1000 m a je jediným objektom zachovaným z pôvodnej obce. Turecké časy pripomína plechový polmesiac na vežovom kríži a pôvodne tu bol zavesený aj konský chvost.

Kostol sv. Margity Antiochijskej. Zdroj: goslovakia.sk

Vďaka záznamu v análoch ostrihomskej kapituly z rokov 1332 – 1337 vieme, že v tomto období kostolík slúžil ako farský kostol pre Sládkovičovo.

Kostol sv. Margity Antiochijskej, ktorý je kultúrnou pamiatkou, je jednoduchá tehlová stavbu s obdĺžnikovou loďou a štvorcovou svätyňou. Objekt je zastrešený sedlovou strechou, veža má ihlanovú strechu.

Viackrát bol opravovaný a rozšírený prístavbou. V 17. storočí pristavali sakristiu a vežu, v roku 1714 dostal nový oltár. Ďalšie opravy prebehli v rokoch 1727, 1880 a 1903, kedy na severnej a južnej stene lode pribudla trojica oporných pilierov. Posledná rozsiahlejšia oprava sa uskutočnila v roku 1948.

Pri oprave v roku 1903 bola otvorená krypta nachádzajúca sa v kostole a našli sa v nej ľudské kosti, najmä lebky, gombíky z vojenského výstroja a zvyšky zbraní.

V interiéri kostola sa zachovala aj neskororománska kamenná krstiteľnica či baroková socha Piety z pol. 18. storočia. Kríž pri kostole je z 18. storočia, spomína sa v kanonickej vizitácii v roku 1714.

V rokoch 2005 – 2006 tu prebehol archeologický výskum, ktorý ukázal, že zrejme zo statických dôvodov boli románske základy zosilnené jedným radom renesančných tehál. V roku 2011 bolo okolo kostolíka vyhlásené ochranné pásmo.

Sondy v roku 2014 odkryli gotické nástenné maľby vo svätyni, ktoré boli následne odkryté v celom rozsahu. Pri obnove fasád kostola v roku 2017 sa na južnej strane zamurovali novšie okná a obnovili sa tri románske štrbinové okná.

Kostol sv. Margity Antiochijskej. Zdroj: pamiatkynaslovensku.sk

Ďalšou pamiatkou v obci je drevená zvonica z prelomu 19. a 20. storočia. Situovaná je v strede obce vedľa areálu materskej školy. Jej spodnú časť tvorí zvislé debnenie, v ktorom sa nachádzajú jednoduché drevené vstupné dvere. Nad ňou sa nachádza spodná časť strechy v podobe zrezaného ihlana. Z rohov zvonice vystupujú štyri drevené piliere, ktoré ako podpery nesú ihlan strechy s kovovým krížom. Zvonica má tri zvony: sv. Marka z roku 1798, sv. Jozefa z roku 1927 a Panny Márie z roku 1924.

Kamenný trojičný stĺp z roku 1832 bol obnovený v rokoch 1895 a 1921. Súsošie je umiestnené na kamennom stĺpe s profilovanou pätkou a hlavicou. Duch Svätý je znázornený v podobe holubice v kovovej lúčovitej svätožiare. Na čelnej strane podstavca sa nachádza mramorová textová tabuľa s datovaním. Na podstavci pred stĺpom stojí plastika anjela bez krídiel.

Kamenný kríž z roku 1807 s korpusom Krista stojí v záhrade rodinného domu. Umiestnený je na štvorbokom volútovom podstavci. Na čelnej strane podstavca, ozdobenej v hornej časti festónom, sa nachádza text s datovaním. Na rímse podstavca je umiestnený pilier s profilovanou pätkou a hlavicou, v dolnej časti piliera na volúte je osadená socha Panny Márie.

Drevená zvonica. Zdroj: pamiatkynaslovensku.sk

Trojičný stĺp. Zdroj: pamiatkynaslovensku.sk

Zdroje: sk.wikipedia.org, obecmalamaca.sk, e-obce.sk, apsida.sk, slovenskycestovatel.sk, goslovakia.sk
Zdieľať na Facebooku