Každý jeden z nás občas precitne a zasníva sa pri pohľade na hviezdnu oblohu. Tajomstvá, ktoré vesmír skrýva skúmajú geniálni vedci, fyzici a astronómovia, objavujú ich astronauti a snívajú nad nimi umelci už od pradávna.
Náš svet je plný javov, ktoré nám však vedia najlepšie vysvetliť odborníci a vedci. Jeden z najznámejších populárnych vedcov Slovenska zavíta na študentský workshop aj k nám do Galanty.
Samuel Kováčik, zakladateľ projektu Vedátor, navštívi Galantu už vo štvrtok, 18. apríla 2024 o 10:00 hod. Prijal totižto pozvanie na workshop študentov zo Súkromného bilingválneho gymnázia v Galante. Vstup je voľný aj pre verejnosť – potrebné je sa však nahlásiť na e-mailovej adrese kontakt@sbggalanta.sk.
Aktívni študenti gymnázia sa aj takýmto spôsobom stretávajú s mnohými významnými osobnosťami nielen z edukačného prostredia. Teoretický fyzik, popularizátor vedy a autor kníh Samuel Kováčik Galanťanom isto bude mať čo odovzdať.
Prednášať bude konkrétne o jednej z najzaujímavejších tém, o vzniku vesmíru. Samotná hviezdna prednáška bude doplnená aj o pútavú moderovanú diskusiu, aby sa mohol každý niečo spýtať.
Samuelov projekt vedátor vznikol s cieľom popularizovať vedu a to už v roku 2016. Začiatky započali v písaní textov na sociálnych sieťach, no dnes už projekt prerástol aj do pravidelných podcastov, videí aj prednášok.
Okrem vlastného projektu je najmä teoretickým fyzikom z FMFI UK. Absolvoval dokonca štúdium na Dublinskom inštitúte Pokročilých štúdií a získal aj výskumný grant od Írskej výskumnej nadácie. V súčasnosti odovzdáva svoje cenné skúsenosti a vedomosti na FMFI UK aj na Masarykovej univerzite.
Zaoberá sa najmä modifikáciami kvantovej mechaniky, numerickými simuláciami a maticovými modelmi. Píše však aj ľahko stráviteľné populárne články o bežných témach ako sú zvieratá, stromy, či oblaky.
V jeho práci tak nájdete naozaj všehochuť. Preto si nenechajte ujsť túto špeciálnu príležitosť ponúkajúcu prehĺbenie poznatkov a rozšírenie obzorov. Ako povedal Albert Einstein:
„Najkrajšie, čo môžeme prežívať, je tajomnosť. To je základný pocit, ktorý stojí pri kolíske pravého umenia vedy.“