29.11.2023, meniny má
2. mája 2022

Užite si cvičenie a zábavu zároveň. Aké možnosti prináša nová športová aplikácia „Vyskilluj“?

Užite si cvičenie a zábavu zároveň. Aké možnosti prináša nová športová aplikácia „Vyskilluj“?
Zdroj: vyskilluj.sk/unsplash.com
reklama

Najmä počas pandémie viacerí z nás objavili „čaro“ cvičenia doma. Mnohí tréneri či fitnescentrá zvolili cestu online cvičení prostredníctvom sociálnych sietí, aby boli nablízku svojim klientom. Teraz už môžeme navštíviť „fitko“ aj fyzicky a pred letom sa viacerí snažíme namotivovať schudnúť „do plaviek“.

Napriek tomu môže niekomu chýbať motivácia alebo nepozná spôsob, ako správne cvičiť a trénovať. Nedávno však vznikla, nielen pre nerozhodných, nová aplikácia „Vyskilluj“, o ktorej si v nasledujúcich riadkoch povieme niečo viac.

O aplikácii

Tréningová aplikácia Vyskilluj kombinuje profesionálne zostavené tréningy rôznych športov, napínavé seriálové príbehy a zábavné prvky využívané v hrách. V tejto aplikácii sa totiž staneš hlavným hrdinom, ktorého čakajú rôzne úlohy a prekážky. Prekonávaš ich však nie klikaním myšou alebo ovládačom, ale naozajstným fyzickým cvičením.

„Pôvodný koncept Vyskilluj bol založený na jednoduchých tréningových videách z rôznych športov, podľa ktorých by si mohli ľudia zacvičiť kedykoľvek doma. Začal som nad ním premýšľať ešte pred pandémiou, kedy na Slovensku veľa podobných projektov neexistovalo. Počas pandémie v zime 2020 sme spustili prvú testovaciu verziu s niekoľkými sériami tréningov boxu, fyzioterapie a tiež cvičení pre deti.“ Pavol Banáš, autor aplikácie.

reklama

Podľa Pavla Banáša sa však počas pandémie „roztrhlo vrece“ s online tréningami a online trénermi, a preto aplikácia Vyskilluj potrebovala „nejakú unikátnu vlastnosť“, aby sa dokázala odlíšiť. Hľadal teda možnosti, ako z pravidelného cvičenia, do ktorého sa mnohým ľuďom jednoducho nechce, urobiť skutočnú zábavu. A tak po pár mesiacoch práce vznikla kombinácia športového tréningu, napínavého seriálu a zábavných prvkov využívaných v hrách.

„Nikto sa predsa nemusí nútiť k sledovaniu seriálu, prečo by teda cvičenie nemohlo byť rovnakou zábavou?“ Pavol Banáš, autor aplikácie

Zdroj: vyskilluj.sk

Zdroj: vyskilluj.sk

Pre koho je „Vyskilluj“?

Podľa jej autora, je aplikácia určená pre ľudí, ktorí chcú začať pravidelne športovať, no nevedia sa donútiť a motivovať. Pre aktívnych športovcov by takáto zábavná forma tréningu mohla byť zasa príjemným spestrením.

Z hľadiska veku ide o veľmi pestrý projekt. Prvý tréningový seriál by mal byť akčnejší a určený skôr užívateľom vo veku od 15 do 30 rokov.

Pavol má však v pláne postupne vytvoriť takéto tréningové príbehy aj pre starších ľudí či tréningové rozprávky pre deti s rôznymi vývinovými poruchami, ktoré treba cvičením kompenzovať.

Zdroj: vyskilluj.sk

Zdroj: vyskilluj.sk

Podporte aplikáciu v kampani

Pavol Banáš si celý projekt doteraz financoval sám. Nakoľko však už vstupuje do fázy prípravy finálnej verzie aplikácie a nahrávania prvého kompletného tréningového seriálu, nároky na financovanie sa zvyšujú.

Rozhodol sa preto spustiť crowdfundingovú kampaň na webe donio.sk. Aj vy tak môžete podporiť vývoj tohto unikátneho projektu. Okrem dobrého pocitu však môžete podľa výšky podpory získať aj rôzne odmeny, ako napríklad štvrťročné, polročné, ročné či doživotné predplatné aplikácie.

Čo sa týka dokončenia projektu, tak je podľa Pavla vzhľadom na charakter aplikácie ťažké hovoriť o nejakom „dokončení“. „Projekt chcem ďalej rozvíjať rôznymi smermi, pridávať ďalšie športy, rôzne tematické príbehy a tiež expandovať do zahraničia. Ak sa ale rozprávame o tejto etape nakrúcania prvého tréningového seriálu, tak v prípade úspešnej crowdfundingovej kampane ho chcem mať dokončený a spustený na jeseň tohto roka.“

Zdroj: vyskilluj.sk

Zdroj: vyskilluj.sk

Ako to bude fungovať?

Na začiatok si v aplikácii vytvoríte vlastné konto. Následne si vyberiete šport, ktorému sa chcete venovať. V úvode aplikácie je test, vďaka ktorému budú tréningy prispôsobené hráčovej kondícii. Potom sa ponoríte do príbehu.

Nasledovať budú jednotlivé kapitoly príbehu, podobne ako pri sledovaní seriálu. Počas jeho sledovania aplikácia prevedie hráča jednotlivými cvičeniami, ktoré sú navrhnuté profesionálnymi trénermi. Každá kapitola je vlastne samostatný tréning, pri ktorom užívateľ dostane konkrétne cviky ako v bežnej tréningovej aplikácii.

Intenzita cvičenia sa v príbehu postupne stupňuje. Táto aplikácia chce docieliť, aby bol šport zábavou aj pre ľudí, ktorým chýbala motivácia k pravidelným tréningom.

Zdroj: vyskilluj.sk

Zdroj: vyskilluj.sk

Ako sa tvorí aplikácia?

Vytváranie aplikácie je rozdelené na dve hlavné časti – technickú a obsahovú. Obsahovú tvoria tréningové seriály, pri ktorých je dôležité správne skombinovať tréningovú a príbehovú zložku.

Podľa autora má byť „Vyskilluj“ v prvom rade o kvalitnom, systematickom a zmysluplnom tréningu. V tom sa odlišuje napríklad od rôznych pohybových hier na herných konzolách.

„Ak to poviem zjednodušene, z trénerského pohľadu nebude vidieť, že používateľ sa cvičením vlastne hrá,“ dopĺňa Pavol.

Keď je vytvorená štruktúra tréningu, nasleduje zasadenie príbehu korešpondujúceho s jednotlivými cvikmi. Ten však musí pohltiť užívateľa natoľko, aby si neuvedomil, koľko toho odcvičil. Po vytvorení scenára nasleduje klasická filmová produkcia a postprodukcia.

„Technická časť potom zahŕňa výrobu a nadizajnovanie samotnej aplikácie, ktorej úlohou je zabezpečiť plynulý zážitok zo sledovania tréningového seriálu na rôznych zariadeniach (mobil, tablet, počítač) a tiež umožniť čo najväčšiu interakciu používateľa s príbehom,“ vysvetlil nám Pavol.

O autorovi

Pavol Banáš sa venoval výkonnostnej cyklistike. Bol napríklad súčasťou cyklistických pretekov Slovenský pohár. Neskôr sa začal zaoberať tvorbou videí a vyštudoval masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave.

Počas štúdia získaval skúsenosti v reklamnej agentúre, regionálnej športovej televízii či business developerskej agentúre. Všetky nadobudnuté skúsenosti sa teraz rozhodol použiť pri tvorbe aplikácie „Vyskilluj“.

S konceptom interaktívneho tréningového seriálu pracuje Pavol cca od mája 2021. Počas tohto obdobia venoval veľa času štúdiu gamifikácie, psychológie a zisťovaniu, čo u ľudí znamená výraz „(ne)baví ma to“. Popritom si tiež robil vlastné výskumy, zúčastnil sa viacerých startupových akcelerátorov a vytváral rôzne testovacie verzie.

Postupne sa dopracoval k tomu najväčšiemu kroku – k tvorbe aplikácie a nahraniu prvého kompletného tréningového seriálu. Jeho cieľom je vytvoriť aplikáciu, vďaka ktorej budú športovať aj tí, ktorí sa musia tlačiť do pravidelného športovania.

Zdroj: vyskilluj.sk

Zdroj: vyskilluj.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: vyskilluj.sk, forbes.sk, Vyskilluj - tlačová správa
Zdieľať na Facebooku