28.02.2024, meniny má
26. novembra 2022

V nedeľu sa na mestskom adventnom venci rozhorí prvá svieca. Príďte aj vy na námestie v Galante

V nedeľu sa na mestskom adventnom venci rozhorí prvá svieca. Príďte aj vy na námestie v Galante
Zdroj: unsplash.com/zivot.pluska.sk
reklama

Advent pozná každý z nás, ale povedzme si, ako sa k nám dostal, pretože niekedy preberáme zvyky a tradície a nie vždy sme si vedomí, odkiaľ sa tu nabrali.

Advent alebo adventné obdobie je vymedzené štyrmi nedeľami pred sviatkom narodenia Ježiša Krista a je to tiež obdobie duchovnej prípravy na Vianoce. Pôvodne pochádza pojem advent z gréčtiny a označoval príchod božstva do chrámu alebo návštevu kráľa.

Zapaľovanie adventných sviečok

Od 4. storočia sa adventné obdobie pohybuje medzi 11. novembrom a 6. januárom, na ktorý pôvodne pripadala oslava Ježišovho narodenia. Týchto osem týždňov predstavovalo s výnimkou nedieľ, ktorými si kresťania stále pripomínajú vzkriesenie, spolu 40 dní. Až rímsky pápež Gregor Veľký († 604) stanovil adventný čas na štyri týždne.

„Odpočítavanie“ času do Vianoc symbolizujú štyri adventné sviece, ktoré sú najmä v domácnostiach súčasťou venca. Každú adventnú nedeľu sa zapaľuje ďalšia sviečka.

reklama

V posledných rokoch sa tradícia zapaľovania adventných sviečok preniesla z kostolov a domácností aj priamo do centier miest či obcí. Na viditeľnom mieste sa tak každú adventnú nedeľu „rozhorí“ na obecnom/mestskom venci ďalšia elektrická sviečka.

Rozsvietenie 1. adventnej sviece v Galante

Ide o príjemnú udalosť, ktorá nám pripomína krátenie sa času do najkrajších sviatkov v roku. Ide o stretnutie priateľov, rodiny a známych, ktorých práve vianočný čas zblíži ešte viac.

Mestské kultúrne stredisko v Galante v spolupráci s OZ Templars Slovakia vás všetkých srdečne pozývajú na zapálenie prvej sviečky s názvom Mier na mestskom adventnom venci, ktorý sa nachádza na fontáne pred budovou Mestského úradu v Galante.

Rozsvietenie 1. adventnej sviece sa uskutoční v prvú adventnú nedeľu 27. novembra 2022 o 16.00 hod. Prvú sviečku symbolicky zapáli pani Julka Gálová z OZ Templars Slovakia. Príďte si spríjemniť zimný večer a stretnúť sa s priateľmi, rodinou a známymi na námestí v Galante.

Zdroj: FB MsKS Galanta

Zdroje: sk.wikipedia.org, FB MsKS Galanta
Zdieľať na Facebooku