28.02.2024, meniny má
25. januára 2023

Vo februári bude aj história prekvitať láskou. Vlastivedné múzeum v Galante si pripravilo špeciálny valentínsky program

Vo februári bude aj história prekvitať láskou. Vlastivedné múzeum v Galante si pripravilo špeciálny valentínsky program
Zdroje: galantasity.sk/muzeumgalanta.sk/canva.com
reklama

Všetci, čo už dobre poznáme Galantu, vieme o našom Vlastivednom múzeu. Nie raz sa stalo, že sme o ich mnohožánrových podujatiach písali aj my. Že majú radi prekvapenia, je nám už jasné, a vo februári tohto roku si pre nás pripravili jedno z ďalších, veľmi špecifických podujatí.

Február je druhým mesiacom v roku a pre väčšinu je typický okrem zimy aj láskou a nehou, ktorú najlepšie charakterizuje sviatok zaľúbených Valentín. Niektorí si Valentína užívajú vo dvojici v romantickej reštaurácií alebo pri skvelej domácej večeri, iní trávia tento sviatok na dovolenke v horách. Slávili ste však už Valentína v múzeu? Ak nie, tento rok to môžete aj vďaka nášmu múzeu zmeniť.

Valentínsky program – Rande v múzeu

Pri príležitosti sviatku zaľúbených si Vlastivedné múzeum v Galante prichystalo úžasný program, v ktorom vás lektorky prevedú expozíciami a zamerajú sa pri tom najmä na lásku a randenie v historických časoch, v meštianskom aj dedinskom prostredí. Počuli ste už o vejárovej reči alebo ľúbostnej mágii? Možno je práve čas zistiť, o čo ide.

Koncept Rande v múzeu mal premiéru už minulý rok a zožal vynikajúce ohlasy viacerých párov počas ich privátnej prehliadky. Práve pre veľký úspech sa v múzeu rozhodli v tejto tradícii pokračovať. Pre všetkých dospelých sú pripravené rôznorodé zaujímavé témy a expozície v hlavnej budove múzea. Čo vás čaká a neminie?

reklama
  • Základy vejárovej reči – tradičný vejár nepôsobil niekedy iba na ochladenie. Pre mladé dámy bol vynikajúcim pomocníkom pri tajnej komunikácii so svojimi ctiteľmi.
  • Ľúbostná mágia – mágia a čary boli kedysi neodmysliteľnou súčasťou ľudovej kultúry. Prirodzene sa vyskytovali aj pri narábaní so vzťahmi.
  • Ľúbostné veštby – vychádzajú z predpokladu, že každé dievča má osudom určeného muža. Veštbami preto chceli zistiť práve to, kto je ten vyvolený.
  • Elixír lásky – rôzne magické úkony sa konali najmä vtedy, keď si žena chcela muža nejakým spôsobom získať alebo si udržať jeho lásku a vernosť. Často boli spájané s konzumáciou rôznych nápojov a pokrmov. Nahliadnuť budete môcť aj na výrobu pravého elixíru lásky.

Ak vás čokoľvek z bohatého programu oslovilo, určite nie je treba váhať. Odpovede na tieto aj iné záhady dostanú všetci návštevníci, ktorí sa na interaktívnu tematickú prehliadku prihlásia. Prehliadky sa uskutočnia 11. februára 2023 v hlavnej budove Vlastivedného múzea v Galante. Múzeum tento špecifický program prichystalo pre slovenské aj maďarské skupiny.

Slovenské skupiny si môžu prehliadku užiť v termínoch o 15.00, 16.00 a 17.00 hod.; maďarské skupiny prehliadka nadchne o 15.30, 16.30 a 17.30 hod. Vstupné je 2 eurá na osobu, no počet návštevníkov je limitovaný, a preto odporúčame si svoj vstup rezervovať prostredníctvom internetového formuláru.

Z podobných milých akcií v našom meste máme vždy veľkú radosť. Tentokrát nás môže kultúrne aj historicky obohatiť práve múzeum s jedinečným podujatím o láske a jej mnohých podobách v minulosti. Všetkým, ktorých podujatie na akejkoľvek rovine oslovilo, prajeme krásne zážitky a múzeu želáme množstvo ďalších vydarených akcií.

Zdroj: muzeumgalanta.sk

Zdroj: muzeumgalanta.sk

Zdroje: www.muzeumgalanta.sk, FB muzeumgalanta
Zdieľať na Facebooku