04.02.2023, meniny má
19. januára 2023

Jeho piesne si spieva celé Slovensko. Rodák z Galanty Karol Duchoň ožije v dychberúcom predstavení

Jeho piesne si spieva celé Slovensko. Rodák z Galanty Karol Duchoň ožije v dychberúcom predstavení
Zdroje: zivotseniora.sk/domkulturyga.sk
reklama

Všetci z Galanty a okolia sme už zvyknutí, že naše mesto má pre nás neustále prichystané prekvapenia. Či už ide o šport, kultúru alebo rôzne novinky, na svoje si vždy príde každý. Tentokrát si na svoje príde každý hrdý Galanťan. Chystá sa dychberúce živé predstavenie o našom rodákovi Karolovi Duchoňovi.

Či už máte radi hudbu, alebo činohru, určite budete spokojní. Predstavenie veľkých rozmerov sa uskutoční priamo u nás v Galante, na pôde mestského kultúrneho strediska. Tešiť sa naň môžeme v nedeľu 26. februára 2023 o 18.00 hod.

Miestna legenda menom Karol Duchoň

Existuje len málo ľudí, ktorí za svoj život nepočuli ani jednu ikonickú pieseň tohto legendárneho speváka. Jeho piesne sa ozývajú v ušiach všetkých a dušiach mnohých aj dlhé roky po jeho smrti. Či už ide o tradičné slovenské svadby, oslavy či zlepšenie nálady cez rádio, jeho piesne nikdy nesklamú.

Priamo v Galante dokonca nedávno vznikla aj pokroková technická vychytávka v podobe smart zastávky venovanej práve tomuto velikánovi. Okrem výnimočnej možnosti dobiť si telefón počas čakania na autobus sú v nej zabudované reproduktory, z ktorých nonstop zaznievajú práve známe piesne nášho rodáka Karola Duchoňa.

reklama

Medzi jeho najväčšie hity patria piesne V slovenských dolinách, Smútok krásnych dievčat, Čardáš dvoch sŕdc, Na srdci mi hraj, Mám ťa rád, Šiel, šiel a mnoho iných. Pravdepodobnosť, že minimálne jedna zo spomínaných piesní vo vás instantne vyvolala rytmus a melódiu, je veľmi vysoká, nakoľko patria medzi piesne, ktorým sa dá naozaj iba ťažko vyhnúť.

Karol Duchoň, nazývaný aj slovenský Tom Jones, naštartoval svoju kariéru v roku 1968, keď spolu s Robom Kazíkom založili kapelu Ice Boys. Duchoň sa potom zúčastnil aj rôznych súťaží, ako napríklad Zlatá vločka Calexu. Išlo vtedy o vychýrenú spevácku súťaž, v ktorej bezkonkurenčne zvíťazil.

Spevák bez hudobného vzdelania postupom času koncertoval po pódiách v Nemecku, Bulharsku, na Kube a dokonca aj v Japonsku. Postupom času však aj jedna z najväčších hviezd začala vyhasínať a dôvodom bol alkohol. Zomrel ako 35-ročný v roku 1985 a Slovensko tak prišlo o jeden z najvzácnejších hudobných klenotov.

Pravdivý hudobný príbeh u nás v Galante

Priamo v našom meste si budeme môcť čoskoro vychutnať herecké a hudobné vystúpenie, ktoré mapuje pravdivý príbeh nášho rodáka s názvom Na srdci mi hraj v réžii Karola Vosátka. Na pozadí silného príbehu tak zaznejú všetky známe piesne. Každý pozná pozlátko, no málokto mal možnosť nazrieť do hĺbky srdca a mysle Karola Duchoňa.

Sľubovaný príbeh má preto v pláne zachytiť životnú dráhu muža, a to od bezstarostnej lásky a bohémskeho životného štýlu až po jeho, nie často spomínaný, smutný koniec. Divákom tak dovolia nazrieť do duše navonok známeho hudobného velikána, ale aj na výšiny a úplné dno jeho života.

Lístky si môžete zakúpiť osobne v Mestskom kultúrnom stredisku Galanta alebo priamo na ich webovej stránke.

  • Hrajú: Karol Csino, Martin Gyimesi, Dušan Cinkota, Peter Trník, Cyril Žolnír, Eva Sakálová, Katka Ivanková, Jana Balzar Lieskovská, Gabriela Csinová, Michal Spielmann, Michal Rosík, Rado Konečný
  • Dĺžka podujatia: 90 minút
  • Rok výroby: 2022
  • Dátum: 26. február 2023
  • Čas: 18:00 hod.
  • Cena: 22 eur

Je vždy skvelé dozvedať sa niečo o minulosti a histórii svojho mesta. Niekedy tak priamo môžeme cítiť, čím bolo mesto pre iných, kto kráčal jeho ulicami, akú malo atmosféru a stratiť sa tak v čase či myšlienkach. My v redakcii sa už veľmi tešíme, že aj takouto formou sa budú môcť Galanťania dozvedieť niečo nové a uctiť si tak jednoho zo svojich slávnych rodákov.

Zdroj: domkulturyga.sk

Zdroj: domkulturyga.sk

Zdroje: osobnosti.sk, domkulturyga.sk
Zdieľať na Facebooku