21.11.2024, meniny má
12. októbra 2024

Zastihla vás v poslednom čase mimoriadna únava, zmena nálad či lenivosť? Môže ísť aj o sezónne zmeny známe ako jesenné blues

Zastihla vás v poslednom čase mimoriadna únava, zmena nálad či lenivosť? Môže ísť aj o sezónne zmeny známe ako jesenné blues
Zdroj: canva.com
reklama

Jeseň už pokročila a my sme sa tak pomaly ale isto ocitli v druhej a chladnej polovici októbra. Aj v Galante už začíname pociťovať definitívny prechod zo zeleného leta na chladnú a sychravú jeseň okradnutú o slnko.

Toto, na pocit dlhšie, sezónne obdobie však pre mnohých nie je iba obdobím lúčenia sa s letom. Mnohí z nás môžu začať prežívať lenivosť, spavosť, nechuť, či stratu motivácie. Môže ísť o jesenné či zimné blues.

Jesenné, či zimné blues

Nie každému sa toto obdobie spája výhradne s dlho očakávaným ochladením, jesennými výzdobami, či prípravou hrejivých pokrmov a nápojov. Niekto sa už teraz nevie dočkať, kedy príde jar a príroda sa opäť zobudí po dlhom studenom spánku.

Jesenné blues, známe aj ako zimné blues, je zaujímavý psychologický jav, ktorý môže prekvapiť takmer každého. Ide o zmenu v prežívaní, ktorá sa prejavuje sezónne – najmä počas neskoršej jesene a zimy.

reklama

Stať sa to môže každému

Všimli ste si na sebe, že máte v poslednom čase menej energie? Chce sa Vám viac spať a ranné vstávanie začalo byť problémové? Neviete mnohé veci dokončiť? Pociťujete smútok bezdôvodne? Možno aj na Vás začalo vplývať počasie.

Deje sa tak najmä kvôli zmenám, ktoré zimné obdobie prináša. Či už ide o skrátené dni a tým pádom aj obmedzené možnosti voľného času, vytrácajúca sa farebnosť prírody, sychravé počasie, alebo zmena stravy. Všetko môže viesť k zmene nášho prežívania.

Verte či neverte, emočné ťažkosti a depresie súvisiace s počasím prežíva v rôznej miere cca 19% populácie. Z toho 5% sú vážnejšie stavy známe ako sezónna afektívna porucha, 14% sú problémy známe ako zimné či jesenné blues.

ewu.edu

ewu.edu

Ako s tým bojovať?

Tieto zmeny nám môžu sťažiť fungovanie v súkromnom aj pracovnom živote. Veľmi ľahko sa nám totižto môže vytratiť motivácia, pozornosť, výkonnosť aj chuť do aktivít.

Ľudia ovplyvnení touto zmenou tak často môžu celú zimu iba prečkať zabalený pod paplónom. Na prekonanie jesenného blues však existujú rôzne výskumníkmi overené metódy. Pozrime sa na ne spoločne.

  • Pohyb

Podľa odborníkov môže 20 minút fyzickej aktivity 4x v týždni výrazne redukovať sklony k depresívnym náladám.

Môže pri tom ísť aj o ľahkú zmenu. Chôdza do práce, bicyklovanie, beh, domáce cvičenie alebo aj cvičenie na niektorom z Galantských workoutových ihrísk či vo fitness centrách môže byť správnym krokom.

  • Spánok

Všetci vieme, že pre plnohodnotné fungovanie organizmu je spánok mimoriadne dôležitý. V zime však hrá spánkový režim ešte významnejšiu rolu.

Odporúčané je dodržiavať aspoň 7 hodín spánku denne, ale prehodnotiť je dobré aj spánkové rituály. Sledovanie sociálnych sietí tak môžeme nahradiť dobrou knihou či šálkou čaju.

  • Príroda

Čerstvý vzduch spojený s prírodnou pastvou pre oči je všeliekom už od nepamäti. Prísť na iné myšlienky tak nikdy nebolo jednoduchšie.

Do svojho dňa môžeme ľahko zakomponovať prechádzku v parku s výhľadmi na náš nádherný kaštieľ, alebo aj jednoduchou prechádzkou po uličkách mesta.

Ak nám nevadí sa za prechádzkou vydať trošku ďalej, tak si môžeme oddýchnuť aj v krásnych prírodných priestoroch Vincovho lesa, alebo vodného diela Kráľová, ktoré sa nachádzajú v tesnej blízkosti Galanty.

  • Aktivity

Pri zmenách nálad je dôležité, aby sme zostali aktívni a neupadli tak do ľutovania sa pod dekou. Medzi aktivity je vhodné zaradiť všetky svoje obľúbené koníčky, či už ide o hudbu, šport, alebo filmy.

Vynikajúcim pomocníkom je aj skúšanie nových aktivít. Skúsili sme už naozaj všetko, čo sme vždy chceli, alebo máme v zásobe aktivity, na ktoré sme nikdy nenašli čas? Možno ten čas prišiel teraz.

  • Strava

Vyvážená strava sa v zimnom období stáva ešte dôležitejšou. S príchodom zimy máme tendencie k väčšiemu dovoľovaniu si – či už ide o zákusky, alebo menej zdravé jedlá.

Rezeň so zemiakovým šalátom po celý týždeň nemusí byť to pravé pre vyváženú stravu. Obzrieť by sme sa mali skôr za pestrou stravou.

Zabudnúť by sme tak pri sviatočných dobrotách nemali práve na menej obvyklé pochúťky ako sú ovocie, zeleninu, orechy či ryby. Tie a mnohé iné sú totižto bohaté na veľmi prospešné živiny.

  • Socializácia

Vyhľadávať by sme mali najmä stretnutia s ľuďmi, ktorí nám vedia na tvári vyčariť úsmev. Zorganizovať tak môžeme spoločné posedenie pri čaji a na káve, či iný spoločný program.

Obmedziť nás nemusí ani domáca pôda a stredisko svojich aktivít a stretnutí môžeme presunúť aj do obľúbenej reštaurácie či kaviarne. A že ich v Galante máme dosť, sme si už asi všetci vedomí.

Od tradičnej kuchyne, cez ázijskú až po poriadne burgre a kebab, každý si príde na svoje. Nebude dokonca trvať dlho a vynikajúcu gastronómiu si vychutnáme aj na vianočných trhoch.

  • Plánovanie cieľov

Pri stanovovaní cieľov sa odporúča určovať si predovšetkým jednoduchšie a krátkodobejšie ciele, ktoré vieme ľahko dosiahnuť. Nedosiahnutie stanovených cieľov totiž môže viesť k frustrácii a stresu z nestíhania.

Vyhnúť sa stresu je v tomto období našou prioritou. Dobrým časovým manažmentom bez preceňovania vlastných síl tak môžeme dokázať aj nemožné.

  • Návšteva psychológa

V prípade dlhotrvajúceho a nemenného stavu únavy či pesimizmu môžeme vždy vyhľadať aj odbornú pomoc. Báť sa jej pritom vôbec nemusíme.

Posedenie so psychológom nemusí často na pohľad vyzerať inak ako štandardné stretnutie pri kávičke s priateľmi. Priniesť však môže nezaujatý názor, ktorý vie povzbudiť, motivovať a nasmerovať tým správnym smerom.

Aj z redakcie želáme všetkým čitateľom veľa energie a síl do nadchádzajúceho obdobia. Aj obdobie typické sychravosťou a chladom môže razom nabrať úplne iný zmysel a priniesť do života radosť, či pokoj.

Je už len na nás, ako ho využijeme, Galanťania.

Zdroje: psychologytoday.com, everydayhealth.com, Norman E. Rosenthal/Winter Blues: Everything You Need to Know to Beat Seasonal Affective Disorder, ewu.edu
Zdieľať na Facebooku