Väčšina Slovákov zrejme pád meteoritu vôbec nezaznamenala. K zemi totiž letel ešte za denného svetla. Zaznamenali ho však observatóriá na Morave a v Hurbanove a vypočítali smer jeho letu a miesto možného dopadu.
V blízkosti Galanty mal ešte koncom júna dopadnúť meteorit. Vedci zistili, že jeho úlomky by sa mohli nachádzať v oblasti spadajúcej pod trojicu neďalekých obcí, a tak pri nich prebieha aktívne pátranie. V reportáži o tom informovala TV Markíza.
Ako sme už spomenuli vyššie, ľudia pád meteoritu nezaznamenali, pretože meteorit dopadol na zem pred 20. hodinou a na ešte stále svetlej oblohe nevzbudil pozornosť.
Miestom dopadu má byť podľa výpočtov observatória blízkosť obcí Pusté Úľany, Pavlice a Abrahám. Informácie o dráhe letu sú práve tým, čo by meteorit radilo do kategórie raritnejších.
„Po múzeách je zhruba 60-tisíc meteoritov, ale menej ako 40 má známu dráhu, čiže patril by, povedal by som ku takej prominentnej skupine,“ uviedol pre TV Markíza docent Ján Svoreň z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied.
Takýto úlomok meteoritu môže následne taktiež skončiť v múzeu, a to aj s menom jeho nálezcu, uvádza slovenský astronóm.
Ak sa spomínaný meteorit nájde, patril by k druhému meteoritu, ktorý dopadol na územie Slovenska ešte v roku 2010. Ide o meteorit Košice, ktorého priemer bol 1,5 metra.
V tej dobe sa našlo 218 úlomkov vážiacich niekoľko kilogramov. Svojho času išlo len o 15. na svete „s rodokmeňom“, čo znamená, že vedci dokázali identifikovať nielen kde dopadol, ale aj z ktorej časti vesmíru priletel.
Presnejšie pochádzal z hlavného pásma asteroidov medzi Marsom a Jupiterom.