19.07.2024, meniny má
27. marca 2023

Chceli by ste psíka z útulku? Prečítajte si, ako prebieha celý proces od príchodu do útulku až po adopciu zvieratka

Chceli by ste psíka z útulku? Prečítajte si, ako prebieha celý proces od príchodu do útulku až po adopciu zvieratka
Zdroj: FB Zatúlané Psíky Šaľa
reklama

Príbehy psíkov v útulkoch sú rôzne, no pre nich samých väčšinou veľmi nepríjemné. Následky ľudského konania zanechávajú na ich duši celoživotné traumy.

Do útulku sa psíkovia dostávajú rôznymi cestami. Sú odchytení, nájdení len tak, priviazaní pri útulku – áno, aj to sa stáva, odobratí RVPS alebo privedení majiteľmi, ktorí sa už o psíka nechcú alebo nemôžu starať.

Vďaka informáciám z útulku Zatúlané psíky Šaľa vás prevedieme celým procesom od príchodu psíka do útulku cez jeho vyšetrenia a adaptáciu až po adopciu do novej rodiny.

reklama

Príchod do útulku

Po príchode do útulku zamestnanci najskôr skontrolujú, či má pes čip. Na Slovensku je čipovanie psov zo zákona povinné od 1. novembra 2019, avšak mnoho majiteľov si túto povinnosť stále neplní.

Po začipovaní sa musí každý psík veterinárne ošetriť: zaočkovať, odčerviť, prípadne odblšiť, vykúpať a niekedy je potrebné riešiť aj akútny zdravotný stav či psychický stav psíka, ktorý sa preukáže bezprostredne po príchode do útulku.

Po všetkých týchto úkonoch začína psík spoznávať ostatných psov a zamestnancov útulku. Zamestnanci každého nového psíka pozorne a citlivo sledujú, aby zistili, aký je, čo má rád, z čoho má strach.

Dôležitá je aj jeho reakcia na ľudí a ostatných psov. Všetko závisí od toho, z akých podmienok prišiel, čo všetko zažil, aké zaobchádzanie od ľudí má za sebou. Ak je psík začipovaný, vyliečený a zaradený vo svorke, je potrebné, aby podstúpil kastráciu (pes) alebo sterilizáciu (fenka).

Zdroj: FB Zatúlané Psíky Šaľa

Pripravený na adopciu

Po tomto kroku je už štvornohý chlpáč definitívne pripravený na adopciu. Na rad prichádza tá najťažšia úloha – nájsť tú správnu rodinu práve preňho. Nová rodina sa hľadá a vyberá veľmi starostlivo. Na jednej strane jej musí psík vyhovovať a na druhej strane musia byť naplnené aj jeho potreby a túžby.

Tak ako ľudia, aj psíky majú svoju osobnosť a vlastné povahové črty. Je dôležité, aby si s novou rodinou adoptovaný psík „sadol“.

Spolužitie so štvornohou dušičkou je naozaj krásne dobrodružstvo, plné spoločnej radosti a lásky, s množstvom krásnych dní, ktoré si však vyžaduje aj veľa úsilia zo strany adaptéra a jeho rodiny.

Charakter psíka

Je veľmi dôležité vopred si starostlivo zvážiť, o akého psíka ste schopní sa postarať. Koľko času viete so psíkom stráviť, či ste aktívni, či viete psíkovi zabezpečiť dostatok pohybu alebo naopak. Či viete rešpektovať aj to, že adoptované zvieratko môže byť napríklad aj staré a choré, môže potrebovať viac oddychu a pokoja.

Niektorí psíkovia sú vhodní k deťom, iní naopak potrebujú pokoj a vlastný priestor. Jeden vyhľadáva spoločnosť a je rád členom svorky s inými domácimi miláčikmi, druhý chce byť adoptovaný iba ako jedináčik. Toto všetko a ešte mnoho iného je potrebné starostlivo zvážiť, keď sa rozhodnete pre adopciu.

Zvieratká citlivo reagujú na zmeny. Je nevhodné rozhodnúť sa pre adopciu narýchlo, neuvážene a potom v priebehu nasledujúcich pár dní vrátiť adoptovaného psíka späť do útulku. Takáto situácia je pre psíka veľmi nepríjemná a stresujúca.

Treba si uvedomiť, že aj psík potrebuje dostatok času, aby sa prispôsobil pravidlám v novej rodine, pochopil, ako jeho nová svorka funguje a kde je jeho miesto. Toto všetko si vyžaduje váš čas a pevné odhodlanie nevzdať sa hneď pri prvej mláčke, rozhryzených topánkach, poškriabaných dverách…

Bude vás čakať množstvo premočených kabátov a topánok počas vychádzok v daždi, prebdených nocí, keď váš chlpáč nemôže spať alebo je chorý či potrebuje ísť von uprostred noci. Na toto všetko sa musíte pripraviť.

Výber správneho parťáka

Akonáhle sa rozhodnete, že ste na toto všetko pripravení, máte otvorené srdce plné lásky, ktorú chcete venovať štvornohému priateľovi, stačí si vybrať toho správneho parťáka.

S výberom vám, samozrejme, radi pomôžu aj pracovníci v útulku. Útulok je vždy nutné kontaktovať telefonicky. Oficiálne útulkové telefónne čísla sú: 0903 891 810, 0903 268 641, 0908 714 628.

Ak ste si psíka vybrali podľa fotky na sociálnej sieti útulku, je veľmi potrebné vidieť ho aj naživo. Reakcia pri prvom stretnutí vie veľa napovedať obom stranám.

Nie všetky psíky, ktoré patria pod OZ, sa nachádzajú priamo v útulku v Šali. Psíkov je viac ako voľného miesta v útulku. Dobrovoľníci pomáhajú tak, že majú psíkov v dočasnej starostlivosti aj priamo u seba doma.

Aj preto je dôležité kontaktovať útulok telefonicky, aby ste sa dozvedeli, kde sa váš psík nachádza a kam sa naňho môžete prísť pozrieť.

Zdroj: FB Zatúlané Psíky Šaľa

Keď nájdete svoju spriaznenú štvornohú dušu, stačí si s útulkom dohodnúť už iba formálnu stránku adopcie. Dĺžka adopčného procesu je pri každom psíkovi individuálna a závisí od toho, v akej fáze sa váš psík nachádza. Adopcia je totiž podmienená kastráciou, resp. sterilizáciou v primeranom veku.

Adopčný poplatok je 80 eur a pokrýva aspoň časť nákladov útulku na ošetrenie psíka. Ak je psík po kastrácii/sterilizácii, má za sebou všetky povinné očkovania a je zdravý, adopcia je možná ihneď. Vám ostáva už len prichystať všetky potrebné veci, ktoré psík potrebuje vo svojom novom domove.

Ak ho ešte len čaká niečo z vyššie uvedeného, môžete ho vziať do dočasnej opatery, v ktorej sa potrebné úkony doriešia a následne po splnení podmienok vám bude daný do adopcie.

Adopciou psíka vlastne zachránite dve dušičky. Tú, ktorej poskytnete láskavý a milujúci domov, a tú druhú, ktorá dostane možnosť, keď sa uvoľní miesto v útulku. Každý si zaslúži novú šancu na plnohodnotný život.

Zdroj: FB Zatúlané Psíky Šaľa

Zdroj: FB Zatúlané Psíky Šaľa

Zdroje: OZ Zatúlané Psíky Šaľa
Zdieľať na Facebooku