19.07.2024, meniny má
13. marca 2023

Zatúlaným psíkom zo Šale môžeš pomôcť aj ty. Podpora môže byť aj nefinančná

Zatúlaným psíkom zo Šale môžeš pomôcť aj ty. Podpora môže byť aj nefinančná
Zdroj: unsplash.com
reklama

Ak ste milovníkom zvierat a radi by ste pomohli, prinášame vám možnosti, o ktorých ste možno ani nevedeli.  Možností pomoci je hneď niekoľko, zapojiť sa môže každý a rôznym spôsobom. Slovo podpora neznamená len peňažné prostriedky, je ňou aj to, čo dávate od srdca a nemusí to byť nič hmatateľné.

Nie každý si môže dovoliť mať zvieratko u seba doma. Dôvodov je viacero, ale najčastejšie je to nedostatok času. Je potrebné si uvedomiť, že mať zvieratko, znamená mať doma živého spolubývajúceho, o ktorého sa treba starať a venovať sa mu. Ľudia si často obstarajú zvieratko, ale nevedia odhadnúť, čo všetko takáto radosť stojí času, priestoru a peňazí.

Nezabúdajte prosím, že majiteľ zvieratka tvorí celý jeho život. Zvieratko sa teší z toho, že vás má, nedokáže byť samé zatvorené v byte. V tomto článku sa dozviete, ako si môžete vyskúšať opateru a prísť na to, či ste pripravený zaobstarať si zvieratko.

Finančná podpora

Útulok môžete podporiť finančne alebo darovaním 2 % z daní, bez ktorých by útulok nedokázal existovať. Peniaze, ktoré útulok takto získa, pomáhajú zamestnancom útulku v starostlivosti o zvieratká.

reklama

Bez tohto príjmu by útulok nedokázal fungovať. Náklady útulku sú veľmi vysoké takmer stále, keďže psíkov, ktorí potrebujú pomoc, je neúrekom. Zvieratá prichádzajú do útulku často vo veľmi zlom fyzickom aj psychickom stave.

Medzi základné povinné úkony pri prijatí psíka patria: čipovanie, očkovanie, prípadne odblšenie, umytie, úprava psíkov a odčervenie, toto všetko vyjde približne na 50 eur. Tieto úkony sú však tie najnutnejšie. Mnoho psíkov prichádza do útulku so zraneniami, ktoré si vyžadujú komplikované operácie, špeciálne vyšetrenia a nákladnú medikamentóznu liečbu.

Ďalšou položkou pre útulok sú granule a konzervy. Štvornohí miláčikovia však často trpia rôznymi chorobami a intoleranciami, ktoré potrebujú špeciálnu stravu aj starostlivosť.

V útulku sa nachádza približne 60 psov a v dočasnej starostlivosti ďalších 50 havkáčov. Aj preto je finančná pomoc taká dôležitá a útulok je za ňu naozaj veľmi vďačný, podobne ako za každé venované 2 % z dane.

Zdroj: FB Zatúlané Psíky Šaľa

Dobrovoľníci na venčenie

Ak chcete pomôcť, ale finančný príspevok pre vás nie je možnosťou, nezúfajte. Spôsobov, ako pomôcť, je v tomto prípade viac než dosť a stáť vás budú iba trochu času a chuť vyraziť von.

Ďalšou možnosťou pomoci útulku je venčenie útulkáčov. Ľudia v útulku majú plné ruky práce s kŕmením, podávaním liekov či čistením kotercov. Psíkov je v útulku viac než dosť a potrebujú veľa pohybu a lásky. Pokiaľ prídete stráviť čas s útulkáčom v krásnom prostredí prírody pri Váhu, urobíte tak dobre štvornohým obyvateľom útulku, ale aj sami sebe.

Nepotrebujete nič zvláštne a stojí vás to iba váš čas, chuť ísť na prechádzku a kúsok lásky, ktorú darujete psíkovi alebo viacerým psíkom. Z vďaky sa s vami zahrajú, jemne poskáču ako prejav ich spokojnosti za úžasný čas, ktorý s vami strávili.

Dočasná opatera

V útulku je len obmedzené množstvo miesta a psíkov stále pribúda. Niektorí musia dlho čakať na umiestnenie do útulku v odchytových obecných kotercoch priľahlých obci. Tieto koterce vždy znamenajú málo miesta a času s ľuďmi. Psíci sú odkázaní na samotu. V takomto prípade je veľkou pomocou dočasná opatera v dobrých rukách.

Veľmi dôležitá a potrebná je dočasná opatera pre psíkov, ktorí sú po operáciách, a preto potrebujú byť v teple a naozaj čistom prostredí. Aj napriek snahe zamestnancov zabezpečiť psíkom to najlepšie nie je v takýchto prípadoch útulok vhodným miestom.

Dočasná opatera môže byť poskytnutá na doliečenie aj v prípade šteniatok, ktoré sú náchylné na rôzne choroby. Pre novorodeniatka nie je útulkové prostredie úplne vhodným miestom. Je dobré, aby šteniatka v rannom veku spoznávali svet v čo najväčšej možnej miere, učili sa správnemu fungovaniu a reakcii na okolitý svet v pohodlí dočasnej opatery.

Dočasnou opaterou dokážete veľmi pomôcť aj psíkom, ktorí sú bojazliví alebo vystrašení. Pobyt v útulku pre nich nie je to pravé orechové. V dočaske ako jedináčikovia môžu získať stratenú sebadôveru a v riadnej socializácii sa z nich môžu stať spokojní a pohodoví odvážni jedinci.

Ak si nie ste istý, či sa dokážete o psíka postarať v reálnom živote plnom povinností a neviete si predstaviť, čo takáto starostlivosť obnáša, dočasná opatera je ideálnym spôsobom, ako to zistiť a možno sa aj pripraviť na možnú adopciu.

Formou dočasnej opatery vo vymedzenom čase môžu pomôcť aj ľudia, ktorí vedia, že sa budú neskôr sťahovať alebo musieť vycestovať do zahraničia, ale radi by mali na určitý čas svojho spoločníka. V útulku sa vašej pomoci vo forme opatery potešia, dohodnite si podmienky a druh výpomoci podľa vašich možností.

Zbierka potrebných vecí

Ďalšou podporou a pomocou, ktorú útulok využíva, sú rôzne zbierky. V útulku stále potrebujúsavé uteráky, posteľné obliečky, deky či peliešky – ideálne plastové, dôvodom je jednoduché udržiavanie čistoty. Ďalej to môžu byť: podložky pod šteniatka, dezinfekčné čistiace prostriedky, granule, konzervy, maškrty, piškóty a hračky, aj tie sú v útulku veľmi potrebné.

Vhodné je opýtať sa priamo v útulku, čo v danom období najviac potrebujú. Zistíte tak, čoho majú veľa a naopak, čo im chýba. Viete pomôcť vlastne odkiaľkoľvek a je potrebné dohodnúť si odvoz vyzbieraných vecí do útulku.

Niekedy sú potrebné napríklad klietky pre psíky, cestovné prepravky, zateplené búdy, drevitá vlna počas zimných mesiacov. V lete môžete pomôcť zakúpením malých plastových bazénikov, aby psíkovia ľahšie zvládali vysoké horúčavy.

Zatúlané psíky Šaľa vám ďakujú za pomoc akéhokoľvek charakteru a budú sa tešiť na vašu spoluprácu.

Zdroj: FB Zatúlané Psíky Šaľa

Zdroje: FB Zatúlané Psíky Šaľa
Zdieľať na Facebooku