16.06.2024, meniny má
28. januára 2023

Zatúlané psíky Šaľa rozprávajú svoj príbeh o vzniku občianskeho združenia. Pomôcť im môžete aj vy

Zatúlané psíky Šaľa rozprávajú svoj príbeh o vzniku občianskeho združenia. Pomôcť im môžete aj vy
Zdroj: FB Zatúlané Psíky Šaľa
reklama

Zvierací útulok alebo útulok pre zvieratá je zariadenie, ktoré poskytuje prístrešie strateným, opusteným zvieratám a zvieratám bez domova. Väčšinou ide o veľké množstvo psov a mačiek. Zvieratá sú v útulkoch, kým sa o ne neprihlási ich majiteľ, neosvojí si ich nový majiteľ alebo kým nie sú presunuté do iného zariadenia poskytujúceho veterinárnu starostlivosť.

Určite viete, že Galanta útulok nemá, ale v relatívne blízkom okolí máme jeden útulok. Útulok sa nachádza medzi Šaľou a Vlčanmi na vysunutom mieste za mestom. Poznáte tento útulok? Prevedieme vás krátkou históriou jeho vzniku a dozviete sa aj, ako by ste mohli pomôcť psíkom, pokiaľ by ste mali záujem.

V budúcom článku si nájdete aj pokyny k darovaniu 2 %, ak by ste po prečítaní článku mali chuť pomôcť svojím príspevkom.

Útulok Šaľa

Šaliansky útulok – Zatúlané Psíky Šaľa, vznikal postupne a pomaly. Jeho základy založili dobrovoľníci, zanietenci a záchrancovia psíkov. Útulok začínal formou dočasiek, kedy vedeli poskytnúť dočasnú opateru najprv pár desiatkam psíkov, ktorých mali doma dobrovoľníci a hľadali im domovy.

reklama

Psíkov dali, samozrejme, veterinárne ošetriť. Toto ošetrenie zahŕňa: čipovanie, očkovania a kastráciu. Niekedy sa nevyhli ani úrazom spôsobených človekom a nevhodnému zaobchádzaniu so živým tvorom.

Spočiatku bola záchrana psov sústredená iba na mesto Šaľa a blízke okolie. S podporou verejnosti sa OZ začalo rozrastať a nemé tváre našli azyl aj zo širšieho okolia.

Rocky. Zdroj: FB Zatúlané psíky Šaľa

Bolo potrebné zaistiť aj miesto, kde by psíkovia našli nejakú nocľaháreň. Toto miesto zabezpečil jeden zo zakladateľov v Šali-Veči na svojej parcele. Na tomto pozemku sa vytvorili príbytky a v roku 2013 bol prijatý prvý zamestnanec, ktorý sa cez deň postaral o pohodlie obyvateľov utúlku.

Tento zamestnanec je pre útulok stále obrovským prínosom a dá sa nazvať ako veľký otec psíkov, ktorí v jeho náručí vždy nájdu bezpečie. Taktiež je ich oporou v ťažkých časoch, dodáva odvahu ich zlomeným dušiam a láskavé pohladkanie ich uboleným telám. Jeho rukami prešlo neskutočné množstvo psíkov, či už pri prijímaní, alebo pri odovzdávaní do nových domovov.

Zdroj: FB zatúlané psíky Šaľa

Útulok sa rozrastá

S neustálym sa rozrastaním útulku a prijímaním väčšieho počtu psíkov bolo potrebné zaopatriť väčší pozemok a najlepšie mimo obydlí ľudí, aby psíkovia aj obyvatelia mali zabezpečené nerušené dni a noci.

V tej dobe malo tzv. vedenie útulku veľa práce a s obrovským šťastím našli dnešné priestory, ktoré sa nachádzajú medzi Šaľou a Vlčanmi. Od roku 2015 je útulok pri neďalekom Váhu, kde je možné psíkov venčiť v príjemnom prostredí. Záujemcovia o adopciu sa tu môžu zoznámiť so svojím labkáčom a budúcim členom rodiny.

V 2016 nastalo tzv. zlomové obdobie, kedy sa útulok stal oficiálnym útulkom a karanténnou stanicou. Cez jeho dvere prejde ročne okolo 350 a viac psíkov. Všetkých štvornohých kamarátov je potrebné zaevidovať, ošetriť a nájsť im nové domovy.

Nájdu sa medzi nimi aj psíkovia s veľmi ťažkým osudom a s ešte ťažšími zraneniami. Tieto veterinárne náklady a krmivo zabezpečujú prevažne nadšenci, ktorí neustále prispievajú na chod útulku. Bez nich by samotné OZ nemohlo a nebolo schopné fungovať.

Pomôcť môžete aj vy

Nadchádza obdobie, kedy aj vy viete prispieť svojou troškou. Odovzdaním 2 % z dane môžete pomôcť týmto nemým tváram. Pre vás je to možno len pár eur, ale pre psíkov to je iba od jedného darcu vrece granúl. Poprípade môžu byť zaočkované alebo inak ošetrené.

Pokiaľ by OZ nemalo tento príjem, útulok, žiaľ, nebude schopný fungovať. Dve percentá z dane v skutočnosti prvoradým zdrojom príjmu. Ďalšími príjmami útulku sú adopčné poplatky, ktoré pokryjú iba malú časť nákladov za veterinárne ošetrenie.

Zeus. Zdroj: FB Zatúlané psíky Šaľa

V súčasnosti sa o zverencov starajú traja ľudia, ktorí sa striedajú v službách. Cez víkendy sú to väčšinou 2 – 3 dobrovoľníci. O samotnú agendu a prevozy sa starajú ďalší dvaja zamestnanci. Všetci títo ľudia musia byť k dispozícii aj mimo svoj pracovný čas.

Napriek tomu je potrebná pomoc okolia, ktorá vie vypomáhať s presunmi psíkov. Obrovským a nezaplatiteľným prínosom pre útulok sú aj dočaskári, ktorí svojou pomocou odbremeňujú samotný útulok, zamestnancov, zároveň liečia duše a rany prijatých tulákov.

Do radov pomocníkov sa môže zapojiť ktokoľvek, kto má empatiu voči psíkom. Pomoc je vítaná aj v podobe venčenia, na ktoré sa každý jeden psík neskutočne teší.

Tedy. Zdroj: FB Zatúlané psíky Šaľa

Počet psíkov dnes

Momentálne je 50 psíkov priamo v útulku a okolo 50 psíkov v dočasných opaterách. Niektoré opatery sú trvalé, tzv. doživotné, kde im útulok hradí potrebnú veterinárnu starostlivosť a krmivo.

Stane sa aj to, že štvornohí chlpáči sú odkázaní na výcvikárov alebo trénerov, ktorí im musia napraviť pošramotené správanie. V takom prípade sa náklady na jedného psíka vyšplhajú aj na niekoľko stoviek eur.

Samozrejme, nie každý je rovnako nadšený zo záchrany psíkov a z času na čas sa pracovníci útulku stratávajú aj s negativizmom, ktorý dokáže veľmi vyčerpávať. Žiaľ, osveta o ochrane prírody a jej nemých tvorov, ktorá je stále nedostatočná, je veľmi dôležitá, aby naše žitie mohlo byť harmonické a v súlade s našou zemou.

Cezar. Zdroj: FB Zatúlané psíky Šaľa

Zdroje: sk.wikipedia.org, FB Zatúlané Psíky Šaľa
Zdieľať na Facebooku