29.03.2023, meniny má
27. januára 2023

Galanťanka Bianka Kostková reprezentovala Slovensko na olympijskom festivale. V Rakúsku aj jej zásluhou získali striebro

Galanťanka Bianka Kostková reprezentovala Slovensko na olympijskom festivale. V Rakúsku aj jej zásluhou získali striebro
Zdroje: FB FBK Galanta United/eyof2023.it
reklama

Veľmi radi vám predstavujeme výnimočné osobnosti z nášho malého mestečka. Či už ide o sféru kultúrnu, vedeckú alebo športovú, naše mesto je určite bohatým zdrojom talentov. Jedným z nich je aj výnimočná športovkyňa Bianka Kostková z Galanty.

Doma sa Bianka pod vedením trénera Štefana Megu venuje najmä ľadovému hokeju, a to v tíme HK Gladiators Trnava. V rodnom meste aj napriek ostatným záľubám nelení a pravidelne trénuje a hrá aj za florbalový klub FBK Galanta United. Tentokrát však Bianka vyrazila reprezentovať Slovensko aj svoje mesto na zimné olympijské hry mládeže – EYOF 2023.

EYOF – Olympijský festival pre mladých

Skratka EYOF znamená European Youth Olympic Festival, teda Európsky olympijský festival mládeže. Vznikol už v roku 1993 v Taliansku a k dnešnému dňu je najprestížnejším multišportovým podujatím pre mladých európských atlétov. Tí si tak môžu porovnať sily a schopnosti každé dva roky na zimnej aj letnej olympiáde. V tomto roku sa konali v termíne od 21. do 28. januára 2023.

Tohtoročným hosťujúcim regiónom a držiteľom olympijského ohňa bola Friuli Venezia Giulia v Taliansku. Športovcom vo veku od 14 do 18 rokov zo 47 rôznych krajín ponúkli úžasné zážitky vo forme multišportového zimného eventu. Medzi športy, ktoré sú súčasťou týchto hier, patria:

reklama
  • ľadový hokej
  • biatlon
  • zjazdové lyžovanie
  • akrobatické lyžovanie
  • snowboarding
  • beh na lyžiach
  • skoky na lyžiach
  • skialpinizmus
  • rýchlokorčuľovanie
  • krasokorčuľovanie

Reprezentácia Slovenska a Galanty na EYOF 2023

Zo Slovenska išla do zahraničia výprava plná mladých, nádejných športovcov. Celkom 76 športovcov reprezentovalo Slovensko vo viacerých disciplínach, a to v zložení 38 chlapcov a 38 dievčat. Celý tím slovenskej výpravy mal 118 členov a jej vedúcim bol Boris Demeter.

Milým prekvapením bola aj účasť mimoriadne talentovanej Galanťanky Bianky Kostkovej. Okrem reprezentácie Slovenska sa tak Bianka postarala aj o reprezentáciu nášho malého mesta. Galantu reprezentuje v hokeji a že je v ňom mimoriadne dobrá, by vám potvrdil aj jej domáci tím FBK Galanta, ktorý ju vníma ako športový multitalent. Vynikajúca obrankyňa si tak začiatkom roku zmerala sily s hráčmi z iných krajín v ľadovom športe, ktorý mal vo výprave najpočetnejšie zastúpenie.

Dievčenský hokejový tím však nehral v Taliansku, ale v rakúskom Spittali, kde sa v základnej skupine stretli v zápase s Fínkami, Švajčiarkami aj Rakúšankami. Výpravy z jednotlivých štátov tak rozdelili na rôzne športoviská, ktoré boli od seba v tomto roku dosť vzdialené.

Slovensko reprezentovali hrdo a svojimi neustále cibrenými schopnosťami zdolali v zápasoch Fínky aj domáce Rakúšanky. Vďaka skvelým výkonom sa tak dostali do samotného finále o zlatú medailu, kde si sily porovnali s Češkami. Posledný zápas s českým reprezentačným tímom síce nevyhrali, no domov si odniesli úžasné a zaslúžené striebro. Podrobný výpis zápasov si môžete pozrieť priamo na stránke olympijských hier.

Z úspechov našich rodákov máme vždy veľkú radosť. Ešte väčšmi, ak ide o reprezentáciu nášho mesta na podobných prestížnych súťažiach. Z redakcie Bianke aj celému tímu úprimne gratulujeme a želáme ešte veľa úspechov, energie a chuti do tréningov.

Zdroj: FB/FBK Galanta United

Zdroj: FB FBK Galanta United

Zdroj: FB/FBK Galanta United

Zdroj: FB FBK Galanta United

Zdroj: FB/FBK Galanta United

Zdroj: FB FBK Galanta United

Zdroje: eyof2023.it, teraz.sk, sport.aktuality.sk
Zdieľať na Facebooku