Doktor Jozef Fatrsík je lekár na urgentnom príjme v nemocnici v našom meste. Na Slovensku je jeho meno čoraz viac známejšie. Spolu s Filipom Machalom, kolegom z Bratislavy, vytvorili obľúbený podcast, ktorý má už viac ako 1 milión vypočutí.
Podcast, ktorý Jozef s Filipom priniesli, sa volá Doktor má Filipa. Rozhodli sa, že by chceli Slovákom ponúknuť zákulisie toho, čo sa na urgentnom príjme skutočne deje. Tak začali natáčať vlastnú reláciu, v ktorej prinášajú rôzne zaujímavosti zo sveta nemocníc.
Nápad s podcastom prišiel tesne predtým, ako vypukla pandémia koronavírusu. Základnou myšlienkou bolo vysvetliť ľudom, kedy majú na urgentný príjem prísť a kedy nemusia. Vďaka podcastu tak chceli ukázať, čo sa na urgentnom príjme deje. Nový diel vychádza vždy raz do týždňa a podcast má v súčasnosti vyše 70 častí.
Témy podcastu sa týkajú zákulisných tém zdravotníctva. Snažia sa ozrejmiť ľuďom, o čom je urgentný príjem a že to nie je jednoduché. Tieto témy z lekárskeho prostredia riešia s nadhľadom, vtipom a hlavne zrozumiteľne.
Do rozhovorov pozývajú aj rôznych ľudí z oblasti zdravotníctva, napríklad rôznych lekárov, sestry alebo záchranárov. Majú aj odbornejšie epizódy s vážnymi hosťami, docentmi. Touto cestou tak prinášajú nielen zábavu, ale aj vzdelávanie.
Na urgentnom príjme je naozaj veľa práce, ktorú ľudia nevidia. Stáva sa aj to, že sanitkou prichádzajú pacienti, ktorí nie sú vážne chorí. To potom spôsobuje dlhé čakanie. Minimálne 50 % vyšetrení na urgentnom príjme je neopodstatnených. Namiesto 40 by napríklad mohli mať 20 ľudí za deň, povedal Jozef pre denník Plus jeden deň.
Urgentný príjem je o ľuďoch. Práca je psychicky náročná. Je to o povahe človeka, každý je totiž iný. Skúsené sestry sú často tvrdšie, rázne, priame a presné. Snažia sa pracovať rýchlo a vecne. Jozef priznal, že aj jemu sa niekedy stáva, že je stručný, keď nemá čas, vie byť ale aj utáranejší.
S prichádzajúcou pandémiou koronavírusu sa v podcaste tejto téme nedalo vyhnúť. V rámci podcastu tak Jozef s Filipom prinášajú edukáciu zo strany lekárov aj v tejto téme.
V Galante bolo aj hlavné covidové oddelenie. Podľa Jozefa to bolo asi najhoršie obdobie jeho lekárskeho života. Bolo to zlé, veľa ľudí zomieralo a aj toto je rozobraté v podcaste Doktor má Filipa.