16.06.2024, meniny má
22. februára 2023

Košútsky maškrtník či tradičná obecná zabíjačka. V obci Košúty sa uplynulý víkend niesol v znamení vynikajúceho domáceho jedla

Košútsky maškrtník či tradičná obecná zabíjačka. V obci Košúty sa uplynulý víkend niesol v znamení vynikajúceho domáceho jedla
Zdroje: FB DHZ Košúty/rtvkrea.sk
reklama

Radi vám prinášame čerstvé novinky z nášho malého mesta Galanty a jej okolia. Fascinujú nás vaše príbehy, podujatia v našej blízkosti a často geniálne mysle, ktoré stoja za týmito projektami ako ich tvorivá sila.

Mnohé z toho sa nedeje iba v okresnom meste Galanta, ale aj v okolitých menších dedinách. Tu sú však všetky podujatia obohatené ešte o tradičnú dedinskú spolupatričnosť a krásne susedské vzťahy. Počas uplynulého víkendu sa v neďalekej obci Košúty konali hneď dve takéto udalosti.

Ako informuje RTV Krea, v Košútoch to počas víkendu naozaj žilo. Na svoje si mohli prísť fanúšikovia tradičných zabíjačkových špecialít, no smutní nezostali ani tí, čo preferujú sladké aj slané dobroty.

Okrem tradičnej dedinskej zabíjačky sa v obci cez víkend konal aj príznačné nazvaný Košútsky maškrtník. Pri oboch akciách išlo o prvý ročník, takže očakávania boli naozaj veľké. Ako to celé dopadlo?

reklama

Oslava dobrôt so Košútskym maškrtníkom

Myšlienka prvého ročníku veľmi voňavej a milej súťaže vznikla už v januári roku 2023 na obecnom zastupiteľstve. Po prezentácii nápadu boli všetci ihneď nadšení a motivovaní k účasti. Postupne sa do súťaže prihlásilo až 28 účastníkov, a to už na historicky prvom ročníku.

Celkovo 28 gazdiniek z Košút začalo už v minulom týždni tuho rozmýšľať nad tým správnym výberom sladkého či slaného zákusku. Aj keď voľba nebola ľahká, zúčastnení počas víkendu priniesli úžasné domáce sladké a slané dobroty od výmyslu sveta. Kým mnohí stavili na klasické recepty, dedené z generácie na generáciu, iní skúsili šťastie v sviežich moderných receptoch.

Súťaž bola realizovaná formou hodnotenia ľudu. Doobeda priniesli šikovné gazdinky svoje rozvoniavajúce kreácie, ktoré následne obratné rúčky organizátorov pripravili na menšie, ochutnávkové, kúsky. Po obede začali chodiť občania, ktorí dobroty degustovali a po ťažkom premýšľaní hlasovali za svojho favorita.

Súťaž bola následne vyhodnotené a prvé tri miesta boli ocenené finančne: 1. miesto – 150,  eur2. miesto – 100 eur a 3. miesto – 50. eurNaprázdno však neodišli ani ostatní účastníci. Tí za účasť a prejavený záujem dostali aspoň symbolický darček.

Zdroj: rtvkrea.sk

Zdroj: rtvkrea.sk

Zdroj: rtvkrea.sk

Zdroj: rtvkrea.sk

Prvá obecná zabíjačka s pomocou dobrovoľných hasičov

Košútsky maškrtník nebol tento víkend jediným podujatím s titulom prvého ročníka. Prvýkrát sa v obci konala aj obecná zabíjačka. Na organizácii klasickej zabíjačky sa podieľalo obecné zastupiteľstvo a dobrovoľný hasičský zbor, ktorí mali celú akciu pod palcom.

V sobotňajších skorých ranných hodinách zvonili budíky viacerým nadšencom tradičnej dedinskej zabíjačky. Už o piatej ráno bolo možné v Košútoch počuť veselú hudbu spojenú so začínajúcou a stále sa stupňujúcou arómou zabíjačkových špecialít.

Na celú akciu od prípravy až po samotné varenie dozerali po celé trvanie akcie kompetentní kuchári a mäsiari, ktorí sami zhodnotili akciu za úspešnú. Hneď od začiatku každý vedel, čo a ako má robiť. Počas zabíjačky tak šikovné ruky obyvateľov Košút spracovali celé prasiatko a vyrobili z neho klobásy, jaternice, masť a zgustli si aj na jemnom pečenom mäse. Od rána sa vo veľmi dobrej nálade varila aj kapustnica, ktorá zahriala na tele aj na duši.

Špeciality zďaleka nevychutnávali sami. Zakúsiť chute z pravej zabíjačky ňmohli aj obyvatelia, ktorí sa zabíjačky síce priamo nezúčastnili, ale kúpou produktov mohli podporiť činnosť dobrovoľnej organizácie obce.

Na oboch akciách sa účastníkom veľmi páčilo, pozitívne hodnotili najmä ich sociálny aspekt, že sa mohli lepšie spoznať so susedmi a zároveň aj porovnať svoje zručnosti v pečení aj varení. Podaktorí sa už teraz tešia na ďalší ročník a my z redakcie im želáme aj v ďalších ročníkoch množstvo účastníkov a ešte viac kvalitného jedla a zábavy.

Zdroj: FB/DHZ Košúty

Zdroj: FB DHZ Košúty

Zdroj: FB/DHZ Košúty

Zdroj: FB DHZ Košúty

Zdroj: FB/DHZ Košúty

Zdroj: FB DHZ Košúty

Zdroje: rtvkrea.sk, FB Obec Košúty - Kosút Község, FB DHZ Košúty, kosuty.sk
Zdieľať na Facebooku