16.06.2024, meniny má
31. októbra 2022

Lampiónový sprievod rozžiari ulice nášho mesta už čoskoro. Vezmite deti na čarovnú prechádzku

Lampiónový sprievod rozžiari ulice nášho mesta už čoskoro. Vezmite deti na čarovnú prechádzku
Zdroj: unsplash.com/galantasity.sk
reklama

V roku 2021 sa pre zhoršujúcu epidemiologickú situáciu a na základe usmernenia RÚVZ Galanta tak obľúbený lampiónový sprievod naprieč mestom nekonal.

Tento rok je však situácia priaznivejšia a vďaka mestskému kultúrnemu stredisku a ďalším spoluorganizátorom ulice Galanty ožijú malými svetielkami žiariacimi v šere jesenného ovzdušia.

Odkiaľ pochádza lampión?

Papierový lampáš pochádza z Číny. Lampiónové sprievody sú známe po celom svete a lampióny sa vyrábajú z rôznych materiálov.

Díválí alebo dípávalí – doslovne rad svetiel, je dôležitý hinduistický a sikhistický sviatok. Slávi sa na počesť bohyne bohatstva Lakšmí, trvá 4 – 5 dní v októbri alebo v novembri.

reklama

V severnej Indii je zároveň začiatkom liturgického roka. Je to deň Božského Svetla a konca temnoty – deň slávy a víťazstva božských síl.

Aj z našej histórie sú známe lampiónové sprievody, ktoré boli súčasťou osláv výročia Mesiaca československo-sovietskeho priateľstva. Rozsvietené lampióny v rukách detí mali symbolizovať svetlú budúcnosť občanov socialistickej vlasti.

Zdroj: Teraz.sk

Lampiónový sprievod v Galante

S radosťou vás informujeme, že Mestské kultúrne stredisko v Galante, OZ Neogotický kaštieľ v Galante a OZ Templars Slovakia vás spolu s vašimi ratolesťami pozývajú na Lampiónový sprievod.

Naplánovaný je na 11. novembra 2022 so začiatkom o 17.00 hod., kedy sa deti a rodičia zhromaždia pred Mestským kultúrnym strediskom v Galante, kde ich čaká slávnostné privítanie. Následne sa sprievod bude uberať smerom od kultúrneho strediska do mestskému parku s neogotickým kaštieľom.

Kaviarni Esterházy čaká na všetkých detský punč a teplý čaj, ako aj niečo malé pod zub. V prípade nepriaznivého počasia sa sprievod neuskutoční.

Všetkým deťom, rodičom aj ostatným účastníkom lampiónového sprievodu prajeme príjemnú zábavu a priaznivé počasie.

Zdroj: FB MsKS Galanta

Zdroje: sk.wikipedia.org, Teraz.sk, FB MsKS Galanta
Zdieľať na Facebooku