Vďaka webovej stránke mesta a jeho technických služieb vieme, že sa usilovne pracuje na kvalite triedenia a následného spracovania odpadov.
Okrem iného mesto motivuje v tejto ekologicky orientovanej tematike aj občanov, pričom poskytuje zdarma štartovací balík na triedenie bioodpadu v domácnostiach.
Aj keď v názve figuruje časť „bio“, ktorá mnohým evokuje zdravie a v preklade môže znamenať život, pri odpade to nemusí byť úplne tak. Pre životné prostredie môže byť bioodpad prínosný, no pri neprimeranej manipulácii aj nadmieru škodlivý.
Najväčším a často nevnímaným problémom bioodpadu je, že sa nerozkladá tak jednoducho, ako si myslíme. Pri rozklade vzniká metán a iné skleníkové plyny, kvôli čomu je mimoriadne potrebné obmedzenie jeho množstva na skládkach. Tie patria do jednej z najväčších skupín producentov skleníkových plynov, ktoré do vysokej miery spôsobujú dramatické zmeny v klíme.
V domácnosti tak dokážeme priamo regulovať vlastný vplyv na klimatické zmeny, aj keď malými krokmi. Vytriedením kuchynského biologicky rozložiteľného odpadu (BRKO) môžeme v každej domácnosti prispieť k ochrane životného prostredia, ktoré všetci zdieľame.
Mesto Galanta navyše priamo plánuje odkloniť bioodpad z cesty na skládku, ktorá je okrem škodlivosti aj nákladná. Bioodpad sa totiž dá využiť ako sekundárny zdroj vo forme hnojiva v poľnohospodárstve. Po jeho správnom vytriedení sa môže veľmi ľahko premeniť okrem hnojiva aj na energiu.
Málokto vie, ktorý druh odpadu má najväčšie zastúpenie v našich kontajneroch. Nejde o plast ani papier, ale práve o bioodpad, ktorý spôsobuje v kontajneroch najväčší zápach. Podľa niektorých analýz má bioodpad na celkovej produkcii až 40-percentné zastúpenie.
Mesto Galanta chce svojich občanov motivovať k triedeniu bioodpadu aj poskytnutím základného balíčka na triedenie bioodpadu. Spočíva zo špeciálneho hnedého košíka a 10 kusov kompostovateľných vreciek. Nové vrecká sa neskôr dajú bez problémov zakúpiť v takmer každej drogérii.
Kombinácia vreciek a koša s dierami je zvolená najmä pre možnosť odvetrávania a odparovania vlhkosti. To zaručí, aby v domácnosti triedený bioodpad nezapáchal a neprodukoval žiadne hnitie spojené s nežiadúcimi muškami, ktoré sú najčastejšie viditeľné práve v uzavretých kontajneroch. Balík si môže vyzdvihnúť každý občan mesta Galanta na zbernom dvore Technických služieb mesta Galanta.
Takto šikovne vytriedený odpad sa bude odvážať priamo zo špeciálnych hnedých kontajnerov do priemyslenej kompostárne, kde sa spracuje na kompost. V dohľadnej dobe sa tak po vytriedení stane zdrojom živín pre pestované rastliny a poskytne aj výživu pôde. Odpadu tak môžeme dať aj takýmto malým krokom nový život.
Menej nespracovaného odpadu znamená aj menej investícií do skládok a v konečnom dôsledku aj postupné zlepšovanie životného prostredia nielen pre nás, ale aj pre ďalšie generácie Galanťanov. Malými krokmi dokáže aj naše mesto prispieť k zníženiu skleníkových plynov a boju proti globálnemu otepľovaniu.
Mesto preto povzbudzuje svojich občanov k triedeniu a príspevku k tejto zmysluplnej aktivite. V redakcii sa vždy veľmi tešíme, keď vidíme, ako naše mesto napreduje a nezabúda ani na často prehliadané, no mimoriadne aktuálne témy, ktoré sa týkajú každého z nás. Životné prostredie a konkrétne prostredie Galanty je totiž domovom nás všetkých.